Forrás: Kossuth Rádió Napközben | 2015. 03. 01. 09:05:00
Kevés fiatal mer vállalkozni, sokan még akkor sem akarnak céget vinni, ha megöröklik azt – állítja a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége, amely képzésekkel igyekszik változtatni a helyzeten.
A közgazdasági szakközépiskolákat kivéve, a pénzügyi kultúrát nem nagyon tanítják a diákoknak, legalábbis tantárgyi keretek között. Összefügghet ezzel, hogy – amint Gál Andrea, a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének (FIVOSZ) projektvezetője elmondta – az alapinformációk hiánya, illetve a csődtől való félelmük miatt a fiatalok jellemzően nem mernek vállalkozni.
A szervezet egyik célja ezért, hogy a rendezvényeivel, képzéseivel bővítse a diákok ismereteit, és így változtasson a gondolkozásukon. Ennek kezdete az lehet, ha a tanulók először a saját költségvetésükkel kerülnek tisztába, átlátják, saját napi pénzügyeiket hogyan alakíthatják helyesen. Komoly akadály a vállalkozó szellem erősödése előtt az is, hogy a fiatalok környezetéből hiányoznak a követendő, motiváló erejű kortársi példák – tette hozzá.
Gál Edit hangsúlyozta, szövetségük azt is feladatának érzi, hogy hozzájáruljon, több, vállalkozó családba született fiatal vigye tovább a szülei által működtetett céget. A FIVOSZ tapasztalata ugyanis az, hogy több idősödő vállalkozó, főleg a kisebb településeken, nem tudja kinek átadni az üzletét. Ennek jellemző oka, hogy a fiatalok jelentős része vándorol el vidékről.
A FIVOSZ-éhoz hasonló célokat is szolgál az Új Nemzedék Központ Bázisiskolai Program, amely általános életpálya-építést segítő tevékenységén belül vállalkozói kompetenciafejlesztéssel is foglalkozik. A több tucat középfokú oktatási intézmény részvételével tanítási időben zajló program szakmai vezetője, Bártfai Edit elmondta, arra készítik fel a diákokat, hogyan tervezzék a jövőjüket, gondolkodjanak a céljaikról, erősítsék a kreativitásukat, az önismeretüket, illetve hogyan mozgósítsák erőforrásaikat.
Bártfai Edit szerint az eddigi egyéves munkájuk tapasztalatai lenyűgözőek, a tanárok visszajelzései azt mutatják, összességében mindenhol számottevő a fejlődés a diákok önismeretét, tervezési készségét, látókörének bővülését tekintve.