A HIRMAGAZIN.EU online média a lédús gyümölcsből, zöldségféléből, vagy gyógynövényekből elkészíthető italokról, turmixokról – I. rész.
Általában a zöldségekből, gyümölcsökből vagy gyógynövényekből frissen préselt leveket, fele-fele arányban hígítsuk fel őket, és naponta 2-3-szor 2 dl-nyit kortyolgassunk el belőlük étkezés előtt vagy között.
Töményen soha semmilyen levet (még a boltokban kapható dobozosat sem) nem ajánlott inni, mert puffadást, hasmenést és rendszeres fogyasztás mellett gyomornyálkahártya-gyulladást idézhetnek elő.
A gyógynövényekből (orvossal megbeszélve), készítsünk présleveket erre a célra fejlesztett présgépekkel, vagy teát, és fogyasszuk őket kúraszerűen: 4-6 hétig 1 liternyit naponta.
Fontosabb tudnivalók
- A legfontosabb hogy a gyümölcsöt fogyasztjuk, normál étkezésnél napi 10 dkg/fő gyümölcs a minimális adag, a gyümölcsleveket csak a mehatározott céloknak megfelelően (fogyókúra, feljavító kúra, tartósítás) használjuk fel és ilyenkor is figyelni kell a hozzáadott összetevőkre.
- Kétféle módon állíthatjuk elő a gyümölcsleveket: a hidraulikus préselés és a centrifugálás. A legújabb kutatási eredmények azt igazolják, hogy a préseléssel nyert lé értékesebb. A piacon kapható gyümölcscentrifugák hátránya, hogy a túlzottan nagy fordulatszám miatt az enzimek és vitaminok nagy része tönkremegy a folyamat során – ellentétben a préseléssel.
- Sokan koncentrált élelemnek tekintik a préselt levet, ez a felfogás azért helytelen, mert az ételkoncentrátumot úgy állítják elő, hogy dehidrálják (csökkentik víztartalmát). Ám a frissen préselt levek valóban koncentráltan tartalmaznak minden bennük található alkotót, ezért nem szabad őket hígítatlanul vagy nagyobb mennyiségben rövid idő alatt elfogyasztani.
- A gyümölcssav bázikus vegyhatású, amennyiben nem adunk hozzá cukrot. Ha édesítjük, a lében erjedési folyamatok indulnak el, és ettől savas vegyhatású lesz. Ez pedig a helytelen táplálkozás miatt amúgy is savas vegyhatású szöveteket tovább terheli, és gyulladásos folyamatok kialakulásának kedvez.
- Ha a kipréselt levet dobozolják vagy konzerválják, „meghalnak” a benne található enzimek, szerves vegyületei pedig szervetlenné válnak. Ráadásul vagy konzerváló szereket kell hozzáadni, vagy valamilyen más módon (pl. pasztőrözés, besugárzás) kell tartósítani. Ettől pedig még tovább csökken a biológiai értéke.
- A déligyümölcsöt soha ne tegyük hűtőszekrénybe, mert plusz 15 Celsius-fok alatt „hideg-sokk” alakul ki, vagyis a legértékesebb anyagok tönkre mennek benne.
- A savanyú gyümölcsök tisztító-méregtelenítő, míg az édes fajták építő, regeneráló, tápláló hatásúak.
- 30 év felett a rendszeres lénap beiktatásával csökkenthető a súlyfelesleg, megelőzhető az anyagcserezavar, könnyebben megőrizhetjük egészségünket és fiatalságunkat.
- A biológiai termesztésből származó gyümölcsök magasabb vitamin- és ásványanyag-tartalommal rendelkeznek.
- Ha váltogatjuk a különféle gyümölcsfajtákat, más-más táp- és hatóanyaghoz jutunk.
- A túlérett, sérült, fonnyadt gyümölcsnek erősen csökkent a vitamin- és ásványisó-tartalma.
- A gyümölcsben lévő összetett szénhidrát és egyszerű cukor fokozatosan, hosszabb idő alatt szabadul fel, ezért kevesebb munkát ró a hasnyálmirigyre.
- A gyümölcs nyomelem-, ásványianyag-tartalma csökkenti a szövetek savasságát, erősíti a fogakat, csontokat.
- Az alapos mosás fontos higiéniai szabály, melyet mindig érdemes betartani, különben sok permetszer, légszennyezés maradhat az élelmiszeren.
Mire használjuk
Dinnyelé
- Fokozza a vérképzést, tisztítja a bőrt, erősíti a csontokat, védi a nyálkahártyákat, aktiválja a szexuálhormonokat és javítja a szexuális kedvet.
Fekete reteklé
- Javítja a májműködést, különösen az epekiválasztást, csökkenti az epekőképződést.
