Majdnem minden ember élete során legalább egyszer tapasztal valamilyen jellegű hátfájást.

A gerinc kopásos elváltozása bizonyos életkor után majdnem mindenkinél előfordul, ez 65-70%-ban a deréktáji,28-30%-ban a nyaki és a maradék néhány százalékban a hátközépi szakaszt érinti.

A nyaki gerincfájdalmat a felnőtt lakosság kétharmada éli át élete folyamán legalább egy alkalommal, míg a népesség 80%-a életének egy bizonyos szakaszában derék-  vagy derék- és alsó végtagi fájdalomtól szenved.
A nyaki gerincfájdalom előfordulási gyakorisága egy év alatt 30-50%, a derékfájdalomé 60-80%. A hátfájás nőknél 50 év felett, férfiaknál 35-45 felett jelentkezik nagyobb számban, de nem ritka a az ennél fiatalabb korosztály körében sem.

A fiatalos külső és az egészség megőrzésének titka avagy gyakorlati gerinckarbantartás 50 felett

Majdnem minden ember élete során legalább egyszer tapasztal valamilyen jellegű hátfájást.

A gerinc kopásos elváltozása bizonyos életkor után majdnem mindenkinél előfordul, ez:

  • 65–70%-ban a deréktáji
  • 28–30%-ban a nyaki
  • és a maradék néhány százalékban a hátközépi szakaszt érinti

A nyaki gerincfájdalmat a felnőtt lakosság kétharmada éli át élete folyamán legalább egy alkalommal, míg a népesség 80%-a életének egy bizonyos szakaszában derék- vagy derék-, és alsó végtagi fájdalomtól szenved.

A nyaki gerincfájdalom előfordulási gyakorisága egy év alatt 30-50%, a derék fájdalomé 60–80%.

A hátfájás nőknél 50 év felett, férfiaknál 35–45 felett jelentkezik nagyobb számban, de nem ritka az ennél fiatalabb korosztály körében sem.

A gerinc karbantartásának és gyógyításának leghatékonyabb módja a helyes gerinctartás és tudatos odafigyeléssel végzett gerincmozgatás.

A gerincünk, 8 egyszerű alapmozdulat végrehajtására képes és egyben ennek a nyolc mozdulatnak a gyakorlása a legjobb módja annak, hogy hát-és nyakfájást megelőzzük, illetve a már kialakult problémákat kezeljük, a fájdalmat csökkentsük.

A gerinc rendszeres mozgatása azonban hasznos lehet más jellegű fájdalmak és egyéb szervi problémák enyhítésére is, hiszen a gerinc helyes mozgatása rengeteg energiát szabadít fel a testben, javítja a keringést, erősíti a has -és hátizmokat, masszírozza az életfontosságú belső szerveket és csökkenti a stressz-szintet.

A kulcs a gerinc mozgatásánál, hogy minden mozdulatot a közvetlen a köldök alatti területről indítunk (ami a gerincnél a deréktáji, 4-5 -ös csigolyák tájékát, a keresztcsonti terület fölötti részt jelenti és hogy a mozgást rekeszizom vezérelt, azaz puha hasi légzéssel hajtsuk végre, ami nagyban segíti az alsó gerincszakaszt az ellazulásban.

Fontos, hogy a mozdulatokat belső erővel, azaz izmok aktiválásával hajtsuk végre, ne pedig külső erők pl. a gravitáció, lendület vagy a kéz izomereje segítségével.

Ez a titka a funkcionális erőközpontnak és a fájdalommentes hátnak.

