A Peugeot első konnektoros hibridjének, a 3008 Hybrid4-nak a hivatalos átlagfogyasztása csak 1,3 liter, de ez csak a hatályos mérési módszer miatt ennyi. Viszont a 300 lóerőt tényleg tudja, és a villamosítással végre az összkerékhajtás is megérkezett a népszerű SUV-hoz.
Az idei és az elkövetkező évek komoly nehézségek elé állítják Európában az autógyártókat, legalábbis környezetvédelmi oldalról mindenképp. Mindenki igyekszik megfelelni a jelentősen szigorodó EU-s kibocsátási előírásoknak és elkerülni vagy legalábbis csökkenteni a várható, jelentős büntetéseket.95 gramm szén-dioxid kilométerenként,ez most a mágikus szám, amit mindenki ismételget magában, erre a szintre kéne lenyomnia az autógyártóknak a flotta-kibocsátásukat idéntől, ha nem akarnak jövőre komoly bírságokat fizetni Brüsszelnek.
Némi öröm az ürömben, hogy egyelőre az a bizonyos 95 gramm nem is mindenkinek és nem is pontosan ugyanannyi (függ a flotta átlagos tömegétől), illetve vannak különböző könnyítések, például a zéró, illetve alacsony kibocsátású elektromos és a hibrid autókat megnövelt szorzóval veszik figyelembe az átlag számításakor. A Peugeot ennek hatására lépett: a többiekhez hasonlóana plug-in és a teljes elektromos hajtás mellett tette le a voksát.Rögtön öt villanymotoros újdonsággal kezdik a 2020-as évet, és ezeket most mind egyszerre ismerhettük meg egy spanyolországi sajtóbemutatón.
3008: a hibridséggel az összkerékhajtás is megérkezett
Elsőként a legnagyobb érdeklődésre számot tartó modell, a 3008 Hybrid4 került terítékre, ami nem csak a Peugeot első plug-in hibridje, hanem a valaha gyártott legerősebb sorozatgyártású utcai autó is a márka történelmében.Számokban kifejezve ez 300 lóerőt jelent,amit három motor ad össze. Alapnak ott a hibridmentesen is elérhető 1,6 literes, 200 lóerős benzines turbómotor, amelyhez hozzáadtak két villanymotort, nem is akárhogy. A 110 lóerős a 8 fokozatú automata (e-EAT8) váltó házában kapott helyet, ez egy tengelykapcsolón keresztül első kerekeket hajtja önállóan vagy a benzinmotorral együtt.
A lóerőben alig erősebb, de kétszer nyomatékosabb, 112 lóerős, 320 Nm nyomatékú másik villanymotort pedig a hátsó tengelyhez építették, így egyedül is tudja hajtani az autót, de össze tud dolgozni a másik két egységgel is. Utóbbi esetbenmegvalósul az összkerékhajtásúgy, hogy a két tengely között nincs fizikai kapcsolat. Ezt a trükköt már az előző generációs hibrid 3008-as is tudta, de az még dízelmotoros volt, hagyományos automata helyett robotváltót kapott, és nem lehetett külső forrásból tölteni.
Nem volt még erősebb utcai Peugeot
Az új 3008-as csúcsteljesítménye azért nem 422, „csak” 300 lóerő, mert a három motor nem ugyanakkor adja le a legnagyobb teljesítményét. Persze ez sem kevés, Sport üzemmódban, a gázpedált lepadlózva a hibrid hajtásláncelemi erővel, 520 Nm-rel tolja előre a kompakt szabadidő-autót,így akár 5,9 másodperc alatt felgyorsulhatunk 100 km/órára, ami jobb, mint a 308 GTi ideje. Annak ellenére gyorsul ilyen jól a 3008 Hybrid4, hogy a tömege 340 kilóval nagyobb, mint a normál 1,6-os PureTech 3008-asnak, megközelíti az 1,8 tonnát.
A súlytöbbletből a motorokon és elektronikán felül jócskán kiveszi a részét a 13,2 kWh-s kapacitású, nagyfeszültségű akkumulátor is, amelyet a hátsó ülés alá építettek be. Mivel kellett a hely neki,a benzintank 10 literrel, a csomagtartó 125 literrel lett kisebb(csak a padló alatti rekeszekről kell lemondani), előbbi 43, utóbbi 395 literesre zsugorodott. Jó hír, hogy a hátsó hajtás miatt a hátsó futómű is változott, fejlettebb többlengőkaros rendszert építenek be a normál 008-asok csatolt lengőkarja helyett. Persze, ha lemerül az akku, akkor belassul a hibrid, mivel csak a benzinmotorra támaszkodhat, amelynek ilyenkor még az akkukat is töltenie és cipelnie kell.
Egy elfeledett versenypálya
A Barcelonától 30 km-re fekvő Sitges egy kb. 30 ezres lakosságú kisváros, amiben önmagában semmi érdekes nem lenne. Ám már a repülőúton előjött a kollegák között a téma, hogy a település szélén egy versenypálya található, ráadásul erősen döntött kanyarokkal. Valamire nagyon ráéreztünk, mert pár perccel azután, hogy elindultunk a 3008-asokkal, már láttuk, hogy pontosan ide tartunk. Na persze nem száguldozhattunk az 1923-ban átadott, de korához képest egész jó állapotban lévő, 2 km hosszú Autódromo de Sitges-Terramar pályán, viszont még így is lenyűgöző volt a helyszínen látni, és belegondolni, hogy közel száz éve eszetlen tempóban köröztek itt a 60 fokban döntött kanyarokban Albert Divóék Sunbeam és egyéb márkájú versenyautóikkal.
