A légfrissítő tele van káros összetevőkkel, mégis sokan használják a lakásban.
A boltokban rengetegféle légfrissítőt lehet kapni, de a csomagolást elnézve úgy tűnik, talán mégsem ez a legbiztonságosabb megoldás.
Ember legyen a talpán, aki a dobozokon szereplő hosszú-hosszú, idegen szavakból el tudja dönteni, hogy valóban egészségre káros anyagról van-e szó, vagy egy teljesen ártalmatlan dolgot takarnak a kacifántos kifejezések, ezért utánanéztünk néhány adalékanyagnak.
Légfrissítők alapanyagai
A gyanú beigazolódni látszott, amikor kiderült, hogy milyen hatással lehetnek az egyes összetevők az emberi egészségre: a legtöbbjük erősen irritatív, allergizáló hatású vegyületet takar, asztmásoknak pedig kész rémálom, amilyen mixet a spray-s dobozokba zártak. Egy rövid lista segítheti az eligazodást.
- Benzisothiazolinone: tartósító hatása miatt teszik a tisztítószerekbe és a légfrissítőkbe. A vegyület bőrirritációt, ekcémát okozhat, gőze belélegezve irritáló hatású, allergiás reakciót is kiválthat. Gyakoribb vizelési ingert okoz, és az immunrendszert is károsítja.
- Methylisothiazolinone: ugyancsak tartósítószerként használt vegyület, reaktív, a bőrrel érintkezve irritációt, allergiás reakciót okoz, de emlősök agysejtjein végzett kutatások szerint idegkárosító hatása is lehet.
- Methylchloroisothiazolinone: az előbbihez hasonló hatású, erősen allergizáló összetevő, széles körben használják tartósítószerként, kozmetikumokban is.
- Alpha-isomethyl-ionone: közepesen allergizáló illatanyag, amit ennek ellenére egyébként egyes dezodorokban is használnak.
- Lilial vagy methylpropanal: szintetikus illatanyag, ami allergizáló hatású, bőrrel érintkezve pedig bőrgyulladást okozhat. Ennek ellenére parfümök és rovarriasztók is tartalmazzák.
- Linalool: a levendulaolajban is megtalálható komponens, amiről – joggal – kevesen feltételeznének bőrkárosító hatást. Egyes kutatások szerint mégis irritatív hatással lehet közvetlenül a bőrre kerülve.
A légfrissítők természetesen általában nem érintkeznek közvetlenül a bőrrel, de jó szívvel képtelenség ennyi adalékanyaggal teli spray-vel telefújni a lakást vagy akár csak a fürdőszobát, ráadásul a hajtógáz sem mondható környezetbarátnak.
Bár léteznek már bioboltokban, drogériákban természetes vagy természetazonos anyagokból álló légfrissítők, sőt, több közülük hajtógáztól mentes, pumpás kiszerelésben is kapható, a legbiztonságosabbak még mindig a házi illatosító megoldások, az illóolajos párologtatók, vegyszermentes pot-pourrik.
Forrás: femina.hu
(Képek: Getty Images Hungary.)