Hat héttel a német parlamenti választások előtt két radikális irányultságú párt, az Alternatíva Németországért (AfD) és a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) is kongresszusokat tartott, ahol korábbi politikai üzeneteiknél is markánsabb programokat fogalmaztak meg. Mindkét párt kiemelten foglalkozott a migráció kérdésével, illetve határozott álláspontot képviselt az Oroszországgal szembeni szankciók ügyében.
Az AfD kongresszusa: migráció szigorítása és szuverenitás hangsúlyozása
Az AfD szászországi Riesában tartott kongresszusán újra előtérbe került a „remigráció” fogalma, amely az illegálisan érkezett menekültek gyors és hatékony hazatelepítését tűzi ki célul. Ennek keretében javasolják a határellenőrzések szigorítását, a menedékkérelmek külföldi feldolgozását és a minimális humanitárius ellátás biztosítását.
A párt külpolitikai álláspontjában elutasítja az Oroszország elleni szankciókat, és a pragmatikus, kiegyensúlyozott kapcsolatokra törekszik Oroszországgal, az Egyesült Államokkal és Kínával. Gazdaságpolitikai üzeneteiben Németország EU- és euróövezetből történő kilépése szerepel, amit szuverenitási törekvéseivel indokol.
Elon Musk kijelentései az AfD-hez kötődően – miszerint csakis ez a párt mentheti meg Németországot – újabb lendületet adtak a pártnak, bár a vélemény vegyes fogadtatásban részesült Németországban.
A BSW programja: szankcióellenesség és szociális politika fókuszban
Sahra Wagenknecht pártja, a radikális baloldali BSW Bonnban hirdette meg programját. A párt az energiapiac problémáira hívta fel a figyelmet, sürgetve az orosz gázzal való kereskedelem újrakezdését a magas energiaárak csökkentése érdekében.
A BSW elutasítja az Oroszországgal szembeni szankciókat, amelyeket gazdaságilag károsnak és erkölcsileg indokolatlannak tart. A párt politikája a béke előmozdítását helyezi előtérbe, miközben óvakodik Oroszországot agresszorként megnevezni. A nyugatot és annak „domináns geopolitikai szerepét” felelőssé teszi a katonai konfliktusok, köztük az ukrajnai háború kirobbanásáért.
Geopolitikai következmények
Mindkét párt erőteljes politikai üzenetei jelentős bel- és külpolitikai hatásokat válthatnak ki. Az AfD szankcióellenessége és EU-szkepticizmusa destabilizációt hozhat az Európai Unión belüli politikai egységbe. A BSW szankcióellenes és békepárti álláspontja szintén új diplomáciai diskurzust generálhat, miközben megerősíti Oroszország gazdasági befolyását Németországban és Európában.
A közelgő választásokra készülve mindkét párt jelentős figyelmet kap, bár az ország politikai fősodra továbbra is óvatosan kezeli ezen radikális irányvonalak megerősödését. A választók döntése a szeptemberi választásokon alapvetően meghatározhatja Németország jövőjét mind bel-, mind külpolitikai értelemben.