Szán, szánkó, bob és az airboard. A havas lankák szerelmesei kedvükre válogathatnak a járművek között.
A gyermekkor téli örömei között a szánkó biztosan a vezető helyen szerepel. Az év első hóesésében mindenki szívesen vág neki a hóval borított domboknak szánkóháton. Bár már évekkel ezelőtt is fel lehetett fedezni némi különbséget a járgányok közt, mostanra nem csak szín és forma, de a stílusok között is válogathatunk.
Szánkó, az örök kedvenc
Számunkra inkább már csak a filmek fekete-fehér kockáiról ismert a lovas szán, melynek kisebb és gyorsabb változata minden valamirevaló gyerkőc téli felszerelése között megbújik. Ez az a szerkezet, amit senkinek nem kell bemutatni, mivel mindenki saját maga élt át vicces és néha izgalmasan félelmetes siklásokat szánkóval a feneke alatt. Már a kezdetektől fogva létezik egy- és kétszemélyes változata, de az évek múlásával a fém és fa szánkót felváltotta a műanyag szerkezet.
Kreatív csúszóalkalmatosságok
Azok, akiknek a szánkó már nem jelentett elegendő kihívást, de pénzt sem szerettek volna beleölni a kedélyjavító téli sportba, a ház körül kallódó eszközöket is felhasználhatták a szánkó pótlására. Ilyen lehetőség volt a műanyagzsák gondosan kibélelve. Bár mindössze néhány órányi örömöt tud okozni, mindenképpen érdemes egyszer kipróbálni. Arra viszont figyelni kell, hogy csak a kevésbé meredek lejtőkön szabad kísérletezni, mivel irányítani nem igazán lehet. Vagyis így hamar megtalálhatja a zsák a foltját.
Persze a bátrabbak és azok, akik már elég nagyok ahhoz, hogy vadabb dolgokat is kipróbáljanak felszerelkezhetnek egy termetes gumibelsővel is. Ez már valóban veszélyes vállalkozásnak számít, mivel a kerékgumi kormányzása szinte teljesen lehetetlen. Az igazán kalandvágyó, vagy helyesebben mondva vakmerő fiatalok a kettő kombinációjával is megpróbálkozhatnak, de szigorúan csak laza terepen. Különben a vicces pillanatokat gyorsan felválthatja a komolyság.
Légdeszka, az új őrület
Az “airboard” névre keresztelt eszköz a szánkó modernkori testvére. Leginkább a kerékbelsőre emlékeztet azzal a különbséggel, hogy a kitalálói igyekeztek biztonságosabbá tenni az ezzel való csúszást. A havas terep számára kialakított ellenálló anyag általában másfél méter átmérőjű. A korong alakú eszköz nem véletlenül kapta az “air” vagyis “lég”nevet, ugyanis levegővel van felfújva. Így közel fél méter magasan vethetjük magunkat a havas lejtőkre.A gondos kialakításnak, és a tetején elhelyezett kapaszkodóknak köszönhetően biztonságosan suhanhatunk lefele a dombról. Az irányvesztéstől sem kell tartanunk, mivel a korong alja hosszanti barázdákkal lett ellátva, amivel kormányozható a havas terepen.
Bobozz, ha mersz!
A tükörsima jéggel borított, meredeken kanyargó bobpálya nem mindenkit tud lázba hozni. A sebesség szerelmeseit viszont annál inkább. Ezzel az eszközzel ugyanis “a pálya kialakításától függően” akár 30 km/h-s sebesség is elérhető. A bobozás télen-nyáron űzhető sportok közé tartozik és szerencsére számos helyen próbálhatják ki a speciális csúszdázás örömeit a kíváncsi delikvensek hazánkban is.
Tehát nincs más dolgunk, mint a szánkó számunkra legvonzóbb változatára pattanni és nekivágni a legközelebbi lejtőnek. A többi már megy magától.
Forrás: Napidoktor.hu