Rövid idejű kiképzési gyakorlatra hívják be hétfőtől a tartalékosokat abban a tíz megyében, amelyekben hadiállapotot hirdettek Ukrajnában – közölte a védelmi minisztérium sajtóosztálya.

A tervek szerint a dandárok állományában a kiképzési gyakorlat 15 napig, az oktatási központokban pedig 20 napig tart majd. A tárca ígérete szerint újévre befejeződnek a kiképzések.

Petro Porosenko ukrán elnök közben egy kijevi fórumon megismételte azt a korábbi kijelentését, hogy Oroszország „drámai mértékben” megnövelte katonai jelenlétét az ukrán határ mentén lévő területén, valamint az általa megszállt Krím félszigeten. Az államfő az elnöki sajtószolgálat tájékoztatása szerint a múlt hét végén egy katonai ceremónián közölte, hogy az ukrán határ menti orosz területen, továbbá a kelet-ukrajnai szakadár területeken, azaz Donyeck és Luhanszk megyékben, valamint a Krímben összesen több mint 80 ezer orosz katona tartózkodik. Kijelentette, hogy Oroszország az említett területeken felhalmozott mintegy 1400 tüzérségi és rakéta-sorozatvető rendszert, 900 harckocsit, 2300 egyéb páncélozott harcjárművet, 500 repülőgépet és 300 helikoptert.

Hadiállapot Ukrajnában kiképzési gyakorlatot kapnak a tartalékosok 1
Kercs / Illusztráció: MTI

„Ezenfelül a Fekete-, az Azovi- és az Égei-tengeren több mint 80 hadihajó és 8 tengeralattjáró teljesít küldetést, közülük 23 hajó és 6 tengeralattjáró csapásmérő” – mondta Porosenko.

„Ukrajna megteszi a saját intézkedéseit az ukrán terület orosz inváziójának veszélyével szemben” – szögezte le a hétfői fórumon az elnök. Újfent hangsúlyozta, hogy az ország területi épsége és függetlensége védelmében vezettette be a hadiállapotot – amely az ukrán jogrendben a rendkívüli állapot egy formája, és nem jelent tényleges háborús állapotot – az Oroszországgal, az önkényesen elcsatolt Krímmel és az oroszbarát szakadár Dnyeszter menti Köztársasággal határos, valamint a Fekete- és az Azovi-tenger partján fekvő, összesen tíz megyében. Hangsúlyozta, hogy ez egy megelőző lépés, ami semmiképpen sem irányul az ukrán állampolgárok alkotmányos és szabadságjogainak korlátozására.

„Minden lehetőséget, amelyet a hadiállapot biztosít az állami szervek számára, arra fordítunk, hogy megerősítsük a védelmet az orosz államhatár és a krími adminisztrációs határ mentén” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy fegyveres alakulatokat vezényelnek az említett határok védelmére.

(MTI)

Forrás: Blikk.hu

Fotó: MTI EPA/Szerhij Dolzsenko