A békési Lipcseiné Varga Erika, a Malomkerti Kecskesajt tulajdonosa kecskesajtokat készítő kistermelőként vált ismertté. Főállású anyaként huszonöt évvel ezelőtt kezdett érdeklődni a kecsketartás és a sajtkészítés iránt.

A Vidékfejlesztési Program „Mezőgazdasági Kisüzemek Fejlesztése” című pályázatának támogatása révén tudta megvalósítani az egyik álmát, a sajtérlelő kamra és a 9 állásos fejőrendszer kialakítását.

kecskesajt

A történet egy kecskével kezdődik. Az anyát férje egyik barátjától kapták, mert nála a társai bántották. Megsajnálta a kecskét, így belement a vételbe, férje pedig mindenben támogatta, biztatta.

Ennek az egy kecskének gyűjtögette a tejét, hogy friss sajtot készítsen belőle, különböző fűszerekkel. Nagyon ízlett a családjának, a gyerekei is megszerették.

A következő évben két jerkegidával ajándékozta meg őket a kecske, amit természetesen megtartottak és tenyésztésbe fogtak. Nőtt az állomány, a sajt is több lett már, mint amit el tudtak volna fogyasztani, így beszerezték az engedélyeket, hogy tudjanak árulni piacokon, vásárokban is. Közben sokféle sajtkészítési módot, technikát kipróbált, míg autodidakta módon könyvekből, sok-sok próbálkozás után megtanulta elkészíteni az egyik nagy kedvencét, a parenyicát és a sonkával töltött parenyicatekercset. Ezekkel a sajtokkal nevezett be az első versenyére 2013 őszén Békésen, a Madzagfalvi Napokon, amit megnyert. Erre az oklevélre a legbüszkébb, annak ellenére, hogy azóta már számtalan arany- és ezüstérmet, oklevelet nyert különböző versenyeken.

Már nemcsak friss és parenyicasajtokat készít, hanem krémsajtot, különböző érlelt sajtokat, joghurtokat is natúr, illetve ízesített kivitelben.

Ezeken kívül kecskehúsból borsos kecskeszalámit készítenek, ami igazi kuriózumnak számít és nagyon népszerű termék lett a környéken. Az eltelt idő alatt megnőttek a gyerekei, mindegyikből egészséges felnőtt ember lett, hiszen mindig tartósítószer-mentes kecskesajtokat ettek és kecsketejet ittak.

kecskesajt

Hét éve, 2017-ben sikerült a Vidékfejlesztési Program „Mezőgazdasági Kisüzemek Fejlesztése” című pályázatán nyernie. Ebből a támogatásból tudta megvalósítani az egyik álmát: sajtérlelő kamrát építettek és 9 állásos fejőrendszert vásároltak. A sajtérlelő kamra azért volt fontos, mert a laktáció közepén rengeteg tejet adnak a kecskék, mindet nem tudják frissen értékesíteni, most azonban érlelés után még télen is van sajt, amikor éppen pihennek a kecskék a következő laktáció előtt.

Így folyamatos a vevők ellátása, a fejőrendszer pedig megkönnyíti a fejős munkáját és nagyobb higiéniát szavatol.

Lipcseiné Varga Erika 2020-ban belépett a Körös Kosár nevű bevásárlóközösségbe, ahol házi készítésű termékeket lehet vásárolni közvetlenül a termelőktől, így már nemcsak vásárokon és piacokon tudja értékesíteni a termékeit, hanem itt is. Jelenleg 25-30 kecskét fejnek, ami bőven ellátja a családot munkával, ezért mennyiségben már nem, de a minőséget tekintve szeretnének továbbfejlődni. Szeretne még többféle sajtot kipróbálni és készíteni a vevőinek, mert még mindig tele van megvalósításra váró ötletekkel.