Ha fáj a hátunk…

Hasogat, szúr, lüktet – sokféleképp leírhatjuk, miként kínoz a fájdalom, függetlenül attól hogy a testünk melyik részét érinti. Az, hogy mennyire vagyunk képesek elviselni, egyéni adottságainktól és tűrőképességünktől függ. Egy azonban biztos: mindannyian szabadulni akarunk tőle. Ezúttal a hátfájás lehetséges okait térképezzük fel.

Ha fáj a hátunk…
kép: napidoktor.hu

Szinte nincs is olyan felnőtt, aki ne tapasztalta volna meg a hátfájás­sal járó kellemetlenségeket, amelyeknek sok oka lettet. A fáj­dalom kiindulhat a porckoron­gokból, a csigolyákból, a gerinc mellett futó szalagokból, az izmokból, illetve idegekből, a csigolyákat Összekötő kisízületekből. Nem ritka az sem, hogy valamelyik belső szerv a ludas, például a vese vagy a gyomor fájdal­ma sugárzik át a hátba.

Mi fán terem?

A hátfájást okozhatja gerincbetegség, példá­ul porc korongsérv, csigolyakopás, gerincferdülés vagy csontritkulás, de kialakulhat túlerőltetés, illetve valamilyen sérülés következ­tében is. Sajnos, ha valakinél egyszer már előfordult, a későbbiekben könnyebben visszatértet egy-egy rossz mozdulatot követő­en. Fontos tudni azt is. hogy az ízületek és a csigolyák nemcsak a Téli hidegben fázhat­nak meg, hanem nyáron is, például a túl magas fokozaton működő klímaberendezé­seknek „köszön hétben,

A hosszan tartó, egyoldalú terhelés nem tesz jót a gerincnek, ezért panaszkodnak gyak­ran hátfájásra az ülőmunkát végzők, illetve azok, akik napközben kény­telének sokai állni (például a fodrászok és a felszolgálók). Az ilyenkor jelentkező fájda­lom pihenésre enyhül, ezért az egyik legjobb gyógyír az  ágynyugalom. Gyorsíthatjáka javulást az izomlazító és a fájdalomcsillapító készítmények, valamint a szakemberrel végett masszázs. A megelőzés szempontjából lényeges, hogy akik érintette lehet­nek, kíméljék a gerincüket (például háztar­tási munkavégzés, nehéz tárgyak emelése és cipelése közben), rendszeresen mozogjanak, és szabaduljanak meg a súlyfölösleg üktől. A megfelelő diéta, illetve testedzés segít az optimális testsúly elérésében, ami teher­mentesíti a gerincet és az ízületeket. A torna erősíti a has és a hát izmait, gátolja a hátfáj­dalom rendszeres visszatérését. Ha pedig a kín fekvőhelyzetben, pihenésre sem enyhül, sőt ha a kora reggeli órákban felerősödik, azonnal szakorvoshoz kell fordulni.

Segít a talpreflexológia

„Ha csak egy mondatot mondhatnék a hátfájással kapcsolatban, az az lenne, hogy sajnos népbetegségről beszélhettünk. Ennek ellenére csak kevesen veszik komo­lyan, és nem tekintik igazi betegségnek, mivel úgy tartják, hogy meg kell tanulni együtt élni vele” – mondja Gottschall Kata, a Balanced Lifestyle talpreflexológus szakértője, aki azt tapasztalja, hogy az érintettek többsége csak akkor kezd gyógymódot keresni, amikor már elviselhetetlen a fájdalom.

„A leggyakoribb házi »praktika« a fájdalom­érzet enyhítésére, hogy az első panaszokat követően az ember olyan testtartást vesz fel,amellyel átmenetileg valamennyire tehermente­síti a hátát, és ettől tényleg kevésbé érzi a „fáj­dalmat. Ez viszont egyáltalán nem oldja meg a gondot. A rossz testtartás ugyanis állandósul­hat, és a kezdeti enyhébb hátfájás helyeit már derék-, csípő- és forgófájdalom is jelentkezhet, esetleg mindez egyszerre” – int óvatosságra a szakember. Arra is felhívja a figyelmet, hegy minden egyéb ok nélkül, magától a helytelen tartástól is kialakulhat a hátfájás. Ha körülné­zünk a környezetünkben, láthatjuk, hogy már a gyerekek, fiatalok körében is szép számmal akadnak olyanok, akik görnyedten, előreesett vállal járnak.

 

Forrás: Webbeteg

Exit mobile version
Megszakítás