Fekete ribizlilé
- Immunerősítő, bélmozgató, erősítő, frissítő, ajánlják köszvény, húgyúti panaszok, vizelet-visszatartás, meghűléses betegségek, gyengeség, sárgaság idején is.
Fokhagymalé
- Normalizálja a vérzsírértéket, csökkenti a vérnyomást, hátráltatja az érelmeszesedést, antibiotikus hatású anyagokat tartalmaz és segít a bélflóra helyreállításában.
Füge
- Az érett és aszalt fügének emésztést elősegítő, hashajtó, lágyító és köptető hatása van, ezért fogyasztása elsősorban a székrekedéssel és hűléses megbetegedésekkel küszködők számára lehet értékes táplálék/orvosság, beleértve a gyerekeket is.
Galagonya
- A szív oxigénellátását javítja, ezért mindenféle szívbetegség esetén javallott.
Görögdinnye
- Fogyasztásával a szervezetbe jutó víz a veseműködést előnyösen befolyásolja, fokozza a vérképzést, tisztítja a bőrt, erősíti a csontokat, védi a nyálkahártyákat.
Gránátalma
- A gránátalma nagy mennyiségű flavonoidot (mint például antociánt és quercetin) tartalmaz. Káliumban, C-vitaminban és kálciumban gazdag. A gránátalma, de a kifacsart gránátalma leve is koktélok, turmix italok, gyümölcssaláták készítésekor használatosak.
Grépfrútlé
- Jó vértisztító, emésztést segítő, szokás még bőrbetegségek, súlyfelesleg, láz, meghűlés, hurut, visszértágulat, zúzódás esetén is használni, kiváló frissítő, roboráló, érvédő.
Kajszibarack
- Gyümölcsként fogyasztjuk, kifacsarva önmagában, vagy sárgabarack-ivóléként, de megfázás esetén zöldséges italokhoz ízjavítóként is használjuk. Káliumtartalma mérsékli a sóérzékenység miatt kialakuló magas vérnyomást, magas béta karotin tartalmából a szervezetünk A-vitamint állít elő. Likopin tartalma csökkenti a szívinfarktus kockázatát, flavonoid tartalma segít megőrizni a bőr rugalmasságát, lassítja az öregedési folyamatokat. Energia tartalma: 51 kcal/100g.
Kamilla (tea)
- Görcsoldó, gyulladáscsökkentő, hámregeneráló, kitűnő hatású ideges gyomorpanaszra.
Káposztalé
- Gyomor-bél rendszeri gyulladás, fekély jó gyógyszere, az ízületi gyulladást csökkenti.
Kaszkarilla
- Főleg ízesítésre használjuk az ívólevekben. Élénkítő hatása miatt tonikumok és elixírek alkatrésze is.
Kerti sarkantyúka
- Főleg ízesítésre használjuk az ívólevekben. Kivonatát erősítőszernek, afrodiziákumnak tartják.
Kökény
- A termésekből készített lekvár, bor, pálinka vagy likőr betegségek után kiváló roboráló szer, immunrendszer- és idegerősítő. Zsírcsökkentő hatású, fogyókúrában nélkülözhetetlen.
Kivilé
- Élénkítő, frissítő, érdemes kipróbálni meghűlés, bélpanaszok kezelésére is, mert jó emésztésserkentő, étvágyjavító, immunerősítő.
Körtelé
- Enyhe vizelet- és hashajtó szer, székrekedés, veseprobléma, reuma ellen; idegerősítő, tápláló.
Málnalé
- Vértisztító, roboráló, frissítő, étvágyjavító, bélmozgató, emésztésjavító.
Májusialma vagy észak-amerikai golgotavirág (Passiflora incarnata)
- Gyümölcse ehető, lédús és édes ízű, más nyugtató hatású gyógynövényekkel (citromfű, macskagyökér, komló, orbáncfű) előnyösen keverhető.
Mandarinlé
- Láz, vérszegénység, aranyér, meghűlés, fogínysorvadás esetén, de jó hurutoldó, roboráló, vértisztító, immunerősítő, vizelethajtó, érvédő, frissítő.
Meggyivólé
- Köszvény, ízületi gyulladás, szíverősítés, emésztésjavítás, epe-, vesekőoldás, székrekedés, vérszegénység, súlyfölösleg rendezésekor tesz jó szolgálatot.
Narancslé
- Bőrbetegségek, súlyfelesleg, szívbetegség, tüdőgyulladás, köszvény, emésztési rendellenességek, idegesség, alvászavar kezelésekor, hatásos frissítő, roboráló, immunerősítő.
Paprikalé
- Vízhajtó, magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert, támogatja a szívet és a keringést.
Petrezselyemlé
- Vízhajtó, fokozza a mirigyek elválasztó funkcióját, javítja az emésztést és a gyomorműködést.
Pitypanglevél-lé
- Erősíti a májműködést, fokozza az epekiválasztást és vértisztító.
Sárgarépalé
- Illóolajai fokozzák a gyomor és a belek vérellátását, így segíti az emésztést. Tele van antioxidáns vitaminokkal (pl. béta-karotinnal), így az öregedést és egyes betegségeket okozó szabad gyökök ellen is jó fegyver. Ráadásul az arcbőrnek is jót tesz.
Szamóca- vagy földieperlé
- Vértisztító, étvágyjavító, üdítő, javasolják májproblémára és hólyag-, vesepanaszokra, jó koleszterincsökkentő, idegerősítő, frissítő.
Szederlé
- Vérszegénység és hasmenés esetén, jó bélmozgató, frissítő, étvágygerjesztő, roboráló, immunerősítő.
Szilvalé
- Sejtvédő, optimalizálja a szénhidrát-anyagcserét, javítja az emésztést, erősíti a szívet és az immunrendszert.
Szőlőlé (must)
- Javítja az emésztést, fokozza a vesék működését, csökkenti a menzesz előtti kellemetlen tüneteket, feszültségoldó, regeneráló, aktiválja a szénhidrát-anyagcserét.
Tormalé
- Étvágyjavító, emésztést elősegítő, fokozza az anyagcserét, elősegíti a vizeletkiválasztást és kitűnő gyulladáscsökkentő hatású ízületi bántalom esetén.
Töklé
- Aktiválja a vese és a húgyúti szervek működését, fokozza a vizeletkiválasztást, sok A-vitamint tartalmaz, ezért védi a bőrt és a nyálkahártyákat.
Vöröshagymalé
- Fokozza az emésztőnedvek elválasztását, hígítja a vért, gyulladáscsökkentő.
Zellerlé
- Húgyhajtó, ízületi gyulladásnál kitűnő gyulladás- és fájdalomcsillapító.
Zsályalevél-lé
- Gargalizáláskor gyulladáscsökkentő orr-, garat- és szájűri gyulladás esetén, belsőleg izzasztószer, tisztítja a bőrt.
Zsurlólé
- Kitűnő vértisztító, kiválasztást elősegítő.
„A – betűs” italkészítmények:
Almaital
Hozzávalók:
- 7 kg alma,
- 6 liter víz,
- 2 dkg citromsav,
- 11 teáskanál nátrium benzoát,
- 1 kg méz.
Elkészítés:
- Mossuk meg az almát, vágjuk ki a hibás részeit és a magházakat, de ne hámozzuk meg! Ezután vágjuk fel az almadarabokat nagyon vékony (1-2 mm) szeletekre (vagy csíkokra, fel is kockázhatjuk, de nem muszáj).
- Adjuk hozzá a vizet, a citromsavat és 1 teáskanál nátrium benzoátot, majd alaposan keverjük össze. Tegyük egy nagy edénybe, takarjuk le fedővel vagy törölközővel, és négy napig tartsuk hűvös helyen. Naponta alaposan kavarjuk meg. Szűrjük meg és mérjük meg az almalét (kb. 10 liter lesz). Adjunk hozzá literenként 10 dkg mézet és 1 teáskanál nátrium benzoátot (ez összesen 1 kg mézet és 10 teáskanál nátrium benzoátot jelent).
- Töltsük a levet jól kiforrázott (és lehűtött) üvegekbe (a lehűtésre azért van szükség, hogy a forróság ne károsítsa a méz hatóanyagait). Pont ezért az üvegek lezárása után nincs szükség utólagos „dunsztolásra” sem, a méz konzerváló hatása és a nátrium benzoát együtt megvédik a levet az idő előtti megromlástól.
- Ha gondosan és tisztán dolgoztunk, akkor hideg helyen, jól lezárva akár egy-két évig is eláll.
Alma-narancs ital
Hozzávalók:
- 2 nagy alma,
- 2 nagy narancs
Elkészítés:
- Az almákat megmossuk, cikkekre szeleteljük, a narancsot meghámozzuk. Gyümölcscentrifugában kifacsarjuk, és az így nyert levet jégkockával teli pohárban tálaljuk.
Ananászlé
Hozzávalók:
- 2 konzerv darabolt ananász
- 3 dl tej
- 2 ek édesítőszer
Elkészítés:
- Az ananászt lecsepegtetjük, a levét felfogjuk. Az ananászt mixerben pépesre törjük, belekeverjük a tejet, a saját levét és az édesítőszert. Az ananász magas rosttartalma és enzimjei miatt hatékony segítség lehet a fogyókúrázóknak
Forrás: HIRMAGAZIN.EU
Képek: napidoktor, magokereje, wisgoon.com, Life magazin, RCNews, ankert, cukrom.hu, fruitilicious.eu, vizmegoldas