Az ember a különféle termények termesztésére évezredek óta használja a talajt. Napjainkban ugyan már nem mindenki szorul rá, hogy maga teremtse elő az ennivalóját, továbbá helye és lehetősége sincs mindenkinek a földművelésre, ugyanakkor a hobbikertészkedés egyre közkedveltebb – ismerteti a szakértő.
Sokan bele sem gondolnak abba, hogy a föld nemcsak hasznos összetevőket, hanem különféle ártalmas anyagokat is tartalmazhat. Pedig jó lenne szem előtt tartani! Az Applied and Environmental Microbiology oldalain nemrég közzétett tanulmány szerint halálos gomba is lehet az üzletekben kapható virágföldben, a trágyaalapú komposztban és a virághagymákban.
Az Egyesült Államokbeli Georgia Egyetem kutatása szerint a kertészeti szaküzletekben kapható termékek, a föld, a trágyaalapú komposzt és a virághagymák esetenként akár jelentős mennyiségben tartalmazhatják az Aspergillus fumigatus gombafajt, ami súlyos egészségi kockázatot jelent, különösképpen azoknak, akiknek természetes védekezőképessége vagy nagyon gyenge, vagy nem működik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég olyan kórokozóként beszélt erről a fajról, amely kritikus mértékben fenyeget bennünket. Éves szinten ugyanis több mint kétmillió embert fertőz meg szerte a világon. Az aszpergillózis az immunhiányos emberek halálozásának egyik leggyakoribb oka.
A talajban található gyakori gombafajról van szó. Ámde a bajt az jelenti, hogy e gombafaj törzsei között olyanok is vannak, amelyek képesek ellenállni az antibiotikumoknak. Ha egy legyengült immunrendszerű ember szervezetébe jut be ez a gombatörzs, amely ellenáll a gyógyszereknek (és a tüdőbe jutva csomókat, gócokat alkot), akkor a halálozási arány megközelítheti a 100%-ot.
„Az emberek nem is gondolnak arra, hogy a tulipán is lehet halálos, pedig lehet” – mondja Marien Brewer, a tanulmány vezetője, a Georgia Egyetem Mezőgazdasági és Környezettudományi Főiskolájának professzora. 525 mintát vizsgáltak meg. A kereskedelmi forgalomban lévő termékekből vett minták vizsgálata során a nevezett gombafajnak 500-nál is több törzsét mutatták ki. A gyógyszereknek ellenálló gombatörzsek legtöbbjét talajmintákban, trágyaalapú komposztokban és virághagymákban, például Hollandiából származó nárcisz-, dália-, kardvirág- és tulipánhagymákban találták. Marien Brewer professzor szerint mindössze 1 gramm komposztban több tucatnyi, gyógyszereknek ellenálló gombatörzset találtak, ami azt jelenti, hogy egy zsák komposztban akár több tízezer olyan gombatörzs is lehet, ami ellenáll a gyógyszereknek.
Hogy kikre veszélyes elsősorban? A krónikus obstruktív tüdőbetegségben, a cisztás fibrózisban (egyfajta veleszületett genetikai betegség), a 2-es típusú cukorbetegségben, a HIV/AIDS-ben vagy a Covid-19-ben szenvedőkre. Fontos azonban azt is megjegyezni, hogy – bár ritkábban, de – akár még az egészséges immunrendszerű emberekre is veszélyt jelenthet. A beteg ember kezelésekor gombaellenes gyógyszerekre, de akár műtétre is szükség lehet.
Nagy gondot jelent, hogy a gombától súlyosan megbetegedő ember kezelése során az orvostudomány ugyanazokra a mechanizmusokra támaszkodik, mint amelyeket a mezőgazdasági környezetben használnak. És ezért ezek egyre kevésbé hatékonyak.
Miképpen lehet megelőzni a bajt, vagy legalábbis csökkenteni a fertőzés kockázatát? A kutatók mindenesetre azt tanácsolják, hogy ha semmiképpen nem szeretnének lemondani a kertészkedésről, viseljenek maszkot. Nem kellemes, pláne nagy hőségben, de még mindig jobb, mint a súlyos betegség…