Terepen sem elveszett
Sajnos mi azonban nem a döntött kanyarokért jöttünk Sitgesbe, hanem hogy valamicskét terepezzünk a hibrid 3008-asokkal. No azért nem kell rögtön ablakig érő sárra és patakmedrekre gondolni, egy mesterségesen kialakított pályán koszolhattuk össze az egységesen gyöngyházfehér tesztautókat. Itt rögtön aktiválhattuk a 4WD üzemmódot, ami elsősorban a két e-motor segítségével dolgozik, nyilván, ameddig van töltés az akkuban.
Ha nem tapossuk tövig a gázpedált, akkor tényleg némán, kizárólag villannyal mozog a Peugeot és minden kerék kap hajtást. Egy igen meredek emelkedőn közepéről is képes volt úgy elindulni felfelé a tesztautó, hogy a benzinmotorja be se induljon, míg ellentétes irányban a lejtmenetvezérlőt tehettük próbára, amely hatásosan fogta meg a nehéz kocsit.
Azért a 3008-ból nem lett vérbeli terepjáróaz elektromos összkerékhajtástól, mivel alacsony hasmagassága és hegyes terepszögei nem teszik alkalmassá erre. Nekem sikerült elsőre úgy megoldani a leátlózást, hogy az ellentétes kerekek csak pörögtek a levegőben. Végül nagy nehezen, hintáztatás után, önerőből tovább tudtam haladni, viszont ez a szituáció megmutatta, hogy gyorsan elérhetjük a határokat központi diffizár nélkül. Aki nem megy terepre, az jobban jár majd az olcsóbb, csak fronthajtású 3008 hibriddel, amiből kimarad a hátsó villanymotor, de így is 225 lóerős.
Villannyal hajtva az igazi
Az összkerekes plug-in hibrid 3008-cal másnap is mehettünk, ekkor már épített úton. Akkor volt a legkellemesebb vele az autózás, amikor az elektromos mód aktiválásával, kizárólag a hátsó villanymotort használva gurultunk némán, azonnali gázreakciókkal, meglepően jó dinamikával. Ilyenkor kéken világít a belső tükör alja, ami mutatja a külvilágnak, hogy épp nem szennyezzük a levegőt (közvetlenül). Az optimista WLTP ciklus szerint59 kilométert lehet egy töltéssel menni,nálunk kb. 35 km megtétele után indult be a benzinmotor, ezt a távot városon kívül, kanyargós utakon tettük meg.
Viszont a tesztút további részében sem kellett nélkülözni a villanyhajtást, sőt egy többszáz méteres szintkülönbséget áthidaló leereszkedés során több kilométernyi energiát gyűjtöttünk az akkuba az erős motorfék-hatást adó, fokozott visszatöltést adó üzemmódban.Hiába ez a legerősebb Peugeot, a vezetési élménye nem túl sportos,amiről a magas építésmód mellett a nagy tömeg tehet. Legalább a nehéz dolgokat alulra pakolták, ezért kanyarban mérsékelt a karosszéria oldaldőlése, de a forszírozott tempót így sem kedveli, a kormányzása is inkább kényelemre hangolt, kevés visszajelzéssel.
A csak a legjobb, GT felszereltséggel készülő Hybrid4 pontos hazai ára jelenleg még nem ismert, viszont a teljesen azonos technikájú Opel Grandland X áraiból kiindulvakb. 13,1 millió forintos indulóra számíthatunk a fronthajtású, és 14,6 milliósra az összkerekes esetében.Ez nem kevés pénz, figyelembe véve, hogy az 1,6-os motort automata váltóval, hibrid hajtás és zöld rendszám nélkül 11 millióért haza lehet vinni. Igaz, aki sokat tölt, sokat is spórolhat az üzemanyagon a hibriddel, akár alul is múlhatja a hivatalos, 1,3 literes WLTP átlagfogyasztást, ha csak rövid távokat tesz meg.
Nem csak a SUV lett hibrid
A limuzin 508-as és a kombi változata a 225 lóerős, egy villanymotoros, fronthajtású hibrid rendszert kapta meg, némileg szerényebb, 11,8 kWh-s akkumulátorral párosítva.Egész más vezetési élményt nyújtott ez a konfiguráció,és nem azért, mert a csodaszép, kupésan lapos autóban sokkal mélyebben ülünk. Érezhetően gyengébb a hajtáslánc és ezáltal a dinamika is, de azért nem kell attól félni, hogy feltartjuk a forgalmat: 8 másodpercen belül így is el lehet érni álló helyzetből a 100 km/órát.
Ami viszont ugyanolyan, az a motorhangtól mentes, csendes suhanás, igazából a kerekek gördülési zaján kívül más nem is hallatszik be. Az 508-as esetében nem vett el helyet az akkumulátor és a többi plusz részegység, a csomagtér mérete sem változott, még a kombinál sem. Még mindig lenyűgözően merész a beltere ennek a modellnek, ami eltereli az ember figyelmét arról, hogy nincs túl sok hely (főleg hátul) és elég korlátozott a kilátás is. Az 508-as plug-in változatakb. 50 km-t képes tisztán villannyal megtenni,tehát itthon a 3008-as mellett szintén jogosult lesz a zöld rendszámra. Árat egyelőre hozzá sem árultak el, de ő érkezik a legkésőbb, a hazai bevezetése tavasz végén, vagy nyár elején várható.
origo, Hirmagazin.eu