Hadviselés a XIV. században

Dátum:

Korszakváltás a hadművészetben

A XIV. század közepére egy érdekes átmenet figyelhető meg az európai hadviselésben: a lovagság kora leáldozóban van, s újra felvirrad a zsoldosok napja. Valóságos reneszánszukat élték a bérelhető harcosok, sőt el lehet mondani, hogy többé-kevésbé hegemónnak tekinthető uralmukat a lovagkor csak néhány évszázadra szakította meg. Az ókor görög, makedón, ibériai, stb. származású zsoldosai helyét most főleg itáliaiak, németek, angolok, majd a század végétől kezdve csehek és spanyolok vették át. Ismérveik mit sem változtak az évszázadok során. Továbbra is profi módon elvégeztek bármilyen veszélyes vagy embertelen feladatot, de hűségük biztosítéka a pénz maradt. Nemzeti lojalitás esetükben kizárható, de elmondható az is, hogy a zsákmány és a zsold reménye sokszor jelentett akkora hatóerőt – ha nem nagyobbat – mint az érzelmek.
Magyar vonatkozásban átmenet helyett talán leghelyesebb kettősségről beszélni. Nálunk ugyanis megfigyelhetően mindennemű újítás csak fáziskéséssel nyerhetett teret, és azokat megfűszereztük hazai jellegzetességeinkkel. Ezzel magyarázható, hogy a magyar területeken a lovagi harcmodor és kultúra igazán csak az Anjouk alatt indul virágzásnak, de a hadakozásban az európai átlagnál nagyobb szerepe van az átmeneti- és a könnyűlovasságnak. Az Anjou-kori hadsereg tehát nem lovagi jellegű! A várakban a kor divatjának megfelelően lovagtermeket emeltek. A Nagy Lajos-féle diósgyőri vár lovagterme mintegy 380 négyzetméter, az egyik legnagyobb ilyen helység Közép-Európában.
Az említett zsoldos-reneszánsz viszont gyorsabban hódított teret, elsősorban Nagy Lajos külföldi hadjáratai során. Alkalmazásuknak leginkább az anyagiak szabtak határt. Ehhez is kapcsolódtak azonban helyi jellegzetességek, nevezetesen a banderiális rendszer és a szabad katonáskodó rétegek, valamint a feudális felkelés.

A zsoldosokról általában

A korban reneszánszát élte a zsoldosság intézménye, amelyben tevékeny részt vettek a magyar vitézek is. Arany János irodalmi alkotásaiból jól ismert Toldi Miklós szintén egy zsoldos csapat vezetője volt, mely a magyar legénység mellett angolokat is magába foglalt.
A zsoldosok zárt szervezetet, afféle katonai céhet alkottak, vezéreiket maguk közül választották, vagy pedig egy kapitánynak, condottierének kíséretébe szegődtek, aki a harcosokat szolgálatába fogadta. Egyik hatalom szolgálatából a másikhoz szegődtek, olykor már a vesztes csata után átállhattak, de ők maguk is önálló hatalomként léptek fel, amennyiben meg tudtak erősödni. Akárcsak a népvándorlás kori barbár törzsfők, ők is könnyen fejére nőttek az őket szerződtető uralkodónak vagy városnak. Ezt a kockázati tényezőt tehát érdemes volt fontolóra venni, mielőtt az első lézengő zsoldos haddal szóba állt a szerződtető fél. A condottierékből lett városfejedelmeknek jó része Nagy Lajos szolgálatába állt, de sokkal üdvösebb volt egy olyan zsoldos kapitányi réteggel üzletet kötni, aminek nem voltak politikai ambíciói, hanem megelégedett a zsoldján felüli harácsolási lehetőségekkel. Jövedelmük három forrásból származott. Fizetésükön felül általában ők rendelkeztek a zsákmánnyal, amit maguk közt kisorsoltak vagy igazságosan elosztottak. A zsoldos főtisztek 25-50 aranyat kaptak kézhez havonta, a kisebb tisztek 10-15, a lovas közkatonák 6-8, a gyalogosok 2,5-4-et. A jól felszerelt zsoldosok fegyverzete és felszerelése ennek megfelelően drága: 15-40 aranyra rúgott. A pénz mellett kiegészítésként élelmet és sót kaptak, vagy külön összeget élelmezésükre.
A zsoldos hadak gyalogos vagy lovas, illetve kombinált egységekből álltak. Utóbbi esetben a gyalogság egyharmadát, legfeljebb felét tette ki az egész osztagnak, s nehéz, valamint könnyűgyalogságra oszlott. A nehézgyalogságnak a lovassághoz hasonlóan túlsúlya volt könnyebb fegyverzetű társaik rovására. Az íjászok és számszeríjászok aránya nagyjából 10%.
A harc a könnyűgyalogság támadásával indult. Ez később visszavonulva biztosította a zárt négyszög vagy ék alakban küzdő nehézgyalogság szárnyait és hátát. Ebből is látható, hogy a gyalogságon belül a könnyű fegyverzetűek csak harmadlagos szerepet játszottak, semmi esetre sem csatadöntő tényező. A gyalogság, amikor nagy tömegben vetették be, 2-3-4 dandárra tagolódott. Ez tette lehetővé a harcrend 1-2-3 sorban való felállítását. A lovasság nehéz-, közepes, és könnyűlovasságra tagozódott. A nehézlovasság egyenként 5-6 lovast számláló „lándzsából” vagy kopjaaljból állt. Ezeket általában egy lovagi fegyverzetű, egy fegyvernök, és 3-4 íjász alkotta. Ezek a kis egységek a lovagi hadviselésre emlékeztetnek, bár ott az íjászokat nélkülözték, és a zsoldosok jóval fegyelmezettebben harcoltak. A közepes- vagy átmeneti lovasságot könnyű páncélú lovas íjászok alkották, teljesen könnyűfegyverzetű társaikat felderítésre használták.
A zsoldos vezéreket sokszor nem alaptalanul vádolták meg gazdáik, hogy elhúzzák a háborút, és kerülik a harcot. Mégsem lehet tagadni, hogy ezek a hivatásos katonák nagyban hozzájárultak a hadművészet fejlődéséhez.

Cím: Nem köthető városhoz –
Tel:
E-mail:
Web:

Previous article
Next article

Megosztás:

weblap4u banner

Népszerű

További hasonló
Related

Egy rettegett amerikai fegyver került az oroszok kezére

Az öt hónapig tartó véres harcok árán elfoglalt Avgyijivkánál...

Így működik az új orosz, hallucinációt okozó fényfegyver!

Különleges fegyvert állított hadrendbe az orosz haditengerészet. A zavaró...

Különleges télikabátot kaptak az ukrán Leopardok – bemutatjuk a Barracudát

A Németországtól kapott Leopard 1A5 tankok speciális álcázó borítása...

Fehér Ház: az oroszok észak-koreai ballisztikus rakétát is bevetettek Ukrajnában

Az Egyesült Államok információi szerint Észak-Korea ballisztikus rakétákat és...