A régészeti feltárások szerint már a rézkorban élt itt ember. A népvándorlás korából igen gazdag leletanyag maradt, például a szarmata kori Ördögároknak a nyomai (népvándorlás korabeli földsánc) ma is megtalálhatók. A honfoglaló magyarok is hamar benépesítették, noha első okleveles említése csak 1312-ből való.

A történészek szerint az első honfoglaló lakók a kabarok lehettek.

A községet a Guth-Kelend, a Dózsa család, Zsigmond király, majd 1477-ben Szilágyi Erzsébet birtokolta. A városnak 1572-ben kb. 500-600 lakosa volt.

A XVI. század végére Hadház falu napja kialudt: kioltotta a folytonos törökjárás, a rom, pusztaság és vadak tanyája lett, nagy része elpusztult.

Az 1600-as évekig, a hajdúk letelepítéséig a Gutkeled nemzetség birtokolta a térségben kialakult falvakat, amelyek az 1500-as évek második felében a török pusztítás nyomán elnéptelenedtek.

Bocskai István 1605. december 12-én, Korponán kelt kiváltságlevele értelmében kb. 1000 hajdú települt ide. A hajdúk a mindenkori fejedelemnek katonai szolgálattal tartoztak, ugyanakkor mentességet kaptak a földesúri terhek alól. A város szerkezete is a sajátos katonai-védelmi rendszer szolgálatában állt, a városmagban az Óvár-ral. A hagyományos szerkezeti tagolódás a népesség növekedésével, a telkek felaprózódásával felbomlott.
Cím: Hajdúhadház Bocskai tér 1.
Tel: +36 (52) 384-103
E-mail: [email protected]
Web: www.hajduhadhaz.hu