Történelmi mérkőzésre készül a Ferencváros labdarúgócsapata, amely huszonöt év után jutott be ismét a Bajnokok Ligája csoportkörébe. Nehezebb rajtot el sem képzelhetnének a zöld-fehérek, ugyanis rögtön a spanyol Barcelona otthonában, a Camp Nouban mérkőznek október 20-án, kedden (M4 Sport, 21).
Az FTC még soha nem találkozott a Barcával, ám a 31-szeres bajnok magyar klub kispadján egy olyan szakember ül az ukrán Szerhij Rebrov (46) személyében, aki tudja, miként kell gólt lőni a legendás stadionban! A Dinamo Kijev egykori csatára pályafutása első BL-gólját 1993-ban éppen a katalánok ellen, idegenben szerezte, egy 4-1-re elbukott találkozón. Később győztes meccseken is betalált a spanyolok ellen, 1997-ben Kijevben 3-0-ra, Barcelonában 4-0-ra nyert a Dinamo, s Rebrov mindkét összecsapáson megvillant.
– Mindhárom gól emlékezetes. Mindig nagyon nehéz volt a Barcelona ellen játszani, különösen a Camp Nouban, ugyanakkor ez óriási élményt is jelentett egyben. Szurkolók nélkül valószínűleg könnyebb feladatunk lesz, de még így is roppant kemény erőpróba előtt állunk – árulta el a Vasárnapi Blikknek a G csoportba sorsolt FTC vezetőedzője, aki egyébként a négyes másik sztáralakulata, az olasz Juventus ellen is ünnepelhetett már gólt. Az 1998-as BL-negyeddöntő visszavágóján volt eredményes, de végül kiestek az ukránok.
Rebrov szerint a Ferencvárosban is akadhat olyan játékos, aki megismétli az ő bravúrját, s beveszi a Barca és a Juve kapuját is.
– Bárki képes lehet gólt szerezni, a csapatból mindenki veszélyes a támadásokban. Amikor a Barcelona és a Juventus vendégeként játszunk majd, maximálisan kell koncentrálnunk, hiszen várhatóan nem sok lehetőségünk lesz arra, hogy gólt érjünk el – mondta Rebrov.
– A keret tagjai jól tudják, hogy ez az európai futball csúcsa, ám a legtöbben eddig még nem tapasztalták meg, hogy milyen ezen a szinten futballozni. A felkészülés során szerepet kap a mentális ráhangolódás is, hogy a focisták készen álljanak arra, hogy ilyen stadionokban játszhatnak és hogy maximálisan koncentráltak legyenek majd a pályán. Ezek a dolgok nagyon fontosak a jó eredmény eléréséhez.
A Fradi trénere az ellenfelek két legnagyobb sztárjára is kitért, a Barcelona hatszoros aranylabdására, Lionel Messire (33) és a Juventus portugál klasszisára, a koronavírussal bajlódó Cristiano Ronaldóra (35).
– Ugyanúgy készülünk rájuk, mint más játékosokra. Megfelelő mennyiségű információ áll rendelkezésünkre róluk, tudjuk, hogy mire számíthatunk tőlük, megpróbálunk ezekre felkészülni az edzéseken – vélekedett Rebrov.
Vincze Ottó bizakodó
A Barcelona korábbi magyar focistája, Vincze Ottó (46) bízik benne, a hatszoros aranylabdás zseni, az argentin Lionel Messi (33) által vezetett spanyol gárda nem fog ki jó napot kedden.
– A Fradinak nem lesznek olyan jellegű szétesései a védelemben, mint nálunk voltak a Real Madrid ellen huszonöt évvel ezelőtt, amikor 6-1-es pofonba szaladtunk bele Bajnokok Ligája-csoportmeccsen a Bernabéuban. Szerhij Rebrov edző fegyelmezett játékot követel, s ha a Barca visszafogottabb lesz a vártnál, az FTC kontrái pedig nem akadnak meg, akár a pontszerzés is elképzelhető. Persze ez igazi csoda lenne – mondta az 1995-ös BL-ben szereplő Fradi középpályása.
Vincze szerint a spanyol gárda azt a szívességet biztosan nem teszi meg, hogy lebecsüli az FTC-t.
– Akkor is komolyan veszik majd például a decemberi visszavágót, ha továbbjutóként érkeznének Budapestre – tette hozzá Vincze, aki 1997 tavaszán volt a spanyol klubnál, s jelenleg a külügyminiszter megbízásából a barcelonai magyar örökség feldolgozásáért felel. – Három meccs jutott nekem a Barca másodosztályban szereplő B csapatában. Majd kiállítottak, öt találkozóra eltiltottak, ott véget is ért a kinti kalandom. Egyébként a később világbajnok Puyol és Xavi is a csapattársam volt.
Fradista csatártrió tette naggyá a katalán klubot
Kocsis Sándor (†49)
A Fradiban kezdte a gólgyártást a kiválóan fejelő támadó. A zöld-fehéreknél 1946 és 1950 között 89 meccsen 70 gólig jutott. Az Aranycsapatban is ontotta a gólokat, az 1954-es világbajnokságon a magyar válogatott játékosaként lett gólkirály 11 találattal. Disszidálása után, svájci kitérőt követően, 1958-ban lett a Barcelona játékosa.
Az olimpiai bajnok és világbajnoki ezüstérmes játékos 1966-ig szerepelt a spanyol csapatban, játszott az 1961-es BEK-döntőben, ahol Czibor mellett szintén eredményes volt, s nyert két bajnoki címet. A Groupama Aréna előtt szobrot kapott a tragikus sorsú sportoló, akit súlyos betegségek gyötörtek, s 1979. július 22-én tisztázatlan körülmények között kizuhant egy barcelonai kórház harmadik emeletéről.
Kubala László (†74)
Kubala nevét minden Barcelona-rajongó ismeri, hiszen hozzá a klub legendái közül egyedül az argentin Lionel Messi (33) ér fel. Azt már kevesebben tudják, hogy 18 évesen a Ferencvárosban is eltöltött egy szezont (1945–46).
A cseh, a magyar és a spanyol válogatottban is pályára lépő Kubala a kommunisták magyarországi hatalomra kerülésekor menekült külföldre. 1951 és 1961 között tíz éven át szolgálta játékosként a spanyol csapatot. Az elbeszélések szerint a Camp Nou Stadiont azért építették, hogy minél többen láthassák őt játszani. Az 1961-es BEK-döntőben szintén pályára lépett, négyszer nyert bajnoki címet.
Edzőként két ciklusban irányította a Barcát. 2009 óta szobor őrzi emlékét a Camp Nou előtt.
Czibor Zoltán (†68)
Az Aranycsapat „Rongylábúnak” becézett szélsője disszidálása után írt alá a Barcelonához. Kubala László sietett a segítségére, kifizette adósságait és vállalta költségeit. Kubala akkor már a Barcában futballozott, s a klubhoz hívta honfitársát. A Barcelona négymillió pesetáért (100 ezer dollárért – mostani árfolyamon 30 millió forintért) három évre szerződtette Czibort, aki 1958 és 1961 között szerepelt a csapatban.
Czibor ezt megelőzően Fradi-játékos volt, a zöld-fehéreknél 1948 és 1950 között játszott. Az FTC-vel és a spanyol csapattal is bajnok volt, utóbbival pedig a Bajnokcsapatok Európa-kupájának döntőjébe is bejutott az 1960–61-es évadban, de a katalánok kikaptak 3-2-re a portugál Benficától, Czibor gólt szerzett a fináléban.
blikk