Home Főhírek Belföldi hírek Gyökeres változtatások jöhetnek az egészségügyben: ez Kásler nagy terve a kórházakkal

Gyökeres változtatások jöhetnek az egészségügyben: ez Kásler nagy terve a kórházakkal

Pénz ellenében eddig mégúszhattuk a várakozást (képünk illusztráció) / Fotó: MTI - Vajda János

Budapest – Gyökeresen átalakítaná az egészségügyi ellátást Kásler Miklós (68): a köz- és a magánszolgáltatások radikális szétválasztására készül az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetője, aki száműzne minden fizetős lehetőséget a kórházakból – legalábbis ez olvasható ki a Népszava szerint egy, a birtokukba került jogszabály-tervezetből, amely állítólag Orbán Viktor (55) kormányfő kérésére született meg.

Ez azt jelenti, hogy megszűnik minden költségtérítéses szolgáltatás a szakintézményekben, például a VIP elhelyezése, és a jövőben nem kaphat majd a beteg külön ételt pénzért cserébe.  Az Uzsoki kórházban például jelenleg 15 ezer naponta egy privát kórterem, de ezeken túl a párszáz forintos leletmásolásnak is búcsút inthetünk. Egy átlagos intézmény a bevételei 5 -10 %-át bukhatja, de van, ahol ez 25%.  Kunetz Zsombor egészségügyi rendszerfejlesztő úgy véli, mindenképpen szét kell választani a magán és közellátást, de gyes várólisták tovább nőhetnek.

Gyökeres változtatások jöhetnek az egészségügyben ez Kásler nagy terve a kórházakkal 1
Ábránkon mutatjuk, hogy mely országrészeken mekkorák a várólisták / Grafikák: Séra Tamás

– Egy orvos könnyen behúzhatja a magánpraxisába a közegészségügyből a pácienst, majd visszaküldheti az állami kórházba, ha komolyabb beavatkozásra van szükség, noha a beteg nem ezért fizetett. Azt valószínűleg nem gondolták végig, hogy a VIP lehetőségek megszüntetése a korrupció erősödésével járhat: akik eddig legálisan, 10 ezer forintért külön szobát kaptak, ezentúl hálapénz formájában fogják elérni ugyanezt. A másik probléma, hogy a jövőben nem lehet majd kihasználni a jelenlegi szabályozás miatt szabad műtőkapacitást: ezeket bérbe adják a kórházak, így rövidül a várólista – magyarázta a szakértő.

Kunetz szerint a megoldás az lenne, ha a követnék a beteg útját az egészségügyben, így kiszűrve a visszaéléseket.

 A térítéses szolgáltatások intézményenként eltérőek, az is lehet, hogy a kormány az eltörlésüket követően kiegészítő biztosítás formájában, egységesen visszahozza.

Ábránkon látható, mely szakterületeken legnagyobb az orvoshiány / Grafikák: Séra Tamás

Próbát tettünk és érdeklődtünk kórházakban, szakrendelőkben, hogy megtudjuk, melyik vizsgálatra mennyit kellene várnunk, ha az ingyenes és, ha a fizetős lehetőséget választjuk. Az egyik fővárosi kórházban szemvizsgálatra jelentkezve öt hét múlva tudtak volna fogadni, a fizetős részlegen azonban már csak másfél hét lett volna a várakozási idő. Igaz, ez 12500 forintba fájt volna. Egy másik budapesti intézményben vérvételre jelentkeztünk: ott azt mondták, az ingyenes sorban hosszú órás a várakozás, de a fizetős szolgáltatással sem járunk jobban, mert oda is rengeteg a jelentkező. Röntgenre, egy harmadik klinikán pénzért sem volt külön időpont, ám, ha 5900 forintért fél nappal korábban hozzájutottunk a leletünkhöz.

– Svébis Mihály, a Kórházszövetség elnöke szerint nem egyeztettek még velük, csak akkor kívánják kommentálni az átalakítást, ha látták a tervezetett.

Az EMMI, a Blikknek eljuttatott álláspontja világos: a fizetős egészégügyi szolgáltatásoknak a magánkórházakban van a helye.

Mi nem több szintű, hanem egységes állami ellátási rendszerben gondolkodunk, ahol a közegészségügy keretein belül mindenki számára biztosított minden típusú ellátás díjmentesen – válaszolta kérdésünkre a humántárca.

Súlyos az orvoshiány

Az egész országot sújtó munkaerőhiány a kórházakban érezteti talán leginkább a hatását: néhány hete derült ki például, hogy egy hazai intézmény intenzív osztályának összes ápolója beadta a felmondását a nyáron. Mindeközben az orvosi kamara adatai szerint minimum 600 sürgősségi szakorvosra lenne szükség a jelenlegi 140 helyett, ám ehhez rendezni kéne a fizetéseket.

Zsebünkbe nyúlnának

Barbara / Fotó: Grnák László

– Számomra az egészség az első, így gondolkodás nélkül fizéltnek a jobb minőségért – mondta Barbara (29)

Dajkó Imre Csaba / Fotó: Grnák László

– Szerintem anyagi lehetőségektől függetlenül mindenkinek ugyanazt kéne kapnia – fakadt ki Róbert (31)

Tolmár László / Fotó: Grnák László

– Ha olyan anyagi helyzetben lennék, biztos fizetnék a jobb ellátásért – mondta Tolmár László (59)

B.B. – P.Zs.

Ehhez pofa kell

Pár éve történt, egy hazai gyerekkórházban, mindegy, melyikben. Csecsemőkorú fiamnak ultrahangvizsgálatra volt szüksége. Pár hónap csak a várólista, mondták a rendelőben vigasztalónak szánt hangon, de nem éreztem akkor annak. Kifelé menet megsúgta a doki a megoldást: irány a magánrendelés. Állami kórházban, állami géppel. Épp csak délután, és persze nem ingyen. Lenyűgözött a rendszer gátlástalansága és pofátlanság, de mentünk, mint ahogy annyian. Két napra rá túl voltunk az egészen. Na, ha ennek vége lesz, nem fogom siratni. Csak egy dologra figyeljünk, kedves hölgyeim-uraim: megoldásként jó lenne ehhez a két naphoz, és nem a hónapos sorokhoz tartani magunkat.

Tibay Gábor, főszerkesztő-helyettes

Forrás: Blikk.hu

Fotó: MTI – Vajda János

Exit mobile version
Megszakítás