Ez áttörés lehet az orvostudományban.
Az autizmus, spektrumzavar fejlődési rendellenesség, amely a viselkedésben és a társas kapcsolatokban okoz problémákat. A legtöbb esetben kétéves kor előtt nem tudják diagnosztizálni, és sok esetben csak ennél jóval később diagnosztizálják.
Ezzel megnehezítik a gyermek és a szülők életét is, de egyenlőre nincs olyan biológiai teszt, amivel az autizmus diagnosztizálása korábban megtörténhetne.
Ez azért van, mert korábban nem találtak olyan biológiai elváltozást az autisták szervezetében, amivel az kimutatható lenne, így csak viselkedés alapján, többszöri vizsgálattal állapítják meg a betegséget.
Egészen eddig.
A Molecular Autism című szaklapban megjelent tanulmány készítői 38 autista és 31 nem autista gyerek vérében és vizeletében keresték a kémiai különbségeket. A részt vevő gyerek 5-12 évesek voltak. Az autisták mintáiban, mindenekelőtt a vérplazmájukban, nagyobb arányban találtak olyan fehérjekárosodást, amely a tudósok szerint összefügg a rendellenességgel.
A tesztet a jövőben az autizmus minél korábbi kimutatására használhatják az orvosok, de előtte többször is meg kell ismételniük a tesztet, hogy biztosak legyenek abban, hogy valós az elképzelésük, és tényleg az autizmus jelei lehetnek a károsodott fehérjék.
A kutatás vezetője elmondta, hogy több csoporttal is szeretné megismételni a tesztet, és fiatalabb gyerekekkel is. A kutatók abban reménykednek, hogy ezek a tesztek segítenek megismerni az autizmust okozó tényezőket is.
Más kutatók azonban azon a véleményen vannak, hogy áttörésről még korai lenne beszélni, és akár sikeres a kutatás, akár nem, a legjobb eredményt akkor is a viselkedés megfigyelésével lehetne elérni.
Forrás: netextra.hu