2015. 05. 15. – 06:23 forrás: M1, Kosár
A legelső táplálék, amit az ember a születése után magához vesz, a tej. Létfontosságú folyadékról van szó, arról azonban egyre hevesebb vita dúl, hogy vajon a felnőtteknek is szüksége van-e tejre.
Tejből minden évben óriási mennyiség fogy, a Föld lakossága fejenként nagyjából 33 litert fogyaszt évente, mi, magyarok pedig fejenként körülbelül 67 liter tejet iszunk egy évben. Az emberek többsége szereti a tejet, mégis egyre több táplálkozási irányzat szerint a felnőtt szervezet számára ellenjavallt a tejfogyasztás.
A tejfogyasztást ellenzők szerint a tej a csecsemők tápláléka, felnőtt embernek nincsen rá szüksége. Azt mondják, a gyomor falán hártyát képez, ezért nehezíti az emésztést. Vannak, akiknél azért szerepel a tiltólistán, mert úgy vélik, a vastagbélrák kialakulásáért is felelős, sokan pedig allergiásak a rá.
Az emberek nagy részének valóban problémája van a tejcukor lebontásával. Ezt tejcukor érzékenységnek vagy laktóz intoleranciának nevezzük. A laktózt, a tejcukrot bontó enzimünk, a laktáz enzim nem mindenkinél működik megfelelően, vagy nem termelődik megfelelő mennyiségben. A dietetikus nekik nem javasolja a tejivást, mindenki másnak azonban igen.
Aki nem tejfehérje allergiás, annak a tej egészséges, hiszen olyan esszenciális aminosavakat tartalmaz, amit csak az állati eredetű élelmiszerekből tudjuk pótolni. A szakértő szerint a tej alkotóelemei – a kalcium, a D-vitamin, a laktóz, a tejfehérje, a kazein – létfontosságúak a szervezet számára.
Klíma Anita naponta fél liter tej elfogyasztását ajánlja. Ezt az iskolatej program az óvodákban és az iskolákban támogatja is, a gyerekek az ingyen tej mellett, joghurtot és kefirt is kapnak.
Bár az egészség megőrzésében nagy szerepe lehet a tejnek, a fogyasztásának vannak bizonyos szabályai. A tejben található baktériumokat hőkezeléssel lehet elpusztítani, ily módon az élelmiszer biztonságossá válik. A piacokon kapható házi vagy termelői tej nem esett át hőkezelésen, ezért a kutató szerint ezt otthon fel kell felforralnunk. A házi tejek általában zsírosabbak, a boltok polcain soványabb tejek sorakoznak.
A szakember azt javasolja, aki nem szereti a tejet, fogyasszon tejtermékeket, melyek szintén kedvező élettani hatással bírnak. Az úgynevezett probiotikus termékek pedig olyan baktériumokat tartalmaznak, amelyek azonosak az emberi bélflórában lévő baktériumokkal, s ezek erősítik az immunrendszerünket.
A tejfogyasztás különösen idős korban ajánlott, hiszen a kutatások szerint a csontritkulás megelőzésében vitathatatlan érdeme van.