Home Tartalom Múzeumok Gyermek- és ifjúságszervezet-történ

Gyermek- és ifjúságszervezet-történ

Múzeumunk mint országos gyűjtőterületű intézmény Úttörőmozgalmi Múzeum néven kezdte meg működését 1974-ben. Gyűjtőköre az úttörőmozgalom illetve más gyermek- és ifjúsági szervezetek intézménytörténetére terjed ki.

A Művelődésügyi Minisztérium a leendő múzeum működési feltételeinek biztosítását a zánkai Balatoni Úttörőváros részeként képzelte el, s ennek szellemében a frissen létesült múzeumot az Úttörővároshoz csatolta, szakmai felügyeletével pedig a volt Magyar Munkásmozgalmi Múzeumot bízta meg.

Bő egy évtized munkájának elismeréseként a múzeumot az 1980-as években szakmúzeummá minősítették át, majd az úttörőtörténeti gyűjtemények országos hálózati központjaként 1987-től Központi Úttörőtörténeti Múzeum és Könyvtár néven üzemelt tovább, 1989 decemberétől pedig Gyermekszervezet-történeti Múzeumra változott az intézmény neve.

Negyedszázados fennállása után 33.000 leltározott és kb. 50.000 leltározatlan (de gyarapodási naplóba bejegyzett) muzeális tárggyal, dokumentummal rendelkezik, amely elsősorban úttörőmozgalmi, valamint egyéb gyermek- és ifjúságszervezet történeti vonatkozású anyagot jelent. E témakörben végzett gyűjtő, megőrző és feltáró munkájával a múzeum egyedi intézménynek minősül Magyarország határain belül.

opera pillanatfelvétel 2022 05 28 143645 www.bmbah.hu

A múzeum fennállása óta 13 állandó és 23 időszaki kiállítást rendezett és számos országos és helyi kiállításra kölcsönözte gyűjteményeinek anyagait. Társrendezőként és házigazdaként mutatkozott be az 1986 szeptemberben, Zánkán tartott Történészmuzeológusok Országos Szakmai Konferenciáján. Egy évtized múlva pedig „Gyermek- és ifjúsági szervezetek az ezredfordulón” címmel – a fenntartó intézménnyel közösen – országos konferenciát szervezett, és a témához kapcsolódva „Ezredvégi magyar gyermek és ifjúsági szervezetek” -et bemutató kiállítást rendezett.

Az egykori és jelenlegi munkatársak az elmúlt időszakban számos hazai gyermek- és ifjúsági szervezet történetével foglalkozó tanulmányt és cikket adtak közre különböző lapokban, s közreműködésükkel 15 sokszorosított (kézirat jellegű) és nyolc önálló kiadvány jelent meg. Kiemelkedik ezek sorából a fent említett „Gyermek- és ifjúsági szervezetek az ezredfordulón” c. konferencia írásos formában megjelent összefoglalója és az 1999-ben, „Egyszer volt játék” címmel megjelent Zánkai Múzeumi Füzetek sorozat első száma.

A múzeum szakgyűjteményei több tucat hazai gyermek- és ifjúsági szervezet kiadványait, tárgyi és dokumentációs emlékeit tartalmazza, bizonyítva az iskolarendszeren belüli és kívüli nevelés lehetőségeinek, színtereinek gazdag palettáját.

Múzeumunk jelenleg a „Minékünk építették” c. intézménytörténeti, a „Zánka – 30 éve” c. fotó- és az „Egyszer volt játék” c. népi gyermekjátékokat bemutató kiállítással s az utóbbihoz kapcsolódó Pajtaműhely játékkészítő múzeumi foglalkozásaival várja látogatóit.

Forrás: http://www.museum.hu/museum/index_hu.php?ID=715
Cím: VII ker. Zánkai Gyermek és Ifjúsági Centrum
Tel: +36 (87) 568-500/ 3130
E-mail: konyvtar@zanka.hu
Web: http://www.zanka.hu/index2.ws

Exit mobile version
Megszakítás