forrás: M1 Híradó
Kisebb és több száz fős csoportok tartottak a migránsok az osztrák határ felé. A pénteken elindult bevándorlók közül sokan, már szombat délután a müncheni főpályaudvarra érkeztek. Angela Merkel azt közölte, hogy Németországban a politikai menedékre jogosult emberek befogadásának nincs felső határa. Orbán Viktor arról beszélt, hogyha mindenkit beengedünk, akkor tönkretesszük Európát.
Összefoglaló a szombati eseményekről.
Szombat este 21 óra körül patthelyzet alakult ki Röszkén. Csaknem 200 migráns kitört a gyűjtőpontról. Előbb ülősztrájkba kezdtek, majd sátrakat vertek fel a rendőrök sorfala előtt.
Ezrek indultak Ausztria felé
Szombaton is ezrek vágtak neki Ausztria felé, a legtöbben megint gyalogszerrel, a közutak mentén vágtak neki az útnak. A migránsok többsége a pénteki események hatására indult el, abban bíztak, hogy értük is buszokat érkeznek, de ez nem így történt.
A Keletiből dél körül indult útnak csaknem 500 ember. A Rákóczi úton gyalogoltak, majd Budaörsnél nem mentek fel az M1-es autópályára, hanem az 1-es főúton haladtak Ausztria felé. Útközben ezúttal is önkéntesek vittek nekik ételt és italt.
A bicskei befogadó állomáson csaknem 300 ember döntött úgy délelőtt, hogy a pénteki csoporthoz hasonlóan az M1-es autópályán indul útnak. Őket a rendőrök szintén az 1-es főútra terelték, később pedig a tatabányai vasútállomásra kísérték. Ők ott vonattal utaztak tovább Hegyeshalomra.
Biatorbágy, 2015. szeptember 5. A Keleti pályaudvarról gyalogosan érkező, Nyugat-Európába tartó illegális bevándorlók a Szombathely-Győr vonaton, a biatorbágyi vasútállomáson 2015. szeptember 5-én. Az ország több pontjáról is gyalog indultak útnak Bécs felé a Magyarországon tartózkodó migránsok azt követően, hogy az éjjel Ausztria és Németország beengedte a bevándorlókat, akiket a kormány buszokkal szállított a határra. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Egy harmadik csoport, szintén az 1-es főúton gyalogolt. Ők Vámosszabadiból, a befogadó állomásról indultak el hajnalban. Sokan azt hitték, értük is jön majd busz, ami az osztrák határa viszi őket.
Útnak indultak napközben Röszkéről is. Csaknem 60-70 ember gyalogolt az M5-ös autópályán Budapest irányába. Útközben sokakat feltehetően az embercsempészek szállítottak tovább, ugyanis mire a rendőrség igazoltatta a migránsokat, már csak 30-an voltak. Őket a rendőrök visszaszállították Röszkére.
A rendőrség betartatja a KRESZt
Az országos rendőrfőkapitány hangsúlyozta, a KRESZ szabályai mindenkire vonatkoznak, ezért a rendőrség mindenkit leterelt az autópályákról. „Az egy egyszeri alkalom volt, amelyet pénteken az operatív meghozott. Autóbuszt nem fog a kormány biztosítani a számukra. Az autópályán a közlekedés rendjét, a közlekedés biztosítását a rendőrség fenn kívánja tartani” – mondta Papp Károly, országos rendőrfőkapitány.
A belügyminiszter arról beszélt, hogy a bevándorlók egyre agresszívebben viselkednek így próbálják az akaratukat érvényesíteni. „A bevándorlási és állampolgársági hivatal területén az átmeneti szállásokon gyújtogatások fordulnak elő, kitörési kísérletek vannak, tehát az, hogy most elesett módon valaki nem mer felszállni egy vonatra ez úgy gondolom, már idejét múlt kérdés, mert sajnálatos módon ez az agresszivitás vette át a jelen pillanatban a vezető szerepet” – közölte Pintér Sándor. A belügyminiszter hozzátette: a bevándorlási hivatal és a rendőrség munkatársai türelmesen és fegyelmezetten viselkednek a migránsokkal.
Orbán: Ha mindenkit beengedünk Európát tönkretesszük
Tönkretesszük Európát, ha mindenkit beengedünk, mert a bevándorlás utánpótlása kimeríthetetlen – erről beszélt ma Orbán Viktor a migráns válsággal kapcsolatban.
Kötcse, 2015. szeptember 5. Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozik a Polgári Magyarországért Alapítvány rendezvénye előtt Kötcsén 2015. szeptember 5-én. MTI Fotó: Varga György
Orbán Viktor a legfőbb feladatként a külső határok megvédését és a belépés rendezett keretek közé terelését nevezte meg. „Egész addig, amíg nem tesszük világossá a bevándorlók számára, hogy az Európai határokat mindenki megvédi, tehát nem csak Spanyolország és nem csak Magyarország, hanem mindenki megvédi, és képesek vagyunk ellenőrzött keretek között tartani a bevándorlást, amíg ezt nem tesszük meg, addig tízmilliók fognak jönni. Addig jönnek, amíg ezt meg nem tesszük” – mondta a kormányfő. Nyilatkozatát itt teljes terjedelmében megnézheti >>
Busszal és vonattal utaztak Bécsbe
Buszokkal és vonattal vitték a határátlépés után a bevándorlókat Bécsbe, ahonnan a többség tovább utazik Németország felé. Az osztrák kancellár azonban már most kijelentette, hogy a határ nem maradhat nyitva örökké.
Kora reggel óta migránsok ezrei érkeztek Magyarországról Ausztriába, Hegyeshalom irányából. Ausztria szombat hajnaltól délutánig kizárólag őket engedte be az M1-es autópályán.
A határ osztrák oldalán Parndorf közelében a hatóságok fogadták a menedékkérőket és mindenkinek felajánlották, hogy regisztráljanak, erre azonban kevesen voltak hajlandóak. Onnan buszokkal és vonattal Bécsbe szállították őket, ahol a főpályaudvar közelében élelmiszert és ruhát adtak nekik, majd felszállhattak a Németország felé induló menetrendszerinti és vagy különjáratokra.
Az osztrák hatóságok azt is elmondták, hogy ha túl sok ember érkezik, akkor képtelenek lesznek az összes embert egyszerre elindítani Németország felé. Előfordulhat, hogy napokig maradniuk kell.
„Nagyon boldog vagyok Németországban”
Szombat délután a müncheni főpályaudvarra megérkeztek az első menetrendszerinti és az első különvonatok is, amelyek Magyarországról indult menedékkérőket szállítottak. Az érkezőket regisztrálták, ellátták, majd elhelyezték őket a városban. A bajor hatóságok több mint tízezer bevándorlót várnak a következő napokban, akik mind Magyarországon keresztül mennek a bajor fővárosba. Eddig kétezren érkeztek.
Merkel: nincs felső határ
Németországban a politikai menedékre jogosult emberek befogadásának nincs felső határa – ezt már Angela Merkel mondta egy lapinterjúban. A német kancellár a Berliner Morgenpost című lapnak nyilatkozva kiemelte: országában a politikai menedékjog az alapvető emberi jogok közé tartozik, ugyanakkor mindazoknak, akik nem szorulnak védelemre, vissza kell térniük hazájukba.
München, 2015. szeptember 5. Magyarországról Ausztrián keresztül Németországba érkezett illegális bevándorló Angela Merkel német kancellár képét mutatja a müncheni főpályaudvaron 2015. szeptember 5-én. (MTI/EPA/Sven Hoppe)
Külügyminiszterek: Magyarország nehéz helyzetben van
A Luxemburgban ülésező uniós külügyminiszterek egyetértettek abban, hogy közös megoldásra van szükség, és hogy különbséget kell tenni a menekültek és a gazdasági bevándorlók között. A miniszterek elismerték, hogy Magyarország nehéz helyzetben van. A legnagyobb vitát a migránsok elosztását célzó kvótarendszer váltotta ki, és a külső határok védelméről is megoszlanak a vélemények. A magyar álláspont szerint ez utóbbi a legfontosabb feladat, minden egyéb csak ez után következik.
Rendkívüli EU-csúcs lesz
Rendkívüli EU-csúcsot tarthatnak a bevándorlók okozta válság miatt október elején, Németország kezdeményezésre. Az Európai Bizottság jövő héten teszi közzé javaslatait a probléma kezelésére.
Részletes beszámolónkat a nap eseményiről itt olvashatja >>