Az új évvel láthatóan beindul az ellenzéki oldalon is a politikai évad: a DK elnöke az „összefogás” szükségességéről kezdett megint értekezésbe, de mint kifejti, nem mindegy, hogyan és kivel.
Az ellenzik oldal pártjai közül csak a Momentum véli úgy, hogy a pártelnök eszmefuttatása inkább irodalmi munkásságának része.
Az együttműködés politikai kötelesség – jelentette ki legújabb posztjában Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, aki szerint az Orbán-kormány által felállított politikai berendezkedés nem ad más lehetőséget, ám nem mindegy, hogyan alakulnak ennek az ellenzéki formációnak a belső erőviszonyai – fejtegette, a sorok között utalva a DK elvitathatatlan vezető szerepére.
(A legfrissebb hírek itt)
Véleménye szerint tehát egyszerre van együttműködési kötelezettség, illetve verseny az ellenzéki szereplők között. A verseny ugyanakkor nem politikai és karaktergyilkossági kísérlet, nem totális háború, az együttműködés pedig nem az elfogadhatatlan, esetleg a nem vagy alig létező egyenrangú elfogadása – állítja.
https://www.facebook.com/gyurcsanyf/posts/709574367192072
– A szavakkal teljesen egyetértünk, várjuk, hogy a cselekedetekben is megmutatkozzék ez az együttműködés – így reagált Márki Zay Péter, az ellenzék korábbi miniszterelnök-jelöltje Gyurcsány Ferenc szerdai posztjára. Ugyanakkor rosszallóan tekint az árnyékkormány megalakítására és működésére. – Egypárti árnyékkormányt alakítottak, hát az sem az együttműködés bizonyítéka. Én továbbra is azt látom, hogy olyan fajta együttműködésre van szükség a teljes ellenzékben, mint az ellenzéki kerekasztalról szóló javaslatunk – fogalmazott Hódmezővásárhely polgármestere az ATV.hu összeállításában.
Az MSZP örül Gyurcsány Ferenc szavainak, de másképpen látja, hogyan kellene versenyezniük egymással.
(A legfrissebb hírek itt)
Ungár Péter szerint az LMP jövőképe és értékei egyértelműek, más ellenzéki szereplőkről viszont nem mindig tudni, mit is kínálnak a választóknak. Így pedig lehetetlen kormányt váltani.
A Jobbik nem érzi magát megszólítva a DK elnöke részéről, nem tartják az ellenzékhez intézett sorait és szavait a baloldali politikán kívül értelmezhetőnek. Gyöngyösi Márton elmondta, a Jobbik mindig is egy kétlistás összefogást szeretett volna.
A Momentum pedig azt írta a levelében, hogy „a Momentum feladata nem Gyurcsány Ferenc szabadverseire való reagálás, hanem az, hogy az emberek valódi problémáival foglalkozzunk”.