A klímaváltozás miatt milliók maradhatnak otthon nélkül a következő évtizedekben.
Régóta tudjuk, hogy a klímaváltozással járó tengerszint-emelkedés komoly fenyegetés az emberiségre nézve, egy, a Nature Communications szaklapban megjelent tanulmány pedig ezúttal az UNESCO Világörökségek veszélyeztetettségére figyelmeztet.
Mindenekelőtt Velencén, az aquileiai patriarchális bazilikán, Türoszon és Epheszoszon van most a világ szeme, ugyanis ezen helyszínek mind az Adriai-tenger partján találhatók, ahol a vízszint emelkedésének veszélye roppant magas.
Bajban van Velence?
A németországi Kiel és az angliai Southampton Egyetem kollégái közös kutatásban kidolgoztak egy skálát, melyben megbecsülik a kulturális kincsek veszélyeztetettségét az évszázad végére várható klímaváltozás tükrében. Megállapították, hogy Velence és Ferrara város, valamint Aquileia belvárosa és patriarchális bazilikája egyértelműen fenyegetett, hiszen közvetlenül az Adriai-tenger partján fekszenek.
Az UNESCO régóta figyelmeztet
Az UNESCO már korábban rávilágított, hogy Velence évszázadonként 10 centimétert süllyed a tengerszint-emelkedés miatt, a 20. században ráadásul ehhez hozzájött további 10-13 centiméter. A kutatásban megemlítik, hogy jelenleg 37 helyszínen várható olyan mértékű árvíz, ami évszázadonként csupán egyszer fordul elő, míg 42 másikat erózió fenyeget. Ezek közötti megemlítik a libanoni Türoszt, a spanyolországi Tarragona régészeti kincseit, valamint a törökországi Epheszoszt.
Sally Brown, az egyetem kutatója szerint hatalmas kihívást jelent a világörökségi helyszíneknek alkalmazkodni a tengerszint-emelkedés okozta változásokhoz, ugyanakkor hozzátette, hogy pár kivételt leszámítva a műemlékeket nem lehet áttelepíteni.
Forrás: femina.hu
Képek: Getty Images Hungary.