Home Életmód Egészség - betegség Ha ezeket tapasztalja, azonnal forduljon orvoshoz!

Ha ezeket tapasztalja, azonnal forduljon orvoshoz!

forrás: Kossuth Rádió/Napközben

Zöld hályog, más néven glaukóma: gyakori látószervi elváltozás, amely korai stádiumban feltárva jól kezelhető, bár meg nem gyógyítható. Milyen eszközök állnak rendelkezésre a diagnózis felállításához? Mennyire fontos a szűrés, milyen időközönként, kiknél alakul ki nagyobb valószínűséggel a betegség?

Kétfajta zöld hályogot érdemes elkülöníteni.

Az egyik a rohamos zöld hályog, nagyon erős fájdalommal, nagyfokú látásromlással és hányingerrel jár, olyan ijesztő tünetekkel, amelyek után a páciens nem halogathatja az orvoshoz való fordulást; ha hosszan fennállnak, akár végleges vakságot is okozhatnak.

Ennél veszélyesebb az egyszerű zöld hályog, mivel a tünetek gyakran teljesen jellegtelenek, így a betegség lassan lopkodja a látóidegrostokat. Ennek következménye, hogy a páciens látótere elkezd beszűkülni, amit, mivel középen jól lát, nagyon nehezen vesz észre, a látóélességre nem is panaszkodik. Minden olyan lassan és fokozatosan történik, hogy mire a páciens észreveszi, addigra az elhalt rostokat már nem nagyon lehet visszaállítani – magyarázta Dr. Győry József szemész főorvos a Kossuth rádió Napközben című műsorában.

Ha ezeket tapasztalja, azonnal forduljon orvoshoz!Látásvizsgálatot végeznek egy asszonynál. MTI Fotó: Kovács Attila

A tüneteket a szemnyomás relatív emelkedése, illetve a látóideg abból bekövetkező sorvadása produkálja – folytatta. A rizikócsoport a korral növekszik, és 40 év felett népegészségügyi jelentőségűvé kezd válni; az ezen életkoron felüliek majdnem 2 százaléka érintett. Szerencsés körülmény, hogy az emberek legnagyobb része ilyenkor kezd szemüveget igényelni, így megjelenik a szemészeten. Ilyenkor nemcsak egy látásélesség-, hanem egyéb látóideg-vizsgálatot is érdemes elvégeztetni, illetve meg kell nézni a szemnyomást is – emelte ki.

Számít a családi örökség

A főorvos elmondta azt is, hogy a rizikócsoportok között elsősorban azok szerepelnek, akiknek a felmenői között már előfordult zöld hályog. A sötétebb bőrszínnel párhuzamosan növekszik a gyakoriság. Az afroamerikaiaknál figyelték meg, hogy lényegesen gyakoribb az egyszerű zöld hályog, mint a fehérbőrű lakosságnál. Ez nem jelent azonban feltétlen párhuzamot, 40 éves kor felett mindenkinek ajánlott elmennie egy szűrésre, aki pedig veszélyeztetett csoportba tartozik, gyakrabban kell megtennie – nyomatékosította.

Hozzáfűzte, hogy ha valaki szteroid kúrát kap, akkor a szemével is foglalkoznia kell, mert kialakulhat nála zöld hályog. Rádióterápiánál, vagy besugárzásos kezelésnél szintén, mert a szem szöveteiben elváltozások jöhetnek létre.

Gyógyítható, de nem meggyógyítható

A zöld hályogról sokan azt gondolják, hogy nincs tőle menekvés, nem lehet meggyógyítani. Dr. Győry József szerint ma már ez megváltozott, nagyon korszerű szemcseppek és műtéti eljárások állnak rendelkezésre. A zöld hályog ráadásul egy összefoglaló név, az egész enyhétől az egészen súlyos formájáig léteznek variációk. Az is előfordulhat, hogy valaki leéli egész életét úgy, hogy semmiféle panasza nincs, persze ennek az ellenkezője is lehet. A kilátásokról viszont csak az arra felruházott szakember tud pontos választ adni – tette egyértelművé.

Az Ön böngészője nem támogatja a hanganyag lejátszását!

 


Hallgassa meg!
Exit mobile version
Megszakítás