Hajdúdorog gazdag régészeti emlékekben, különösen jelentősek a népvándorlás kori leletek. A város határában eddig négy honfoglalás kori és kora Árpád-kori temetőt tártak fel. 1938-ban a Temetőhegy nevű határrészen egy bagolyfejes csontvég került elő; a Kati-dűlőben folyó ásatások pedig Árpád-kori települést, templomot, nagy sírszámú temetőt, és az Alföld eddig egyetlen korabeli kovácsműhelyét hozták felszínre. A leletek tanúsága szerint azonban a bronzkortól kezdve lakott területen éltek szarmaták és avarok is.
Hamarosan nem csupán leletek gazdagították Hajdúdorog történelmét, hanem írásos emlékek is. Először 1301-ben említik források a várost, akkor még Doroch néven. A Gutkeled család birtoka volt. 1332-ben egyházas hely lett, majd neve 1430-ban Dorogegyházára változott. Ekkor már a mai város helyén emelkedett a kis település. Mivel Hajdúdorog a történelmi Magyarország északi területein feküdt, ezért a XVI. század háborúi csak késve érték el a városkát. Török csapatok söpörtek végig a vidéken, és nem kímélték Hajdúdorogot. A három részre szakadt ország határvidékére került a község, és egy jó ideig a senki földjének számított, hiszen nem tartozott sem a magyar korona, sem az erdélyi fejedelem, sem a török hódoltság uralma alá. Végül a hódoltság része lett. A várost a tokaji váruradalomhoz csatolták, és nagy adókkal súlytották Dorogot. Ezen idők során Hajdúdorog majdnem elnéptelenedett.
A városka élete azonban hamarosan felpezsdült, és a Bocskai-szabadságharcban aktív szerepet játszott. Így kapta meg 1605-ben Bocskai Istvántól a korponai adománylevélben a hajdúvárosi címet. A harcban megérdemelt jutalomként Hajdúdorogot is lassan a délvidék hajdúi kezdték betelepíteni. Azonban eltérően a többi hajdúvárostól, Hajdúdorogra ortodox vallású határvédők érkeztek, és vallásukat magukkal hozták a hithű katolikus Habsburg birodalom határain belülre. A többi hajdúvároshoz hasonlóan a letelepedés itt is tizedekben történt. A várost négy tizedre osztották: Hegytized, Gáttized, Viditótized és Telekhegytized. A hajdúk által kialakított új település védelmi jellegű, zárt rendszerű település volt. Középen állt az őrtorony a templom erőddel, amit vastag fal vett körül, négy sarkán körte alakú bástyával, amiből ma már csak egy falrész van meg.
Cím: Hajdúdorog Tokaji u. 4.
Tel: +36 (52) 572-135
E-mail: [email protected]
Web: www.hajdudorog.hu