Több milliárd tonna jég olvad el naponta mind az Antarktiszon, mind pedig Grönlandon. A tudósok szerint, ha Grönland eltűnne, akkor akár néhány méterrel is emelkedne a tengerek vízszintje.

Múlt pénteken számolt be lapunk arról, hogy az idén mért eddigi legsúlyosabb jégolvadás zajlik Grönlandon az északi-sarkvidéki hőmérséklet emelkedése nyomán.

A Dán Meteorológiai Intézet (DMI) közlése szerint Grönland kedden több mint 8,5 milliárd tonnát és vasárnap óta összesen 18,4 milliárd tonnát veszített felszíni tömegéből. Közzétették azt a meghökkentő adatot is, miszerint Grönland északi részén a DMI mérései szerint a hőmérséklet jelenleg meghaladja

A 20 CELSIUS-FOKOT IS, AMI KÉTSZER AKKORÁNAK MONDHATÓ, MINT A NYÁRON MÉRT ÁTLAG.

Noha a héten mért jégveszteség nem olyan szélsőséges, mint a jégolvadás szempontjából rekordévnek számító 2019-es év hasonló időszaka, viszont ezúttal az olvadásban érintett jégtakaró kiterjedése nagyobb.

A grönlandi jégtakaró olvadása – amely a második legnagyobb olvadási terület az Antarktisz után – a tudósok becslése szerint

Grönlandon a jeges terület felmelegedése és olvadása háromszor gyorsabb, mint a világ más részein. A jégtakaró fogyása 1990-ben kezdődött, 2000 óta pedig egyre gyorsabb az olvadás.  Kutatók úgy vélik – számol be róla a Die Presse osztrák lap –, hogy az elmúlt évek vesztesége körülbelül négyszer akkora, mint a 2000-es évek előtti időszaké.

Mindenki ezt olvassa most!

Egy közelmúltban megjelent tanulmány szerint a kilencvenes évek közepe óta a Föld 28 ezer milliárd tonna jeget veszített, ennek jelentős hányadát az Északi-sarkvidéken, beleértve Grönlandot is.

Borús feltételezések szerint a tengerszint a század végére, a korábbiakkal ellentétben nem 2-10 centiméterrel, hanem

AKÁR 10-18 CENTIMÉTERREL IS EMELKEDHET, HA AZ OLVADÁS ILYEN MÉRTÉKŰ MARAD, MINT 2021 NYARÁN. HA PEDIG A GRÖNLANDI JÉG TELJESEN ELOLVADNA, AKKOR A TENGERSZINT HAT, SŐT AKÁR HÉT MÉTERREL IS MEGEMELKEDHETNE.

Szerencsére – ha ez nevezhető szerencsének – az idei nyár Grönlandon viszonylag hűvösen kezdődött, sok csapadékkal, így a grönlandi jég olvadása jelenleg még a történelmi átlagon belül van – írja a Polar Portal. Az olvadási időszak egyébként június és szeptember között zajlik.

Mindenki ezt olvassa most!

(Borítókép: Jég olvadása Grönlandon 2019. augusztus 1-jén. Fotó: Sean Gallup / Getty Images)

index

Hirmagazin.eu

ElőzőKéttucatnyi fürdőző fulladt vízbe ezen a nyáron
KövetkezőHorogkereszt az olimpikonon? – Fotó
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza