Megkezdődött Bécsben az Iszlám Állam szélsőséges iszlamista szervezet elleni egyeztetés, a nemzetközi Szíria-konferencia. A találkozót két hete hívták össze, a péntek éjjeli véres párizsi merényletek pedig fokozzák a tanácskozásra nehezedő nyomást, amit a résztvevők is érzékelnek.
– A konferenciánk jelentősége és üzenete még erősebb, mint két hete volt, nevezetesen, hogy össze kell fognunk, mert a terrorfenyegetettség minden országot egyformán érint. Az összefogás az egyetlen lehetőség a nemzetközi közösség számára – mondta az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Federica Mogherini.
A Szíria-konferencián az ENSZ, az Európai Unió, az Arab Liga és mintegy húsz ország képviselői ültek tárgyalóasztalhoz, hogy megpróbáljanak megoldást találni a 2011 óta 250 ezer ember életét követelő és milliókat menekültsorba taszító szíriai konfliktusra.
– A sötét középkor és a modern fasizmus keveredésének vagyunk szemtanúi, ami nincs tekintettel az életre, csak rombol, káoszt okoz, zűrzavart és félelmet kelt. Akik részt vesznek ebben, azoknak üzenjük, hogy csak megerősítenek minket abban az elhatározásunkban, hogy szembeszálljunk velük, és megtegyük az ehhez szükséges jogi lépéseket. Pontosan ezért vagyunk most itt – mondta John Kerry.
Az amerikai külügyminiszter orosz kollégája is határozott lépéseket sürgetett.
– Nem lehet elégszer ismételni: a terroristák semmilyen toleranciát nem érdemelnek. És ahogyan nincs mentség a terroristák számára – ami a Biztonsági Tanács álláspontja -, úgy mi sem kaphatunk felmentést, ha nem teszünk sokkal többet az Iszlám Állam, az al-Nuszra és a hasonló szervezetek ellen – figyelmeztetett Szergej Lavrov.
Az orosz külügyminiszterrel hasonló állásponton vannak azok a tüntetők, akik a Szíria-konferencia megnyitójának otthont adó Imperial hotel előtt a párizsiak melletti szolidaritásukat fejezték ki.
– Akik a szíriai háború ellen jöttek ide tüntetni, kiállnak a franciák mellett is, csak úgy mint a tárgyalásokra érkezők, akiken most bizonyára még nagyobb a nyomás, hogy itt ma valamilyen közös döntés szülessen – jelentkezett a helyszínről az Euronews tudósítója, Hajagos Andrea.
Forrás: euronews