Egy ősi bolygó maradványai?

Mivel a képződmények sűrűbbek, mint a környező földköpeny, valószínűleg eltérő anyagból épülnek fel, de pusztán szeizmikus tomográfia alapján lehetetlen megmondani, mik lehetnek, és még a sűrűségükről sem tudunk információt szerezni.

Maradnak tehát az elméletek. Az egyik szerint a pacák óceáni kéreghalmok, amelyek évmilliárdok alatt süllyedtek le és halmozódtak fel. A másik teória ennél sokkal érdekesebb:

EGYES SZAKÉRTŐK AZT ÁLLÍTJÁK, HOGY A FÖLD MÉLYÉN REJTŐZŐ SZERKEZETEK EGY FÖLDDEL „KARAMBOLOZÓ” ŐSI BOLYGÓ MARADVÁNYAI LEHETNEK.

A kérdéses bolygó – amelyet Theiának kereszteltek el – egy Mars méretű planéta volt, és körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt ütközhetett a fiatal Földdel. A kozmikus baleset óriási robbanással járt, a kirepülő törmelékből pedig megszületett bolygónk állandó égi kísérője, a Hold. Ha az elképzelés helyes, akkor a két paca és a Hold magának a Theiának a darabjai.

A kozmikus baleset óriási robbanással járt, a kirepülő törmelékből pedig megszületett bolygónk állandó égi kísérője, a Hold. FORRÁS: SCIENCE PHOTO LIBRARY VIA AFP/MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRARY/MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRA

Egyelőre egyik elméletet sem tudták igazolni vagy cáfolni, és vélhetően közvetlenül még sokáig nem is fogjuk tudni megfigyelni a mélyben lévő objektumokat. A technika fejlődésével azonban a közeljövőben pontosabb képet kaphatunk természetükről.