Évente mintegy 5 ezer ember hal meg vastagbélrákban Magyarországon – hangsúlyozta az InfoRádiónak Molnár Tamás, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság elnöke. A 2019 őszén indított szűrőprogramnál a visszajuttatott minták több mint felében jóindulatú daganatot találtak, 5-6 százalékban viszont rákos daganat volt a betegekben.

A visszajuttatott minták 19 százaléka volt nem-negatív, tehát vért mutattak ki a székletben. Közülük hétezer ember endoszkópos vizsgálatát végezték el, az ő esetükben a betegek több mint felében jóindulatú elváltozást, vastagbél-polipot, jóindulatú daganatot találtunk, amelynek az eltávolításával gyakorlatilag megmenekültek a közeledő ráktól. És 5-6 százalékban pedig már rákos daganat volt a betegekben – mondta Molnár Tamás, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság elnöke az InfoRádiónak a 2019 őszén indult vastagbél rák szűrőprogram eredményeiről.

A vastagbélrák gyakorisága az ötven és hetven év közöttiek körében a legmagasabb, így a szűrőprogram ezt a korosztályt célozza meg. Molnár Tamás a részvételi arányról elmondta: eddig az érintettek negyedét keresték meg. A megkeresetteknek azonban csak a 31 százaléka küldte vissza eddig a széklettartályát. Az elnök szerint ez az arány az elvártnál alacsonyabb, hiszen az európai uniós átlag 38 százalék.

Az Európai Unióban Magyarország élen jár az éves szinten diagnosztizált betegek számában.

Évente körülbelül olyan 7-8 ezer új esettel szembesülünk, és évi 4-5 ezren halnak meg a betegség miatt.

Vagyis egy kisvárosnyi lakosságot vesztünk el évente egy olyan betegség miatt, ami elvileg remekül szűrhető, és a szűrés során megelőzhető – tette hozzá Molnár Tamás.

A részvételi arány azt mutatja, hogy az emberek jelentős többsége nem veszi komolyan a vastagbélrák-szűrést – fogalmazott Molnár Tamás, majd kifejtette:

ha nincs olyan mennyiségű vérzés a székletben, amit észrevesz a beteg, akkor

a jóindulatú daganat polipként akár éveken keresztül tünetmentesen növekedhet az emberi szervezetben, mielőtt rákossá válik.

Ha a beteg ez utóbbi esetben fordul orvoshoz, gyakran már nincs lehetőség gyógyulásra.

Nyitókép: MTI Fotó: Balogh Zoltán
infostart, Hirmagazin.eu

ElőzőKoronavírus: lépések a gazdasági károk enyhítésére (18+)
KövetkezőTávozhatott a karanténból az iskolai csoport (18+)
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza