Emlékezetessé válik a csütörtöki amerikai inflációs adatok közlése körüli csapkodás a globális piacokon, hacsak nem okoznak még nagyobb kilengéseket a recessziós félelmek. A forintről is úgy látszott, nagyon rosszul van, aztán péntekre hirtelen sokkal jobban lett,
A piaci mozgásokat, különösen a nagyokat, általában igyekeznek hírekkel megmagyarázni, de van, amikor ez nem lehetséges, és így van ez az elmúlt nap forintárfolyam-kilengéseivel is. A hét utolsó kereskedési napján éppen erősödik a forint. Ugyanilyen, kizárólag az aktuális hírekkel nem megmagyarázható éles fordulatok történtek a globális piacok jó részén is.
A KÍNLÓDÁST ÉS BIZONYTALANSÁGOT ALAPVETŐEN A RECESSZIÓS FÉLELMEK OKOZZÁK.
Ami a forintot illeti, alapvetően a szokott minta szerint mozgott a világpiacokon izgalmakkal teli elmúlt egy napban, az euró dollár elleni mozgását lekövetve, csakhogy sokkal hevesebben, mint a régiós társak, a zloty és a korona.
A legfrissebb hírek itt!
Ezt követően hatalmas fordulat történt az amerikai piacokon, a dollár visszavonult, a részvényárak megfordultak és nagyot emelkedtek, és – megint a papírforma szerint – a forint ezt is követte, és a 434-hez közeli rekord gyenge szintekről a csütörtöki zárásra 431,5 környékére erősödött vissza, majd pénteken a korai kereskedésben ugyanezt folytatva 424,4 közelébe süvített, írja a lap.
A világpiaci fordulat előtt némileg tanácstalanul állnak a megfigyelők, az egyetlen logikusnak tűnő magyarázat, hogy a recessziós félelmek már korábban is nagy mozgásokat okoztak – a részvénypiacok esetében például nagy veszteségeket -, és ebbe kicsit belefáradtak a piacok.
Az európai energiaválságot nagyon nehezen viselő forint esetében plusz nehézsége is akad a mozgásait magyarázni igyekvő megfigyelőknek. Bár az logikus, ahogy az euró csütörtöki visszapattanását követte, az egységes valuta azonban pénteken már nem erősödött tovább – sőt megint némi nyomás alá került -,
A FORINTOT AZONBAN TOVÁBB VITTE A LENDÜLET,
miközben a zloty és a cseh korona meg visszavonulót fújt.
A magyarázat: túladott a forint, és az MNB is léphet
Az elemzők a „klasszikus” magyarázatokhoz nyúltak: a piacon ha valami nagyon fölmegy, akkor egyszer valószínűleg vissza is kell esnie, nem lehet valamit örökké csak venni, vagy eladni.
A forint is tovább erősödik, folytatva a tegnapi fordulatot, amit a kirívó túladottság és alulértékeltség is indokolttá tesz – írta reggeli piaci áttekintőjében Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője.
A legfrissebb hírek itt!
Egy másik lehetséges magyarázat a forint lendületének megmaradására, hogy a piacokon arra is gondolhatnak, a Magyar Nemzeti Bank – amely a múlt hónapban befejezte kamatemeléseit, de tovább szűkíti a pénzbőséget az infláció ellen harcolva -, eszközöket talál a forintzuhanás megfékezésére. Az MNB valóban bejelentéseket is tett pénteken.
Az év végéig a jegybank biztosítja az energiaimport kifizetéséhez szükséges deviza döntő részét, és megemeli a kamatfolyosó plafonját, azaz továbbra is lesz hely kamatszigorításnak
– közölte Virág Barnabás alelnök. A hírre a forint óriási erősödésbe kezdett. Péntek reggeli rádióinterjújában Orbán Viktor miniszterelnök arról is beszélt, hogy jövőre egyszámjegyű inflációt szeretne látni.