Home Főhírek Külföld Gyorsítanák a menekültügyi eljárásokat Németországban

Gyorsítanák a menekültügyi eljárásokat Németországban

forrás: MTI

Németországban a jelenlegi több mint 5 hónapról 24-48 órára csökkentenék a menekültügyi eljárások átfutási idejét, legalábbis az egyszerűbb esetekben, az új megoldás kidolgozását szolgáló kísérleti programot pénteken mutatták be a sajtónak.

A Baden-Württemberg tartományi Heidelbergben az amerikai hadsereg Patrick Henry Village nevű egykori lakótelepén működő tartományi központi befogadóállomáson egy úgynevezett regisztrációs utcát alakítottak ki, ami azt jelenti, hogy a menekültügyben érintett valamennyi hatóság létrehozott egy-egy kihelyezett képviseletet. A menedékkérők ezen az utcán végighaladva az idegenrendészeti biztonsági ellenőrzéstől az egészségügyi vizsgálatig az összes hivatalos procedúrán átesnek, majd a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) képviseleténél beadhatják menedékjogi kérelmüket.

Három csoport

A kérelmeket a BAMF-nál három csoportba rendezik. Az A csoportba a menekült státusra jó eséllyel pályázó kérelmezők, elsősorban a háború, polgárháború sújtotta országokból származó emberek anyagai kerülnek, a B csoportba pedig a biztonságos minősítésű országokból érkezett kérelmezők aktáit rendezik, akik hazájuk biztonságos besorolása miatt nagy valószínűséggel nem kapnak menekült státust. A tervek szerint ezeket az ügyeket még a kérelem beadása napján, vagy legkésőbb a következő munkanapon elbírálják.

opera pillanatfelvétel 2022 05 28 143645 www.bmbah.hu

A C csoportba az eljárás várható kimenetelét tekintve bizonytalan, összetett ügyeket sorolják, és az eljárás során elkülönítik egy újabb csoportba azokat az eseteket, amelyekben a menekültügyet uniós szinten szabályozó dublini előírások szerint nem Németország, hanem valamely másik uniós tagállam illetékes.

A BAMF képviseletén jelenleg 50 munkatárs dolgozik, számukat 2016 elején megduplázzák. Így 400-ra lehet majd emelni a munkanaponként befogadott kérelmek számát, és ezek közül 200-at még aznap elbírálhatnak – áll a baden-württembergi tartományi kormány pénteki közleményében.

Az eljárások átlagos átfutási ideje jelenleg 5,3 hónap, egy évvel korábban 7,1 hónap volt. A BAMF reményei szerint az eljárás szervezésének javítása és a hivatali létszám emelése mellett egy nagyszabású informatikai fejlesztéssel, az érintett hatóságok rendszereinek összekapcsolásával, illetve a külföldi állampolgárok adatbázisára (AZR) építve egy új központi adatbázis kifejlesztésével is sikerül majd gyorsítani a folyamatot.

Továbbá az informatikai háttérre támaszkodva bevezetik a menedékkérő igazolvány intézményét. A papír alapú dokumentumon szerepel egy vonalkód, amelynek révén megnyitható az illető „digitális aktája” valamennyi állami, önkormányzati és egészségügyi intézménynél. A dokumentum a rendezettség, átláthatóság erősítésére hivatott, és kapcsolódik hozzá két alapszabály; igazolvány nélkül senki nem támaszthat igényt a menekültügyi eljárás lefolytatására, és mindenki csak azon a befogadóállomáson, szálláson veheti igénybe a menekültügyi ellátást, ahová az igazolványon szereplő adatok szerint besorolták.

Az új dokumentumot ugyancsak kísérleti programok révén próbálják ki, az egyik ilyen program a jövő héten indul a heidelbergi befogadóállomáson.

Komoly teher

Az újonnan érkező menedékkérők kérelmeinek befogadása és elbírálása mellett az elfekvő ügyek nagy száma is komoly teher a hivatalon. A legutóbbi, november végi adatok szerint az ügyhátralék (a megelőző években beadott és feldolgozatlan kérelmekkel együtt) 355 914, vagyis a BAMF ennyi kérelem vizsgálatát nem tudta elkezdeni.

A menedékkérők elhelyezéséért és ellátásáért felelős tartományokat viszont az is megterheli, hogy a szövetségi hivatal kapacitásainak korlátozottsága miatt arra is sokat – esetenként akár egy évet – kell várni, hogy a menedékkérő hivatalosan benyújthassa menedékjogi kérelmét a BAMF-nak. Ezt mutatja, hogy míg a menedékkérők regisztrálását és tartományok közötti elosztását szolgáló EASY (Erstverteilung von Asylbegehrenden, azaz menedékkérők elsődleges elosztása) nevű nyilvántartási rendszerbe az idén november végéig 964 574 ember adatait rögzítették, a BAMF-nál 425 035 menedékjogi kérelmet nyújtottak be.

 

Exit mobile version
Megszakítás