A település nevét onnan kapta, hogy a Gyöngyös patak mellett fekszik, ennek neve pedig feltehetőleg a part menti fákon található fagyönggyel hozható kapcsolatba. Első említse 1536-ban bukkan fel, a török hódoltság alatt folyamatosan lakott település. Lakói magyarok, 1760-tól néhány délszláv, a 19.század második felétől pedig német családok is élnek itt.
A települést korábban inkább reformátusok lakták, római katolikus temploma később, a katolikusok számának növekedésével épült, kápolna jellegű.
Az 1870-es évekkel mozgalmas és eseménydús időszak köszöntött Gyöngyösmellékre. A község zsidó lakói is gyarapodtak, gazdagodtak. Nemsokára templomot is építettek. Templomuk fából készült, Nock Mihály udvarán állott. A két világháború között dőlt össze. Egy 1880-as évekből származó statisztika szerint a zsidó hitközösségben 1881-1888 között született 18 fő, meghalt 14. A reformátusoknál ez idő alatt született 101 fő, meghalt 66 fő. Arról, hogy ez a katolikusoknál hogy alakult, nem tudni.
Ezeket az adatokat valószínűleg anyaegyházuknál, Németújfaluban tartották nyilván, viszont ott ezek nem találhatóak.
A zsidóknak külön temetőjük volt, a legrégibb temető mögött. Szépen kitisztított sírok sorakoztak benne. Sírkövük közül az egyik elárulja, hogy akit őriz Vitézi pusztáról került a gyöngyösmelléki földbe. Elképzelhető, hogy a felekezet számára valamilyen körzeti központot jelentett Gyöngyösmellék. Hiszen itt volt templomuk, itt volt a temetőjük, itt élt a lelkészük, a rabbijuk.
A zsidó közösség az elmúlt század 1939-ik évéig teljesen elvándorolt a közösségből. Sírhelyeikből a zsidó temetőben 76 db felújított gránit és kőemlék maradt, a felújítást a 2000-2001-es évben az Önkormányzat végezte, állami segítséggel.
Érdemes idegeneknek is ellátogatni a volt temetkezési helyre, akármilyen vallású is a látogató, mert visszaköszön ránk a történelem!
Óvoda, iskola, gyógyszertár, orvos, védőnői szolgálat, jegyzőség, a körjegyzőségi székhelyen, Kétújfaluban. A helyi posta az elmúlt évben megszűnt, helyette mozgó hivatal szolgálja ki a lakossági igényeket. Az önkéntes tűzoltó egyesület 1996-ban ünnepelte fennállásának 125. évfordulóját.
Cím: Gyöngyösmellék Szabadság tér 3
Tel: +36 (73) 342 016
E-mail:
Web: http://www.gyongyosmellek.hu