A kopaszsággal a férfiak többsége nehezen barátkozik meg, elsősorban nekik szeretnénk praktikus tanácsokkal szolgálni.
A hajszálak – napi 50-100 szál – elvesztése természetes folyamat, A gond altkor kezdődik, ha az elöregedett hajszálak helyett nem nőnek újak. A hajritkulással az idősebb generáció tagjainak jó része szembesül, ám a látványos kopaszodás Inkább a férfiakat érinti, sokszor már fiatalkorban. A haj külső-belső táplálása lassíthatja, megállíthatja, sőt vissza is fordíthatja ezt a folyamatot, ugyanakkor a genetikus és hormonális kopaszodás kezelése már összetettebb módszereket igények Dr. Vass Ilona bőrgyógyásszal, a PRE-Pharma borgyógyászati magánrendelő orvos igazgatójával beszélgettünk a férfiak kopaszodásának hátteréről, a folyamat megállításának, lassításának lehetőségeiről, illetve a hajbeütetésről.
Mi áll a férfiak kopaszodásának hátterében?
A férfias típusú kopaszodás hormonális alapú, amiért elsősorban a tesztoszteron tehető felelőssé. Nagyon gyakran megfigyelhető a családi halmozódás, vagyis ha az apa vagy a nagyapa már fiatalon elkezdett kopaszodni, a fiú is jó eséllyel számíthat erre. Jellemzően először a homlok kezd a két oldalon magasodni, de a lejtetőn is megjelenhet a tar folt. Ez a folyamat külső-belső készítményekkel lassítható. Az előbbiek közé tartoznak pl. a minoxidil-tartalmú oldatok vagy a koffeines samponok és hajszeszek. Belsőleg a tesztoszteron aktív formába történő átalakulását mérséklő cink jöhet szóba, ami a szőrtüszőkre is előnyösen hat. Nyugaton már régóta alkalmazottak és mára hazánkban is hozzáférhetők azok a hormonkészítmények, amelyek viszonylag minimális mellékhatással, hatékonyan serkentik a hajnövekedést.
A hajhullásnak a hormonális okokon túl számos egyéb oka is lehet, például hiánybetegség, gyulladás a szervezetben, krónikus vashiány stb. Ezek felkutatásában jelentős segítséget nyújt a digitális dermatoszkópos vizsgálat. Ennek segítségével megállapíthatjuk, hogy a három nappal korábban levágott és ujjbegynyi területen megfestett tincsen a hajszálak hány százaléka van növekedési, illetve nyugvó fázisban. Az így kapott aránypárból következtetni lehet a hajvesztés eredetére.
Milyen módszerekkel lehet gátat vetni a kopaszodásnak?
Vannak, akik már sok mindent kipróbáltak, de kevés sikerrel. Nálunk mezoterápiás kezelést alkalmazunk, amelynek során nagyon apró és vékony tűkkel, sűrű, apró szúrásokkal hatóanyagokat (ásványi anyagokat, növekedésserkentőket) juttatunk közvetlenül a szőrtüszőkhöz.
Végső esetben, az említett területek teljes kopaszsága esetén ajánlható a hajbeültetés, amihez a tarkóról ültetünk át hajhagymacsomókat. Egyre többen élnek ezzel az eljárással, és elégedettek is az eredményes, még ha utána nem is lesz teljesen sűrű a hajuk. A helyi érzéstelenítéssel végzett hajbeültetés meglehetősen aprólékos és hosszadalmas folyamat, orvostól és pácienstől egyaránt kitartást és türelmet igényei.
Mik váltják ki a kopaszodást?
Árt a hajnak, ha állandóan sapkát vagy kalapot hordunk, és ha folyamatosan, rossz szokásból, oda sem figyelve húzogatjuk. A fejbőrt és a hajat egyaránt tönkreteheti a rendszeres festés és a hajszárító nem megtelelő – túl közeli, illetve túl magas hőmérsékleten történő – használata A férfiak relatíve ritkán daueroftatnak, és jól teszik, hogy nem így akarnak vonzóbbá válni: a hajszálak göndörítése vagy éppen egyenesítése tönkreteszi a hajszálakat, széttöri belső struktúrájukat. Frissen mosott hajjal ne menjünk hirtelen szabadba, ha a levegő külső hőmérséklete a szobahőmérsékletnél alacsonyabb! Nedvesen a haj sérülékenyebb, ilyenkor bánjunk óvatosan a fésűvel, a hajkefével! A vágás felfrissíti a hajvégeket. A töredezett hajvégek egyébként sem szépek. És végül a lényeg: az sem tragédia, ha egy férfi tarkopasz.
Forrás: hazipatika.com