Hering Tamás gyerekkorában a német juhászkutyájukat fogta be a szánkó elé a barátaival, ma már több mint 30 szánhúzó kutyával él együtt, és az elmúlt húsz évben több mint 160 szánhúzó versenyen állt dobogóra.

A kép illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Eddy Lemaistre)

Hering Tamás 22 éve foglalkozik kutyafogathajtó sporttal Mátrafüreden, első sikeres versenyét a Szentendrei-szigeten élte át még kölyökként, azóta pedig már

több mint 160-szor nyert csapatával dobogós helyezést főként nemzetközi terepen,

ezzel ő a legeredményesebb magyar versenyző ebben a sportágban.

„Pici koromtól kezdve mindig volt kutyám, nagyon szerettem a kutyákat. Egy darabig nehezen lehetett, mert nem kertes házban laktunk. Édesanyám azt mondta, hogy kisfiam, ha kertes házba költözünk, annyi kutyád lehet, amennyit csak akarsz. Hát erre ráfaragott” – idézte fel a kezdeteket Hering Tamás az M5 Multiverzum című műsorában.

A korai időszakban tenyésztéssel is foglalkozott, de ez nem tartott sokáig. Egy ismerősétől vett egy huskyt, de miután megszületett az első alom, már sajnálta odaadni a kutyákat.

Michael Schumacher kutyaszánja 

Elmondta, hogy egy újságban látta Michael Schumacher Forma-1-es világbajnokot, amint egy kutyaszánon állt, és ezután döntött úgy, hogy régi katonai fasíléctalpból épít magának egy kutyaszánt, amellyel a Felső-Mátra vidékén kirándult.

„A kutyaszán összeállításának fontos szempontjai vannak. Nem mindegyik kutya alkalmas vezérnek” – mondta. „Azért fontos, hogy erős kankutyák legyenek elől, mert így a szán oldalirányú becsúszásait jobban tudják korrigálni a nagy testüknek köszönhetően” – tette hozzá.

Összesen 34 óriási mozgásigényű kutya alkotja a szánt.

„Ha nem fáradnak el, szétszedik otthon a kutyaházakat, kutyaketreceket, aztán szöknek a Mátrába” – mondta viccesen.

Bár Hering Tamás a versenyek közben mindent megtesz, hogy fogata biztonságban haladjon a cél felé, sajnos előfordulnak balesetek. Így volt ez az idei országos bajnokságon is.

„A Sven kutyuskának beakadt a lába a húzókötélbe, nem bírta magának kiakasztani, előre kellett mennem. Kicsi volt a hó, ledobtam a hóhorgonyt. Beletapostam a hóba, de nem sikerült elég mélyre. Kiakasztottam a kutyának a lábát, Anakin vezérkutyánk azt hitte, hogy mozgatom a kötelet, indulni kell. Megindult a nyolc husky, kirántották a hókampót a talajból, a szán pedig nagy sebességgel közeledett felém” – idézte fel a balesetet.

A hókampóval való találkozás akkor a hajtó lábfejcsontjainak törését jelentette, de nagyobb baj szerencsére nem történt. A csapat 6 és 8 kutyás fogata egyaránt első helyezéssel zárta a versenyt.

Nagy tervek

A sprint kutyafogathajtó versenyek átlagosan 20-30, a középtávúak pedig 300 kilométeresek. Hering Tamás azonban a kutyaszánhúzás-versenyek csúcsán, az Iditarodon is szeretne indulni. Az Alaszkában rendezett eseményen a versenyzőknek kemény fagyban kell teljesíteniük

az 1800 kilométeres távot.

Hering Tamás elmondta, hogy a csapatok általában tíz nap alatt teljesítik a távot. A rekordot az amerikai Mitch Seavey tartja nyolc nap és három órával. A különleges feladat teljesítéséhez megvásároltak egy alaszkai huskyt Norvégiából – fűzte hozzá.

Hering Tamás a versenyzés mellett 26 évig dolgozott csempéző burkolóként, de ma már minden idejét a kutyáinak szenteli.

M5, Hirmagazin.eu