Ha valakinek magas a vérnyomása, időről időre felmerül benne a kérdés: nem lehetne pirula nélkül megúszni? Lehet-e nem gyógyszeresen kezelni a hypertoniát?
Igen, sőt kell is minden esetben, ha hypertonia áll fenn, ám gyógyszerszedés mellett!
Bizonyos környezeti tényezők megváltoztatásával megelőzhetjük a hypertoniák egy részét. Ilyen például a túlzott konyhasóbevitel és az alkoholfogyasztás. (Sok konyhasót tartalmaz a száraz hentesáru, a halkonzerv, a sajt, a kenyér).
Ajánlott a napi 6 gramm konyhasó alatti sóbevitel (összesítve, minden táplálékra és italra értve).
A fizikai aktivitás hiánya, a dohányzás és az elhízás is emeli a vérnyomást. Persze, ha nincs lehetőségünk (vagy akaratunk) egészséges életmódot élni, akkor legalább méressük vagy mérjük gyakrabban a vérnyomásunkat, s ha ez három különböző időpontban is magasabb 140/90-nél, akkor vegyünk igénybe szakorvosi segítséget.
Meddig kell szednie a gyógyszert a hypertoniás betegnek?
Röviden: élete végéig.
Sajnos a hypertonia nem múlik el. Sokan abban tévhitben, hogy elmúlt a magas vérnyomásuk (mely a hatékony gyógyszeres kezelés következtében normalizálódott) abbahagyják a gyógyszer szedését. Ez káros, sőt veszélyes is lehet, mert bizonyos gyógyszerek elhagyásakor ún. visszacsapás (rebuond phenomen) alakul ki: igen magasra emelkedhet a vérnyomás, mely szervkárosító hatást is okozhat.
Forrás: Arany gondolatok; Kép: Google