A korábbiaknál sokkal korszerűbb csapásmérő drónokat mutattak be Teheránban.
Az új fegyvereket pár napja mutatták be az ország legfőbb vallási vezetőjének, Ali Hamenei ajatollahnak a teheráni egyetemen rendezett kiállításon.
A Shahed-238 jelű drónt az iráni Iszlám Forradalmi Gárda légierejének fejlesztő központjában tervezték, és komoly előrelépés a korábbi öngyilkos robot, a Shahed-136-hoz képest – írja a Militarnyi ukrán portál.
Az új csapásmérő drónnak három változata létezik:
- az egyik hagyományos, de GPS-navigációs rendszerrel irányított, teljesen önállóan repülő típus
- a másik elektrooptikai és hőérzékelős változat
- a harmadikat az ellenséges radarok kisugárzása vezeti célra. Ez utóbbi a légvédelem pusztítására szolgál, hasonlóan a radargyilkos rakétákhoz.
Az infravörös vezérlésű Shahed-238-at a frontvonalak mögött összevont harcjárművek megsemmisítésére tervezték.
De alkalmas olyan kritikus infrastruktúrák rombolására is,
mint a hőközpontok, erőművek, áramelosztók, amelyek ugyancsak jelentős hőt sugároznak ki. Ezt a változatot távolról is lehet irányítani, ami nagymértékben javítja a találati pontosságot, viszont csökkentheti a hatótávolságot.
A Shahed-238-as műszaki adatait nem hozták nyilvánosságra, így azt sem tudni, hogy milyen messze lévő célpontokat támadhat. A korábbi Shahed-136-nál ez nagyjából 2000-2500 kilométer volt. Az új drónt már nem légcsavarral, hanem egy kis méretű gázturbinával hajtják, aminek ugyan nagyobb lehet az üzemanyag-fogyasztása, bár nyilván gyorsabban és halkabban repül.
Az új és a régi közti legfeltűnőbb különbség a korszerűsített drón színe. A régebbi világos festést fekete váltotta fel, amivel az irániak az amerikai lopakodó gépeket akarták utánozni. Arról nincs információ, hogy a drónokhoz használt festék ugyanúgy képes-e elnyelni a radarhullámok egy részét, mint az amerikai repülőkön használt, különleges bevonat.
A teheráni bemutató alkalmával egy gyorsuló autóról indították az új drónt. A yahoo.news azonban megjegyzi, hogy a végleges típust minden bizonnyal álló helyzetből is útjára lehet majd bocsájtani.
Egyelőre nem világos, hogy Oroszország rendelt-e az új fejlesztésű öngyilkos gépekből. Kijevi vélemény szerint nagyon is elképzelhető, hogy a Moszkva és Teherán közötti szoros katonai együttműködés keretében az orosz hadsereg fegyverzetében is megjelennek majd a Shahed-238-asok.
Mivel ezek gyorsabbak, jobb a vezérlésük, és bizonyára nehezebben is felderíthetők, az ukrán légvédelemnek alaposan meggyűlhet velük a baja.