Home Tudástár Technika, kommunikáció Ha fontos a biztonság – avagy mire jó a szakaszolókapcsoló?

Ha fontos a biztonság – avagy mire jó a szakaszolókapcsoló?

A szakaszolókapcsoló olyan eszköz, ami kiemelkedően hasznos céges szinten az elektromos áram használatához kötődő, a felhasználó által igényelt biztonság megteremtéséhez, ezáltal pedig a stabil működés alapja.

A szakaszolókapcsoló teljes egészében az iparban használt biztonsági berendezés, amelynek helyes alkalmazása rengeteg problémát képes megelőzni céges szinten. Ahhoz azonban, hogy jobban elmélyülhessünk az előnyeiben, kezdésként vizsgáljuk meg, hogyan is működik egy szakaszoló kapcsoló, amelynek kiemelkedő tulajdonsága nem csupán az áram megszakítása, sokkal inkább az adott áramkör biztonságos és jól látható bontása.

Főszerepben a biztonság

szakaszolókapcsoló feladata egyszerűen megfogalmazva az, hogy nyissa és zárja, azaz szakaszokra bontsa a terheletlen, tehát árammentes állapotban lévő áramköröket. Erre szükség lehet például szabad vezetékek és kábelek, motorok és egyéb induktív fogyasztók, vagy üresen járó transzformátorok ki- és bekapcsolásához, mondjuk akkor, ha azokat karbantartási, javítási, ellenőrzési eljárásnak vetik alá. Talán felesleges hangsúlyozni, miért is kiemelkedően fontos a lekapcsolandó részek üzembiztos leválasztása – ennek a dolgozók biztonsága, illetve a cég működése miatt is fokozott jelentősége van. A szakaszolókapcsoló megfelel ennek az elvárásnak, képes az elágazó áramút előzetes kijelölésére, valamint biztonságos leválasztásra egyaránt, ám fontos ezt a rá szabott munkát egyeztetni az üzemi feszültséggel, illetve az áramfajtával is. Általánosságban olyan készülékről beszélünk, amely a már említett hibátlan, üzemképes, valamint zárt állapotban képes vezetni az üzemi áramot, ám nem erre alkották meg. Fontos tudni, hogy a szakaszoló kapcsoló nem használható terhelés ki- és bekapcsolására, sőt nyugodtan mondhatjuk, hogy tilos az ilyesfajta alkalmazása. A feladatai közé tartozik viszont a névleges áram vezetése korlátlan ideig, valamint a zárlati áram mindenféle hatásának történő ellenállás.

Megbízható helyről ajánlott vásárolni

Természetesen a szakaszoló kapcsoló használata nemcsak ajánlott, hanem bizonyos esetekben kötelező is, emellett pedig szigorúan szabályozott. A szakaszolókapcsolókra vonatkozó elvárásokat a nemzetközi EN 60947 szabványsorozat határozza meg, amelynek alapja és elődje a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság által korábban összeállított IEC 60947. Hazánkban is ez az érvényes szabvány, amely itthon MSZ EN 60947 név alatt fut. Azt, hogy egy termék megfelel-e a felé támasztott szabványoknak, a legtöbb esetben egy független vizsgálóállomás igazolja, ám felhasználóként nem kell ezzel bajlódni. Sokkal egyszerűbb, ha egy cég megbízható helyről vásárol minőségi termékeket – ilyen forrás a www.penta-elektrik.hu webshopja, ahol széles kínálatból lehet válogatni, és ahol egyéb anyagokat is meg lehet vásárolni az elosztó szekrényekhez. Hogy ezek a termékek meddig látják el hiba nélkül a feladatukat, az a használat módjától is függ.

Milyen szakaszolók léteznek?

Természetesen a szakaszoló kapcsolók között is találhatunk különböző típusokat. Eltér egymástól például a késes szakaszoló és a biztosítós szakaszoló felhasználása. Általánosságban igaz, hogy minden esetben meg kell fogadni a gyártó ajánlását, azt pedig úgy ismerhetjük meg, ha alaposan végigolvassuk a szakaszoló mellé kapott használati utasítást. Persze érthető, hogy egy rutinos szakember azt gondolja, mindent tud az adott termékről, ám ha új konstrukció, esetleg új gyártó terméke kerül az ember kezébe, mindenképpen megéri rászánni az időt, hogy alaposabban megismerkedjen vele.

728x90 100
Exit mobile version
Megszakítás