A szülők legrosszabb rémálma, hogy gyermekük drogozni kezd. Ha viszont bajt okoz a viselkedésével, a cél szentesíti az eszközt. A tanévkezdés rengeteg gyermek számára egyben a kötelező tablettákat is jelenti – még akkor is, ha ezek alapvetően kábítószerek. Ugyanakkor számos alternatíva létezik, melyekről a szülök jobbára csak akkor értesülnek, ha maguk járnak utána a dolgoknak.
A szeptember nemcsak a nyár végét jelzi, de a szünidő alatti szabadságnak is hirtelen vége szakad: millió fiatalnak kell visszatérnie az iskolapadba, ahol ismét szigorú és önkényes szabályok korlátozzák, hogy mikor mit tehetnek, és mit nem. A legtöbb iskolai osztályban akad egy-két olyan tanuló, aki nehezen alkalmazkodik ezekhez a körülményekhez, és akikről manapság már rutinszerűen feltételezik az őt körülvevő felnőttek: „biztosan ADHD-s”.
Nem tud egy helyben maradni a székén, folyton izeg-mozog, gyakran nem figyel oda, ha beszélnek hozzá, nem tud koncentrálni, félbeszakítja mások mondatait… Ilyen és egy tucat hasonló tünet alapján lesz ma egy gyermek ADHD-s, és ha a diagnózis megszületett, akkor már csak a kezelés van hátra, a tényleges kiváltó okoknak többnyire nincs már félnivalójuk, hogy rájuk bukkan valaki – legalábbis ez idáig nem volt.
Engedély nélküli birtoklásért letartóztatás jár
Szépítő kifejezéssel élve kissé ellentmondásos, hogy az ADHD-val diagnosztizált gyermekeknek elsősorban olyan szert írnak fel (Ritalin), melynek hatóanyaga a magyar büntető törvénykönyv szerint kábítószernek minősül, engedély nélküli birtoklása pedig bűncselekmény – a kétezres években még „kábítószer-kiadási engedéllyel” lehetett csak hozzájutni a patikákban. A Ritalin hatóanyagát ugyanabba a kategóriába sorolják, mint a „speed” nevű utcadrogot, illetve a hírhedt „meth” kristályt. Ez a szabályozás nem véletlen, a metilfenidát nevű hatóanyag a súlyos függőséget okozó szerek közé tartozik, és kiválóan alkalmas drogszerű alkalmazásra is: orrba felszívva a kokainhoz hasonló hatást érhetnek el vele a fiatalok.
Testi problémák a mentális tünetek mögött
Az ADHD pontos okát mind a mai napig nem tudták meghatározni, így csupán elméletek léteznek genetikai okokról, agyi fejlődési rendellenességekről, környezeti tényezőkről, stb.
Ugyanakkor magyar szakemberek is aktívan foglalkoznak azokkal a mentális tünetekkel, melyeket a bélrendszerben élő baktériumflóra változásai okoznak. Az elmúlt évek során egyre több és több kutatás tette nyilvánvalóvá, hogy a bélflóra állapota közvetlen hatással lehet az agy működésére, így a mentális állapotra is. Idén júniusban a Qubit Live nevű közösségi eseményen már Dr. Frecska Ede, pszichiáter is a bélrendszer és mentális problémák összefüggéseit tárta a nagyközönség elé.
Hogy ezek a nézőpontok miért nem kerültek még a figyelem középpontjába, azt nem nehéz megfejteni: a mentális egészségügyi kutatások döntő többségét gyógyszeripari mamutválallatok kezdeményezik és finanszírozzák. A bélflóra egészsége a megfelelő étkezéssel, testmozgással és pihenéssel tartható fent, nem pedig gyógyszerekkel, így ez a megközelítés mondhatjuk, hogy nem szolgálja a gyógyszerek gyártására és eladására épülő ipar érdekeit.
Amiről minden szülőnek tudnia kellene
Egy, a Psychiatric Times nevű szaklapban megjelent cikk szerint egyértelmű összefüggés mutatható ki az ADHD tünetei és az úgynevezett nyugati típusú étrend között, ami a cukorban, gluténban és hidrogénezett olajokban gazdag, erősen feldolgozott élelmiszereken alapul. (Ebbe szinte minden azonnal fogyasztható termék beletartozik, csipszek, édességek, pékáruk, gyümölcsjoghurtok, és a sor még hosszan folytatódik.) Ezeken kívül ide sorolja még a tejtermékeket is, mint allergén összetevőket. A cikk egy olyan tanulmány eredményeire hivatkozik, amelyben a problémákat okozó összetevők kizárásával igen jelentős eredményeket értek el az ADHD-s tünetek csökkentésében.
Egy speciális diétát követni és fenntartani bizony nem egyszerű feladat, mégis sokkalta észszerűbbnek tűnhet tenni vele egy próbát, mielőtt kábítószernek minősülő anyagokhoz folyamodnánk, amelyeket akár orvos ír fel, akár nem, ugyanúgy rendelkeznek az ilyen szerekre jellemző kemény mellékhatásokkal és elvonási tünetekkel.
Forrás:
Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért (CCHR)
06 1 342-6355
06 70 330-5384
pr@cchr.hu
emberijogok.hu