Eszünk egy kis quiche-t? – kérdezem a családomat, mert nem tudom kihagyni ezt a szóviccet, vagyis hogy nem dadogok, csak a franciák csodálatos ropogós, krémes pitéjét szeretném megsütni. Nem ellenkeznek, van már tapasztalatuk. Ha quiche-t csinálok, az csakis jót jelent. De természetesen nem is én lennék, ha nem bolondítanám meg valamivel.
Több okom is van arra, hogy quiche-t készítsek. Először is az, hogy végre itt a tavasz. A napsütés odakint annak az ígéretét hozza, hogy a piacok újra megtelnek primőr zöldségekkel és gyümölcsökkel, a szemet gyönyörködtető színek kavalkádjával. Hónapok óta erre várok. A másik nyomós okom, hogy a quiche nemcsak finom, de nagyon egyszerű elkészíteni, és ráadásul teret enged a kreativitásnak.
Mert persze csodálatos egy hagyományos lotaringiai quiche szalonnával és sajttal, de mi történik akkor, ha látogatást teszek a tavaszi piacon, majd a konyha felé veszem az irányt? Ebben az esetben a spenót némi pirított mandulával és – meglepő módon – apróra vágott mazsolával fog társulni, a pirított zöldspárga a baconnel, a koktélparadicsom pedig oregánó és kecskesajt társaságában kerül majd a tésztára.
Lehet mini vagy teljes kiőrlésű
Ami az omlós alapot illeti, lehet hagyományos vajas, ropogós, a szokásos piteformában. Ezúttal azonban kicsit újítani szeretnék. Készítek miniquiche-eket is, olyan igazi, egyszemélyes adagokat, amiket akár hidegen, tízóraira is elvihetünk másnap. Az egyik adag tésztát részben teljes kiőrlésű tönkölybúzalisztből készítem, az egészségtudatosság jegyében. A másik adaghoz apróra vágott, friss kakukkfüvet adok, így jól is mutat, és tökéletesen harmonizál is a paradicsommal és a kecskesajttal. Kibélelem a miniformákat, de készítek egy nagy pitét is, hogy biztosan jóllakjunk.
Már mehetnek is pirulni a sütőbe, miközben egy pillanat alatt összekeverem a krémet, hogy már csak rá kelljen önteni az alapra, a töltelék kíséretében. Amikor aranybarnán, sajtosan, krémesen kiveszem őket a sütőből, olyan, mint egy pizza francia módra. Titokban levágok egy szeletet, és kiülök vele a kerti székre. Mert egy kis quiche-hez az egyik legjobb köret a tavaszi napsütés.
Quiche-alaptészta
Hozzávalók:
250 g liszt
125 g vaj
1 tojás
2-3 ek hideg víz
1 csapott kk só
A krémhez:
200 ml tejszín
50 ml tej
3 tojás
25 g sajt (pl. parmezán)
őrölt szerecsendió
só
frissen őrölt bors
A lisztet a sóval beleszitálom egy keverőtálba, majd hozzáadom a kisebb darabokra vágott vajat, és jól elmorzsolom. Hozzáadom a tojást és annyi vizet, hogy lágy, de ne ragacsos tésztát kapjak. Folpack fóliába csomagolom, és fél órán át hűtőben pihentetem. Ha kisebb, 12 cm átmérőjű formákat szeretnék használni, akkor a tésztát 6 egyenlő részre osztom, ha 22 cm átmérőjű tortaformát választok, akkor a teljes tésztát 3-4 mm vastagra nyújtom. Nagyon szeretem a kivehető aljú fodros tortaformákat, mert könnyen ki lehet emelni belőle a kisült pitét, de ha ilyen épp nincs kéznél, akkor legfeljebb a formában felszeletelem.
Óvatosan kibélelem a kivajazott formát úgy, hogy ne szakadjon el a tészta. A legjobb módszer erre, ha belülről kifelé haladva elegyengetem a tésztát, majd kés vagy a sodrófa segítségével levágom a felesleget. Villával megszurkálom az alját, majd fél órára a fagyasztóba teszem. A sütőt előmelegítem 200 fokosra, majd megfelelő nagyságú köröket vágok ki sütőpapírból, belehelyezem a formákba, majd a tetejére konyhaeszközboltokban kapható speciális sütőgyöngyöt vagy szárazbabot teszek, ami megakadályozza, hogy túlzottan megemelkedjen a tészta. 15 perc után eltávolítom a sütőpapírt a nehezékkel, és további 5 percig sütöm.
A sütő hőmérsékletét 180 fokosra csökkentem. Kicsit felverem a tojást, hozzáadom a tejszínt és a tejet, majd ízesítem sóval, borssal, szerecsendióval. A választott tölteléket a formába halmozom, a sajtból teszek rá egy keveset, ráöntöm a tejszínes keveréket és megszórom még a maradék sajttal. Tepsibe rakom a formákat, hogy megakadályozzam, hogy a túlcsorduló krém esetleg a sütő aljába folyjon. 20-25 percig sütöm, amíg megszilárdul.
Spenótos pite pirított mandulával
Hozzávalók:
300 g spenót
50 g hántolt mandula
20 g mazsola
A mandulát elhelyezem egy tepsin, és időnként rázogatva 200 fokon aranybarnára pirítom. A megmosott spenótról eltávolítom a vastagabb ereket, majd pár percre sós vízbe dobom, leszűröm és hagyom kihűlni. Kinyomogatom belőle a vizet, vékony csíkokra aprítom, majd a mazsolát is apróra vágom. Az elősütött formák alján elosztom a spenótot, megszórom mandulával és a mazsolával, végül ráöntöm a tejszínes-sajtos keveréket.
Tönkölybúzás quiche spárgával és baconnel
Hozzávalók:
125 g finomliszt
125 g teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
150 g vaj
1 tojás
1 csapott tk só
4 ek víz
400 g spárga, 200 g bacon
Gyors és tavaszias: variációk a franciák pitéjére
Ugyanúgy készítem el, mint az alapreceptet, annyi különbséggel, hogy a teljes kiőrlésű lisztből készült tésztát lehetőleg tovább hagyom pihenni, ugyanis minél több időt tölt a hűtőben, annál finomabb lesz. A spárgákat megmosom, majd a fás részt levágom a végéből. Kevés olívaolajon, tengeri sóval megszórva szép barnára sütöm, majd ha kihűlt, 3-4 centiméteres darabokra vágom, az apró kockákra aprított bacont szintén aranybarnára pirítom egy serpenyőben. Egyenletesen elosztom mindkettőt az elősütött tésztán, ráöntöm a tejszínes keveréket, végül megszórom reszelt sajttal.
Fűszeres kecskesajtos-koktélparadicsomos quiche
Hozzávalók:
2 ek friss kakukkfű
150 g friss kecskesajt
180 g koktélparadicsom
morzsolt oregánó
olívaolaj
tengeri só
A kakukkfű levélkéit lehúzom a fás szárakról, majd felaprítom. Amikor a tésztát készítem, akkor a liszthez adom, majd ugyanúgy járok el, mint az alapreceptnél. A kecskesajtot kis kockákra vágom, a koktélparadicsomot megmosom, de a látvány kedvéért a csumáját rajta hagyom. A paradicsomokat egy ecsettel körben megolajozom és megszórom tengeri sóval. Az elősütött tészta tetejére egyenletesen elosztom a sajtot és a paradicsomot, megszórom oregánóval, majd ráöntöm a tejszínes keveréket.
Forrás: nlcafe; Kép: nlcafe;