A föld­ren­gé­sek osz­tá­lyo­zá­sára lét­re­ho­zott nem­zet­közi skála sze­rinti 7,9-es erős­ségű föld­ren­gés rázta meg a Csen­des-óceán tér­sé­gét, a Pápua Új-Gu­i­nea ke­leti ré­szén ta­lál­ható Ta­ron­tól kö­rül­be­lül 46 ki­lo­mé­terre ke­letre.

A rengés fészke 103,2 kilométer mélyen volt, a tengerfenék alatt. A földmozgást Latangai vagyis Új-Írország szigeten, illetve a szintén a Bismarck-szigetcsoporthoz tartozó Új-Britannia sziget keleti részén és a Bougainville sziget északnyugati csücskében is erőteljesen érezni lehetett, és az USGS becslése szerint ezekben a térségekben mérsékelt károkat is okozhatott.

Hatalmas földrengés volt: Szökőárveszély!

A szintén az Egyesült Államokban található Nemzeti Oceanográfiai és Légkörkutató Hivatal csendes-óceáni cunami riasztó központja arra figyelmeztetett, hogy az érintett térségben egyes helyeken 1-3 méteres, „veszélyes szökőárhullámokra” kell számítani.

A központ azt javasolja, hogy a helyi hatóságok saját kockázatértékelésük szerint tájékoztassák a helyi lakosságot, és figyelmeztessék őket a veszélyre.

A veszélyeztetett parti területeken élők figyeljék a híradásokat, és kövessék a helyi hatóságok utasításait

– hívta fel a figyelmet az amerikai cunami riasztó központ.

A veszélyeztetett területek között sorolja a hivatal Pápua Új-Guinea fővárosát, Port Moresbyt is. Az amerikai hivatal arra is figyelmeztet, hogy a szökőár nem egyetlen hullám, hanem hullámok sorozata, és kettő között öt perc, de akár egy óra is eltelhet, és nem feltétlenül az első hullám a legveszélyesebb, így még az első után órákkal is fennállhat a veszély. A helyszínről egyelőre nem érkezett hír károkról, esetleges áldozatokról vagy arról, hogy a helyi hatóságok elrendelték-e a szökőárriadót.

Forrás: Ripost