A súlyvesztés nem mennyiségi kérdés, a stanfordi kutatók szerint.
A kalóriák számolgatása nem igazán segít az alakformálásban, legalábbis egy új kutatás szerint, melyet a Stanford Egyetem jegyez. Az ételek mennyiségének variálása sem sokat számít, inkább magát az ennivalót cseréljük le, ha valódi eredményt szeretnénk.
Hatszáznál több túlsúlyos felnőtt adatai alapján derült az ki, hogy egyáltalán nem figyelték a bevitt kalóriákat, mégis a legtöbben fogyásnak indultak egy év alatt. Átlagosan 5,4 kilót adtak le, de volt, aki 27 kg-os súlyvesztést is produkált. A szénhidrát- és zsírbevitel csökkentésére ösztönözték őket: a résztvevők egy 22 alkalmas, egészséges táplálkozásról szóló kurzust csináltak végig, ahol megtanulták, mit vásároljanak, főzzenek és hogyan fogyasszák azt el. Étellel nem látták el őket, viszont fizikai aktivitásra is sarkallták az alanyokat.
Mind az alacsony szénhidrát-, mind az alacsony zsírtartalmú diétát kipróbáló személyek csökkentették a kalória bevitelt, úgy 500-zal, viszont az eredményét nem tapasztalták.
Nem minden kalória egyforma
Nem a zsírok és szénhidrátok voltak a megfejtés, hanem azok az emberek fogytak leginkább, akik kevesebb előállított élelmiszert, cukros italt és egészségtelen zsírt vittek be. Viszont jóval több zöldséget ettek társaiknál.
Magától lemegy a túlsúly, ha kerülöd a készételeket, a keményítőt és a cukrot. És az olyan, eljárásoknak nem alávetett kajákat eszed, mint például a zöldségek – véli Dariush Mozaffarian, a Tufts Egyetem kardiológusa és táplálkozási szakértője, aki nem vett részt a kutatásban.
Kalória vagy makrotápanyagok? Melyiket számoljuk az étrendünkben?
Egyre több tudományos eredmény kérdőjelezi meg a divatos diétákat, most Mozaffarian azt a mantrát vette célba, miszerint a szénhidrát: rossz.
Csak azokat a nagy adagban érkező, gyorsan emészthető szénhidrátokat kerüljük, amiket gyors cukroknak hívunk.
A magas glikémiás indexű ételek közt ott vannak a finomított lisztek, a krumpli, édességek, édes gyümölcsök és a bab is.
A stanfordi vizsgálat elején a résztvevőket genetikai tesztnek és inzulinszint-mérésnek vetették alá, hogy kiderüljön, testük eredendően hogyan dolgozza fel a zsírt és a szénhidrátot. Hátha ez alapján érdemes az alanyokat speciális diétára tenni.
De sem az örökletes adottságok, sem az inzulin-rezisztencia nem számított a súlyvesztés sikerességénél. Christopher Gardner, a tanulmány szerzője szerint
Fontosabb a tudatos étkezés, és az, hogy felejtsük el az előre gyártott kajákat.
A tévé előtt se falatozzunk, inkább háztáji piacon vásároljunk, és a barátok-családok körében étkezzünk.
Dr. David Ludwig szerint is hiteles a tanulmány: a Bostoni Gyermekkórház elhízás-szakértője szerint ami gond lehet, az az, hogy az alanyok önmagukról jelentettek ez alatt az egy év alatt. Nem volt szoros orvosi kontroll – így a genetika és inzulinszint szerepe a fogyásban sem tisztázott teljesen.
Dr. Frank Hu harvardi specialista is óvatos: az egyéni esetek nem mindig mérhetőek össze, pontosan az öröklött adottságok jelentősége miatt.
Így néz ki 100 kalória a kedvencnasidból:
Tovább vizsgálódnak
A PBS szerint a stanfordiak is tisztában vannak azzal, hogy volna még min elrágódni: más biológiai tényezőket is számításba szeretnének venni. A mikrobiomokat vagy az epigenetikus területet is beemelnék a további tanulmányokba.
Gardner professzor szerint fontos lehet a jóllakottság: megtelik-e a gyomor tartósan, vagy újra éhes lesz valaki, ha ugyanaz a menü?
Ha a zabpehely reggelid nem elégít meg, akkor inkább tojást vagy avokádót egyél. A hasznos zsírok és jó szénhidrátok felé folytatjuk a kutatást.
Íme egy kalóriaszükséglet kalkulátor, nézd meg magadnak, miből mennyi szükséges! Hirmagazin.eu
https://mennyikaloria.hu/kalkulatorok/kaloria-kalkulator
Forrés: nuus
Képek: haon, Clean Eating, Twitter, Hogyankell.hu,