14.7 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeSportForma1Hamilton nyert, de Bottasé a pole a Török Nagydíjra Verstappen előtt

Hamilton nyert, de Bottasé a pole a Török Nagydíjra Verstappen előtt

Lewis Hamilton volt a leggyorsabb a Török Nagydíj időmérő edzésén, de büntetése miatt Valtteri Bottas indulhat majd a pole pozícióból vasárnap. Mellőle Max Verstappen kezdheti az isztambuli futamot.

Előzetesen úgy tűnt, hogy csak a harmadik szabadedzésen köröznek majd vizes pályán a pilóták, ám nem sokkal a Török Nagydíj időmérő edzése előtt már 100%-os valószínűséggel jósoltak csapadékot a kvalifikációra is. Az égi áldás a várakozások szerint nem sokkal a Q1 kezdete után érhette el az isztambuli pályát, így aztán nem csoda, hogy a pilóták sorban álltak a bokszutca végén a zöld jelzésre várva.

GPS-Hírek a Twitterről

Dugó volt a bokszban, ennyire tartottak az esőtől a csapatok

A korábbi esőzéstől a pálya eléggé nedves volt, ennek ellenére mindenki a lágy gumikon kezdte meg a körözést és a versenyt az idővel, az eső ugyanis bármelyik pillanatban megérkezhetett. Hamiltonnak a gyorsköre kezdetén azt mondták, hogy még három perce van, korábban pedig azt, hogy nagyon figyeljen oda a pálya határaira és tiszta kört menjen.

Ez olyannyira nem jött össze a hétszeres világbajnoknak, hogy rögtön az első kanyarban kiszélesítette a pályát, így az első köre mindjárt ment is a kukába.

Nem járt azonban olyan rosszul, mint Verstappen, aki nem sokkal később meg is pördült ugyanott.

Hasonlóan tett Carlos Sainz is, a büntetése miatt azonban számára tét nélküli volt a körözés, mindenképpen az utolsó helyről rajtol vasárnap.

Benne volt a levegőben, hogy Hamilton ezzel kiejtette magát a Q1-ben, ám végül ő és Verstappen is megúszta, sőt, mint kiderült, a kezdeti szemerkélés utánra jósolt nagy zuhé egyelőre nem érkezett meg, így a teljes első szakaszt száraz pályán teljesíthette a mezőny.

Verstappen az első mért köre első kanyarjában megpördült – Galéria!FORRÁS: AFP/ANDREJ ISAKOVIC

Noha a pálya állapota folyamatosan javult, azért így sem a megszokott forgatókönyvet láthattuk, és az élmenőknek is jobban résen kellett lennie. Résen is voltak, így Hamilton zárta az élen a Q1-et 1:24.585-tel Verstappen (1:24.592) előtt. Mögöttük Gasly, Leclerc, Pérez, Bottas, Norris, Alonso, Sainz, Cunoda, Russell, Ocon, Stroll, Schumacher és Vettel volt a 15 továbbjutó sorrendje.

Ki kell emelni a Haas német újoncát, aki az utolsó pillanatban remek kört rakott össze és mindössze 9 tizeddel maradt el Hamiltontól, miközben több mint 2 tizedet adott Vettelnek és közel 3 másodpercet a 20. helyen záró, az edzés nagy részében csak pörgő csapattársának.

Aki pedig nagyon nem lehetett boldog, az a 16. helyen záró és ezzel kieső monzai győztes Daniel Ricciardo, aki 8 tizeddel elmaradt a 7. helyen végző Lando Norristól. Mögötte Latifi, Giovinazzi, Räikkönen és a már említett Mazepin végzett.

Schumacher a Q2-be juttatta a Haast

Az eső ugyan a Q2 elején is fenyegetett, de továbbra is száraz volt a pálya, így mindenki olyan gumin volt kénytelen kijönni, amilyenen vasárnap rajtolni szeretne. Cunodán, Schumacheren és Russellen kívül pedig mindenki a közepes abroncsokra szavazott (nekik a lágyakat tették fel).

Száraz pálya ide vagy oda, még mindig könnyű volt hibázni, amit az egyes kanyarban kicsúszó Sergio Pérez bizonyított, de Hamilton is elvette a gázt az első mért körében egy megingás után. Utána azonban összerakott egy 1:23.595-ös időt, amivel átvette a vezetést. Mögé Bottas és Verstappen sorolt be.

A hajrában mindenki jött egy újabb közepes szetten, valamint Russellnek is feltették a sárga oldalfalú Pirelli, a jövőre már a Mercedesben ülő brit azonban utolsó gyorskörében nagyot hibázott az utolsó kanyarban és csak a 13. helyen végzett Schumacher és a büntetése miatt itt már mért kört sem teljesítő, de Charles Leclerc-nek azért jó kis szélárnyékot adó Sainz előtt.

Pérez nem volt messze a faltól

Az élen Hamilton nagyon a lovak közé csapott a második közepes szetten és 1:23.082-es pályacsúccsal 5 tizeddel előzte a második helyezett Bottast, és közel héttel a harmadik Verstappent. A holland mögött Gasly, Alonso, Pérez, Leclerc, Cunoda, Stroll és Norris zárt az első tíz helyen, míg az említetteken kívül Vettel és Ocon esett ki a 11., illetve a 12. helyen.

A Mercedes fölényét látva úgy tűnt, hogy ezt innen már csak ők ronthatják el, ehhez képest a Q3 elején Verstappen alig több mint 2 tizeddel maradt csak el a kezdeményezést magához ragadó Bottastól, akit 22 ezreddel lemaradva követett Hamilton a második helyen. A vezető hármas mögött Gasly, Pérez, Alonso, Norris, Leclerc, Cunoda és Stroll volt a további sorrend.

Meglepő módon a Mercedes Hamiltonnal nem várta meg a hajrát, hanem már 5 perccel a vége előtt kiküldték a pályára a címvédőt,aki így magányosan ment egy gyorskört és vette át a vezetést 1:22.868-as idővel. De hátravoltak még a többiek.

Hamilton végül megszerezte a lehető legjobb kármentéshez szükséges első helyet – Galéria!FORRÁS: AFP/OZAN KOSE

Verstappen nem tudott Hamilton közelébe kerülni és végül 328 ezredes hátrányban a harmadik lett, Bottas pedig hiába javított, csak 13 századra tudta megközelíteni a csapattársát, aki elindult ugyan még egy gyorskörre ugyanazon a szetten, de lila első szektor után végül nem javított.A Mercedesnek ez a lehető legjobb eredmény, hiszen Hamilton hátrasorolása után Bottas megörökölte a pole-t, a címvédő viszont a büntetést figyelembe véve a lehető legjobb helyről, a 11. pozícióból rajtolhat.

Verstappen mögött Charles Leclerc szerezte meg a 4. helyet a Ferrarival, mögötte Gasly, Alonso, Pérez, Norris, Stroll és Cunoda volt az első tíz sorrendje.