A 8 alapmozdulat, amit használunk a gerinc mozgatásához, valójában 4 pár ellentétes mozdulatból tevődik össze:

1. Gerincnyújtás, a csigolyák távolítása (trakció)- gerincoszlop összenyomása , azaz a csigolyák közelítése-(kompresszió)
2. Előrehajlás, a test hátoldalának nyújtása (flexió)-hátrahajlás- a gerinc elülső oldalának nyújtása- (extenzió)
3. A gerinc jobb/bal oldalirányú hajlítása (laterális flexió)
4. A gerinc jobb /bal oldali tengelyirányú csavarása (axiális rotáció)

A célja az ilyen jellegű lágy, folyamatos, de lassú mozgatásnak a gerinc vitalizálása és csigolyánkénti mozgatása. A vállak, a karok és a csípő mozgatása szintén segítséget nyújt a gerinc mobilizálásában és a gerincdeformitások korrigálásában.

A helyesen végzett gerincmozgatás fizikális és anatómiai szinten a csigolyák közti ízületek mobilizálását segíti elő, a csontokat és a gerincizmokat (a valódi erőközpontot) erőssé teszi.

Fiziológiai és energetikai szinten a gerincvelő és a gerinc menti idegek trakciója stimulálja a központi idegrendszer működését, segíti a test információ és energia áramlását. A gerinc csigolyánkénti mozgatásának megtanulása növeli a gerinc véráramlását, erőssé és rugalmassá teszi a gerincizmokat anélkül, hogy a pulzusszám emelkedne.

Bár a fent leírtak alapján az alapmozdulatok végrehajtása nagyon egyszerűnek tűnhet a tapasztalat mégis azt mutatja, hogy sokszor még olyanok számára is komoly koncentrációt és odafigyelést igényel a helyes testtartással végzett egyszerű (kombinált mozdulatok nélküli) gerincmozdulatok végrehajtása, akik rendszeresen végeznek testmozgást és próbálnak testtudatosan élni.

Az ismétlődően helytelen gerinctarással végrehajtott testgyakorlatok azonban hosszútávon nemhogy javítani nem tudnak, de rontani fognak a helyzeten.

A kulcs a fiatalos külső és az egészség megőrzésének titka a gerinc helyes tartása és mozgatása, ami nagyban hozzájárul a tüdő, a szív, a vese, a lép, a máj, a bélrendszer és a reproduktív szervek vitalizálásához.

Ez az oka annak, hogy szinte minden jógagyakorlást a gerinc bemelegítésével kezdünk, az alapmozdulatok gyakorlásával.

A gerinc karbantartásának és gyógyításának leghatékonyabb módja a helyes gerinctartás és a tudatos odafigyeléssel végzett gerincmozgatás.
A gerincünk 8 egyszerű alapmozdulat végrehajtására képes, és egyben ennek a nyolc mozdulatnak a gyakorlása a legjobb módja annak, hogy a hát- és nyakfájást megelőzzük, illetve a már kialakult problémákat kezeljük, a fájdalmat csökkentsük.
A gerinc rendszeres mozgatása azonban hasznos lehet más jellegű fájdalmak és egyéb szervi problémák enyhítésére is, hiszen a gerinc helyes mozgatása rengeteg energiát szabadít fel a testben, javítja a keringést,erősíti a has- és hátizmokat, masszírozza az életfontosságú belső szerveket és csökkenti a stressz-szintet.

A kulcs a gerinc mozgatásánál az, hogy minden mozdulatot közvetlen a köldök alatti területről indítsunk (ami a gerincnél a deréktáji, 4-5-ös csigolyák tájékát, a keresztcsonti terület fölötti részt jelenti), és hogy a mozgást rekeszizom vezérelt, azaz puha hasi légzéssel hajtsuk végre, ami nagyban segíti az alsó gerincszakaszt az ellazulásban.
Fontos, hogy a mozdulatokat belső erővel, az izmok aktiválásával hajtsuk végre, ne pedig külső erők pl. a gravitáció, lendület vagy a kéz izomereje segítségével.
Ez a titka a funkcionális erőközpontnak és a fájdalommentes hátnak. Ez a gerinckarbantartás lényege.
Forrás: gyogyszernelkul

ElőzőGazdaság, adóügyek, amit érdemes tudni
KövetkezőMai friss rendőrségi hírek, + hétvégi országos összesítő
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza