Home Főhírek Belföldi hírek Halálra ítélve a magyar szabadságért (Olvasd el és nézd meg!)

Halálra ítélve a magyar szabadságért (Olvasd el és nézd meg!)

Tegnap volt hatvan éve, hogy elkezdődött Nagy Imre és társai koncepciós pere. Az 1956-os forradalom vezetői közül többeket halálra ítéltek, és már másnap kivégeztek.

Budapest, 1989. május 17. A Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellája
(MTI-fotó: Pataky Zsolt)

A forradalom leverése után másfél évvel, 1958. február 5-én kezdődött el Nagy Imre és vádlott-társai, Losonczy Géza, Gimes Miklós, Maléter Pál, Szilágyi József, Kopácsi Sándor, Donáth Ferenc, Jánosi Ferenc, Tildy Zoltán és Vásárhelyi Miklós pere a nyilvánosság teljes kizárásával. Hangfelvétel ugyan készült az eseményről, de azt végül titkosították. A vád az 1956-os forradalom prominenseivel szemben a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés kezdeményezése és vezetése, hazaárulás, a szocialista államrenddel szembeni fellépés és ellenséges politikai csoportosulás létrehozása volt.

Nagy Imre, a forradalom miniszterelnöke 1958. június 15-én, a halálos ítélet kihirdetését követően az utolsó szó jogán beszél a bíróság előtt (MTI-fotó: reprodukció)

Losonczy Géza meg sem érte a tárgyalás kezdetét, mivel a börtönben éhségsztrájkba kezdett, és 1957. december 21-én, máig tisztázatlan körülmények között meghalt. A kommunista hatóságokkal minden együttműködést megtagadó, nyílt tárgyalást követelő Szilágyi József ügyét pedig külön tárgyalták. 1958. április 22-én halálra ítélték, és két nappal később kivégezték.

Autóbuszokkal érkeztek a gyászolók Nagy Imre és társai gyászszertartására a Hősök terére, 1989. június 16-án
(MTI-fotó: T. Asztalos Zoltán)

A többi vádlott büntetőperét, a nyugati nagyhatalmakkal tervezett csúcstalálkozó miatt, szovjet kérésre elhalasztották. A bírósági tárgyalást végül a Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Tanácsa Vida Ferenc elnökletével 1958. június 9. és 15. között folytatta le a legnagyobb titokban. Az 1956-os forradalom politikai vezetője, Nagy Imre mindvégig tagadta a vádakat, és nem ismerte el a bíróság illetékességét sem.

Százezrek vettek részt az 1956-os forradalom után kivégzett Nagy Imre volt miniszterelnök és négy mártírtársa: Gimes Miklós, Losonczy Géza, Maléter Pál és Szilágyi József újratemetésén. A Hősök terén felállított ravatalnál az ország népe vett végső búcsút kivégzésük 31. évfordulóján a mártíroktól. Az elhunytakat a megemlékezés után a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában helyezték örök nyugalomra
(MTI-fotó: Tóth István Csaba

A zárt tárgyalás végén Nagy Imrét, Maléter Pált és Gimes Miklóst halálra ítélték. Kopácsi Sándort, a Nemzetőrség főparancsnok-helyettesét életfogytiglani, Donáth Ferencet, a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) Ideiglenes Intéző Bizottságának tagját 12 év, Jánosi Ferenc lelkészt, Nagy Imre vejét 8 év, Tildy Zoltán volt államfőt, a Nagy Imre-kormány államminiszterét 6 év, Vásárhelyi Miklóst, a kormány sajtófőnökét 5 év börtönre ítélték.

Másnap hajnalban kivégezték a halálraítélteket  

A halálos ítéletet másnap, 1958. június 16-án hajnalban, a gyűjtőfogház udvarán végrehajtották. Nagy Imre, Maléter Pál és Gimes Miklós holttestét előbb a börtön udvarán, majd 1961-ben a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájának egyik jeltelen sírjába temették el, a nyilvántartásba hamis neveket jegyeztek be.

 

A kommunista vezetés az esetleges megmozdulásoktól tartva csak ezt követően hozta nyilvánosságra a „Nagy Imre és társai ellen lefolytatott büntetőeljárásról és az ítéletről” szóló közleményt. Ekkor jelentették be Szilágyi és Losonczy halálát is.

Igazságszolgáltatás a rendszerváltás hajnalán

A teljes rehabilitációra három évtizedet kellett várni. A forradalom mártírjainak ünnepélyes újratemetésére csak a rendszerváltás küszöbén, 1989. június 16-án került sor százezrek részvételével. A megemlékezésen többen is felszólaltak, köztük Orbán Viktor is.

A későbbi kormányfő a magyar fiatalok nevében tartott nagy hatású beszédet, melyben kijelentette: „valójában akkor, 1956-ban vette el tőlünk, mai fiataloktól jövőnket a Magyar Szocialista Munkáspárt. Ezért a hatodik koporsóban nem csupán egy legyilkolt fiatal, hanem a mi elkövetkezendő húsz vagy ki tudja hány évünk is ott fekszik. (…) Ha nem tévesztjük szem elől ’56 eszméit, olyan kormányt választhatunk magunknak, amely azonnali tárgyalásokat kezd az orosz csapatok kivonásának haladéktalan megkezdéséről. Ha van bennünk elég mersz, hogy mindezt akarjuk, akkor, de csak akkor, beteljesíthetjük forradalmunk akaratát” – mondta. Hetekkel később Nagy Imrééket a Legfelsőbb Bíróság felmentette a törvénysértő vádak alól.

„Titkosítás alól feloldva”

2008. június 9-én megkezdődött a Nagy Imre néhai miniszterelnök és társai 50 évvel korábbi koncepciós perének hanganyagát tartalmazó felvétel nyilvános lejátszása a Nyílt Társadalom Archívum és az 1956-os Intézet szervezésében Budapesten. Az egyetlen eredeti, vágatlan hangfelvétel lejátszására meghívták Magyarország közjogi méltóságait, valamint a perben elítéltek hozzátartozóit. A hangfelvétel lejátszásának első fél órájában többek között jelen volt Nagy Imre unokája, Jánosi Katalin, Maléter Pál özvegye, Gyenes Judit, valamint az 1956-os Intézet igazgatója, Rainer M. János.

A per 52 órás anyagát a Kossuth Rádió is feldolgozta 2011-ben. Nagy György András, a rádióprogram szerkesztő-műsorvezetője az MTI-nek kiemelte, hogy a februári tárgyalási szakaszból egy nap, nem tudni miért, de biztosan hiányzik. A fennmaradt hangfelvétel az apróbb szalaghibákat leszámítva viszont jó minőségű. A négyrészes műsor lefele görgetve érhető el.

https://www.hirado.hu/belfold/kozelet/cikk/2018/02/05/halalra-itelve-a-magyar-szabadsagert?source=hirkereso#

Forrás: hirado.hu

 

ElőzőTöbb mint 1000 aláírással mentették meg az iskolai portás állását
KövetkezőA patkányok pusztulnak a mobiltól, mi nem?
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás