Az 5G az ötödik generációs mobilhálózati technológia rövidítése.

Ez az a technológia, amely lehetővé teszi a vezeték nélküli kommunikációt – például a mobiltelefontól a mobiltoronyig, amely az internetre továbbítja. Az 5G a távközlési szolgáltatók által biztosított hálózati szolgáltatás, és nem ugyanaz, mint a Wi-Fi router 5 GHz-es sávja.

Az 5G nagyságrenddel – tízszer – nagyobb sávszélességet kínál, mint elődje, a 4G. A nagyobb sávszélesség azért lehetséges, mert az alacsony és közepes frekvenciájú rádióhullámokon túl az 5G további, magasabb frekvenciájú hullámokat használ az információk kódolására és továbbítására.

Még több hír a Google, Facebook, és a kommunikáció területéről!

A sávszélesség analóg egy autópálya szélességével. Minél szélesebb az autópálya, annál több sávja lehet, és annál több autót szállíthat egyszerre. Ez sokkal gyorsabbá teszi az 5G-t, és sokkal több eszköz kezelésére képes.

Az 5G az ötödik generációs mobilhálózati technológia rövidítése. Hirmagazin.eu
Az 5G az ötödik generációs mobilhálózati technológia rövidítése. Hirmagazin.eu

Az 5G körülbelül 50 megabit/másodperc, de akár több mint 1 gigabit/s sebességet is képes biztosítani. A gigabit per másodperces kapcsolat lehetővé teszi, hogy egy nagy felbontású filmet kevesebb mint egy perc alatt töltsön le. Ez azt jelenti, hogy a zsúfolt helyeken nincs többé rossz cellakapcsolat? A megnövekedett sávszélesség segít, de ahogy az autópályákon a sávok számának növelése sem mindig csökkenti a forgalmi dugókat, mivel többen használják a kibővített autópályákat, az 5G valószínűleg sokkal nagyobb forgalmat bonyolít le, mint a 4G hálózatok, így előfordulhat, hogy még mindig előfordul néha kevésbé jó kapcsolat.

Még több hír a Google, Facebook, és a kommunikáció területéről!

Amellett, hogy összekapcsolja telefonját és mobiltelefon-kompatibilis laptopját, az 5G a tárgyak internete forradalmának részeként számos más eszközt is csatlakoztat majd, a képkeretektől a kenyérpirítókig. Tehát annak ellenére, hogy az 5G négyzetkilométerenként akár egymillió eszközt is képes kezelni, a teljes sávszélesség gyorsan elhasználható, és többre lesz szükség – a jövőbeli 5,5G-re még nagyobb sávszélességgel

Az 5G ízei

Az 5G alacsony, közepes és magas sávú frekvenciákat használhat, mindegyiknek megvannak az előnyei és a hátrányai. Az alacsonyabb frekvenciájú hullámok messzebbre is eljuthatnak, de lassabbak. A magasabb frekvenciájú hullámok használata azt jelenti, hogy az információ gyorsabban haladhat, de ezek a hullámok csak korlátozott távolságra tudnak eljutni. A magasabb frekvenciájú 5G gigabit/másodperces sebességet érhet el, ami azt ígéri, hogy a jövőben elavulttá válik az Ethernet és más vezetékes kapcsolatok. Jelenleg azonban a magasabb frekvencia magasabb költségekkel jár, ezért csak ott alkalmazzák, ahol a legnagyobb szükség van rá: zsúfolt városi környezetben, stadionokban, kongresszusi központokban, repülőtereken és koncerttermekben.

Az 5G szolgáltatás egy fajtája, az ultra-megbízható és alacsony késleltetésű kommunikáció, akkor használható, ha az adatokat veszteség vagy a szolgáltatás megszakítása nélkül kell továbbítani – például drónok vezérléséhez katasztrófa sújtotta területeken. Egy nap, miután a technológia robusztusabbá válik, akár távoli műtétekhez is használható lesz.

Akkor foglaljuk össze:

Mi az az 5G és hogyan működik?

Az 5G, egy rövidítés, amit az ötödik generációs mobilhálózat rövidítésére használunk.

Képzeljünk el egy autópályát, minél több sávos, annál nagyobb forgalom képes áthaladni rajta. Pontosan így van ez az adatforgalommal is az 5G esetében is.

Ez a technológia ugyanúgy lehetővé teszi a vezetéknélküli kommunikációt, mint elődje a 4G, azonban nagyjából tízszer nagyobb sávszélessége van. Ez a sávszélesség úgy érhető el, hogy az 5G nemcsak alacsony és közepes frekvenciájú rádióhullámokat, hanem egy magasabb frekvenciát is használ az információ továbbítására. Az 5G önmagában nem lenne sokkal gyorsabb, azonban ez a kiterjesztés mégis növeli a teljesítményt.

Még több hír a Google, Facebook, és a kommunikáció területéről!

Más mobilhálózatokhoz hasonlóan ezek a hálózatok is olyan cellahelyek rendszerét használják, amelyeket szektorokra osztanak, és rádióhullámokon keresztül kódolt adatokat küldenek. Minden cellahelynek csatlakoznia kell egy hálózati gerinchálózathoz, akár vezetékes, akár vezeték nélküli kapcsolaton keresztül. Sokkal több lehetőséget kínál a szolgáltatóknak a rádióhullámok használat illetően is, illetve megváltoztatja az adatok kódolásának módját is.

Az 5G körülbelül 50 megabit/másodperc, de akár több mint 1 gigabit/s sebességet is képes biztosítani. Ez a laikusoknak annyit tesz, hogy egy egészestés filmet nagyjából egy perc leforgása alatt képesek leszünk letölteni.

A megnövekedett sávszélesség azonban nem jelent egyértelmű javulást, ami a kapcsolati problémákat illeti, hiszen az 5G jóval nagyobb forgalmat bonyolít le. Ugyanúgy előfordulhat akadozás a hálózatban, hiszen a megnövekedett kapacitással, nő a felhasználók által generált adatáramlás is.

Az 5G térnyerésével kiterjeszthetjük az információ továbbítást. Már nemcsak a telefonok és a mobiltornyok közötti kommunikáció a lényeg. A nagyobb sávszélesség térnyelésével jóval nagyobb eszközök irányítása is még egyszerűbbé válik. Az 5G képes internetes tárgyak forradalma részeként, bármilyen háztartási eszköz kezelhető lesz mobiltelefonunk segítségével.

Még több hír a Google, Facebook, és a kommunikáció területéről!

Ez a fejlődés magában rejti azt is, hogy rövid időn belül nem lesz elég az 5G sávszélessége és szükség lesz még nagyobb kapacitású hálózat kifejlesztésére.

nyitókép: forbes

Szerző: Kolett

Hirmagazin.eu