Gyorsan gyengül a trópusi erdők szén-dioxid-elnyelő képessége – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport mintegy 300 ezer fa harminc éven át történő figyelemmel kísérése nyomán.
A szakértők eredményeiket a Nature tudományos lapban mutatták be.
A Leedsi Egyetem kutatói által vezetett globális tudományos együttműködés eredményeképpen arra jutottak, hogy már elkezdődött az a tudósok által félt folyamat, amikor a világ háborítatlan trópusi erdői szén-dioxid-elnyelőből szén-dioxid-kibocsátóvá válnak – írja az EurekAlert.com tudományos-ismeretterjesztő hírportál.
Az érintetlen trópusi erdőkről ismert, hogy kritikus szerepet játszanak a klímaváltozás lassításában, kivonják ugyanis a légkörből a szén-dioxidot és a fákban tárolják – ez az úgynevezett szén-dioxid-megkötés.
Az új jelentés szerint azonban a Föld érintetlen trópusi erdei által felvehető szén-dioxid-mennyiség az 1990-es években érte el a csúcsot. Az elemzést Afrika és az Amazonas 565 háborítatlan trópusi erdejében élő fák növekedésének és halálának három évtizeden át történő figyelemmel követése alapján végezték el.
A 2010-es évekre egy trópusi erdő szén-dioxid-elnyelő képessége átlagosan egyharmadával csökkent. Azt nagyrészt az elpusztult fák okozta karbonveszteségből fakadt. A nagyjából száz intézmény által végzett kutatás az első, mely jelentős méretű bizonyítékot szolgáltat arra, hogy megkezdődött az erdők széndioxid-forrássá válásának folyamata.
“Afrikai és az Amazonasból származó adatok kombinálásával elkezdtük megérteni, miért változnak ezek az erdők. Az ezt elindító tényezők a szén-dioxid-szint, a hőmérséklet, a szárazság és az erdők dinamikája. Az extra szén-dioxid gyorsítja a fák növekedését, de ezt a hatást minden évben egyre jobban felülírják a mind magasabb hőmérsékletek és gyakoribb szárazságok negatív hatásai, melyek lassítják a növekedést és megölhetik a fákat”
– mondta el a kutatást vezető Wannes Hubau, a belgiumi Közép-Afrika Múzeum munkatársa.
Ezeknek a tényezőknek a modellezése kimutatta, hogy a hosszú távú jövőben csökken Afrika szén-dioxid-elnyelő képessége. Az Amazonasé továbbra is gyorsan gyengül, utóbbi jóslatunk szerint a 2030-as évek közepére válik szén-dioxid-forrássá – emelték ki a kutatók.
Az 1990-es években az érintetlen trópusi erdők nagyjából 46 milliárd tonnányi szén-dioxidot távolítottak el a légkörből, ez a mennyiség a 2010-es években a becslések szerint 25 milliárd tonnányira csökkent. A 2010-es és 1990-es évek közötti különbség, a 21 milliárd tonna szén-dioxid megfelel az Egyesült Királyság, Németország, Franciaország és Kanada összes fosszilis üzemanyag-kibocsátásának.
Összességében az érintetlen trópusi erdők az emberi tevékenységből származó szén-dioxid-emisszió 17 százalékát vonták ki a légkörből az 1990-es években. Ez az arány a 2010-es években 6 százalékra csökkent.
erdekesvilag, Hirmagazin.eu