Álláskeresési menetrendet készít elő a kormány, amely véleménye szerint a WHO sokszor és sokat késett a jelzéseivel, Európa emiatt került bajba. Jöhet a lex Göd. A fertőzöttek 10 százaléka lehet egészségügyi dolgozó.
A kormányinfóról még egyszer, csak a legfontosabb kérdések .. és válaszok!
43. nap
Gulyás Gergely: a kihirdetett veszélyhelyzet 43. napja a mai. Idejekorán hoztunk intézkedéseket arra, hogy az egészségügyet felkészítsük a védekezésre. Köszönet ezért az egészségügynek, rendőröknek, katonáknak.
A parlament tovább ülésezik…
… – rögzítette a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Azt is, hogy az ágyak 50 százalékát szabadították fel, 8000 lélegeztetőgép áll hadrendbe, ez viszont több hetes feladat.
Jön az „időszámítás”
Gulyás Gergely: Palkovics László jelentkezik csütörtökön a modellszámítással, hogy mikor lesz a tetőzés, illetve mikorra eshet a járvány távozása.
A honvédség fertőtleníti az idősotthonokat
Gulyás Gergely: nemzetközi példák alapján a honvédség fertőtleníti az idősotthonokat.
Más országok lazítanak
Gulyás Gergely: mi még nem tartunk itt. Másutt az iskolákat kinyitották, itthon nem teszünk ilyet.
Május 3.: határkő
Gulyás Gergely: az élet és a gazdaság lassan újraindulhat utána, erről a jövő szerdai kormányülésen döntünk.
Munkahelyek – Göd
Gulyás Gergely: sok a negatív tudósítás a gödi gigaberuházásból. A Samsung fejlesztéséről van szó, 4-500 milliárd forintos beruházás, ami 4300 munkahelyet jelent, a helyi polgármester és alpolgármester kölcsönösen vádolja egymást. Gazdaságvédelmi lépés ez. „Nem elvettünk pénzt Gödtől, hanem Göd is részesül az iparűzési adóból” – utalt arra, hogy nem veszi el senki Göd iparűzésiadó-bevételét.
Munkanélküliek
Gulyás Gergely: a kormány mindent megtesz új munkahelyek létesítéséért. 51 ezer regisztrált álláskereső van, de több tízezer szabad munkahely is.
KÉRDÉSEK
VÁLASZOK.
Van-e kockázata, hogy amgukat reklámügynökségnek kiadók álhíreket terjesztenek az ágyszámokról és az intézkedésekről?
Gulyás Gergely: az álhír terjesztése büntethető. Mindenki óvatosan tájékozódjon. A szó súlya sokkal nagyobb most, mint máskor.
Mi lesz a székely aláírásgyűjtéssel? (Nemzeti régiók.) Május 7. a határidő.
Gulyás Gergely: a regionális kisebbségvédelmi kezdeményezést a kormány támogatja, magam januárban már aláírtam, mindenkit arra biztatok, hogy tegye meg, interneten is lehetséges. Sajnáljuk, hogy a kezdeményezés olyan időre esik, amikor nem lehet személyesen aláírni, remélem, meghosszabbítják a gyűjtés határidejét és összegyűlik az 1 millió aláírás ahhoz, hogy az EU napirendre vegye a kérdést.
Lesz-e 10 százalékos tanárbéremelés, amit Kásler Miklós miniszter még a járvány előtt ígért?
Gulyás Gergely: igen, semmilyen változás nem lesz. És lesz 20 százalékos szociális dolgozói bérnövekedés is novemberben.
Kvótaper: mire lehet számítania Magyarországnak?
Gulyás Gergely: nem áll rosszul Magyarország, kevés az országgal szembeni eljárás, a mezőny alsó harmadában vagyunk.
Lesz-e érettségihalasztás amiatt, hogy épp május elsejére várható a járvány csúcsa is?
Gulyás Gergely: tisztázni kell pár dolgot. Azért van védekezés, mert a járvány terjedése nem szüntethető meg, csak lassítható. Azért kellett lassítani, hogy az egészségügy felkészülhessen. A felkészülés május 3-ra készen fog állni arra, hogy mindenkiről tudjon gondoskodni az egészségügy, az olasz helyzet nem állhat elő. Ráadásul több féle jövendőmondás van, közel vagyunk a 60 ezer teszthez, minden feltétel adott, hogy május 4-től az írásbeli érettségit lebonyolítsuk. A kormány viszont felhatalmazást adott Maruzsa Zoltánnak, hogy tárgyaljon minden érintettel, ismerjen meg minden véleményt és úgy döntsön.
Több magyar diákot érintenek az osztrák érettségi vizsgák. Ingázóknak számítanak-e?
Gulyás Gergely: igen. Döntöttünk erről.
Nyáron csobbanhatunk-e a Balatonban?
Gulyás Gergely: ha a Semmelweis Egyetem rektora ezt elmondta, akkor ki vagyok én, hogy megcáfoljam? Tömeges egy légtérben tartózkodás tilos lesz.
Lesz-e kötelező maszkviselés?
Szentkirályi Alexandra: a szabály mindenkire vonatkozik. Ahol lesz kötelező maszkviselés, ott a szabályokat mi is betartjuk. Igyekszünk felelősen eljárni.
Hogy néz ki pontosan a bértámogatás („kurzarbeit”) rendszere?
Gulyás Gergely: a kormány mérlegelte a szempontokat, hogy akkor maradhat meg a legtöbb munkavállaló állásban, ha nem büntetjük azokat a munkáltatókat, akik az elején elküldtek néhány munkavállalót?
Kellett-e már visszaküldeni rossz minőségű védőfelszerelést?
Gulyás Gergely: egy maszknál kevés a szavatossági probléma, a lélegeztetőgépeknél pedig van protokoll. A nemzetközi jogban érvényes szavatossági igénnyel lehet fellépni, de ez hosszú eljárás. Az eddig megérkezett eszközök jó része használható és jó minőségű.
Hány eü-dolgozó kapta el a koronavírust eddig? Hány osztályon, kórházban van gond emiatt? Hányan kapták el a vírust betegként a kórházakban?
Gulyás Gergely: nem tudok pontos számat mondani, de a nemzetközi átlag közelében van, a fertőzöttek számának 10 százaléka lehet egészségügyi dolgozó.
Mi a véleménye Szabó Tímea (Párbeszéd) felszólalásáról, aki fájlalta, hogy határon túli magyarok kapnak az ország maszkjaiból?
Gulyás Gergely: 2 százaléknyi maszk jutott a határon túli magyaroknak, hungarofób és xenofób beszéd volt Szabó Tímeáé a parlamentben.
Tervez-e olyan különleges gazdasági övezeteket még létrehozni a kormány, mint Gödön?
Gulyás Gergely: nincs most terv, de lex Göd lehet, ezt a modellt lehet követni másutt is. Ne csupán az adott település részesüljön az iparűzési adó bevételeiből, hanem a környék más települései is, szerintem ez helyes.
Milyen további gazdaságvédelmi intézkedések jönnek még?
Gulyás Gergely: bejelentjük őket, ha döntünk róluk. Az eddigi intézkedések beváltották a reményeket, lassult az elbocsátások üteme.
Mi vár a nyugdíjasokra?
Gulyás Gergely: ez a törvényben meghatározott. Az inflációhoz van kötve az emelés, az inflációs prognózison nem változtattunk, az üzemanyag ráadásul sokkal olcsóbb lett, aminek sok pozitív következménye van. És lesz jövő évtől 4 éven át egy-egy heti emelés, tehát 4 év múlva lesz 13. havi nyugdíj.
Nőhetett a családon belüli erőszak mértéke most. Mit tesz a kormány?
Szentkirályi Alexandra: zéró tolerancia, ez a kormány véleménye. Az eszközök rendelkezésre állnak, az áldozatsegítő központok üzemelnek, a krízisvonalak 0-24 órában hívhatók. Azerőforrástárca us működtet védett házakat, ha kell, bővítik a kapacitást.
Az operatív törzs szakértőinek van-e prognózisa, milyen hosszú lehet a „plató” szakasz?
Gulyás Gergely: hosszú. És a csökkenés is farkasfogszerű lesz. Amíg vakcina nincs, addig a vírussal együtt kell élni. Ráadásul ősszel lehet egy második fázis, ezért arra kell készülni, és az egészségügyet is olyan állapotban kell tartani, hogy megfelelő legyen a védekezés. A nyájimmunitás akkor alakulna ki, ha az átfertőzöttség 60-70 százalékos lenne, ezt viszont el akarjuk kerülni.
Maszkkötelezettség: miért igen, miért nem?
Gulyás Gergely: azt látjuk a nemzetközi gyakorlatban, hogy általános döntés sehol sincsen. Ha ilyen orvosi javaslat érkezik, megfontoljuk.
Lesz-e parkzár?
Gulyás Gergely: a kormány a jövő heti ülésén dönt erről. A polgármesterek megkapják a hétvégékre szokásos jogosítványaikat.
Lehet-e perelni Kínát a koronavírus miatt?
Gulyás Gergely: minden jogszerű eszköz bevethető.
Mit gondolnak a WHO tevékenységéről?
Gulyás Gergely: sokszor és sokat késtek, ezért is prognosztizálta félre Európa a járványveszélyt. Az Európai Járványügyi Központ is alábecsülte a koronavírus veszélyességét.
Változhat-e az álláskeresési támogatás rendszere?
Gulyás Gergely: a kormány jövő héten ezzel kapcsolatban menetrendet jelent be.
Mi történik az önkormányzatok eladósodása terén?
Gulyás Gergely: a járvány mindenkitől áldozatokat kíván. A kormány utakat szeretne építeni, munkahelyeket létrehozni.
Lesz-e személyi változtatás a kormányban? Kásler Miklós vagy Müller Cecília elmozdulhat-e?
Gulyás Gergely: ebben a kérdésben illetéktelen vagyok.
Miért nem vontak el egyetlen forintot sem a Honvédelmi Minisztériumtól?
Gulyás Gergely: a BM rendészeti részétől sem vontunk el pénzt. Ugyanez a helyzet a honvédséggel is. A haderőfejlesztésre büszkék vagyunk, és vannak NATO-vállalásaink is.
Mi indokolta a 65 éven felüli orvosok visszaengedését az ellátásba?
Szentkirályi Alexandra: ez egy önkéntes lehetőség, nem kötelező. Lehetnek, akik örömmel veszik ki a részüket a védekezésből. Köszönjük nekik!
Benne van-e még a Fesztiválzenekar kuratóriumában Soros György felesége?
Gulyás Gergely: ez nem felel meg a valóságnak. Magyarország zenei nagyhatalom, a kormány fontosnak tartja, hogy a zenekarok megfelelő anyagi támogatást kapjanak, cserébe azt várjuk, hogy rendes munkavállalói státuszuk legyen a zenészeknek.
2010 és 2018 között 3000 kórházi ágyat épített le a kormány. Miért róják ugyanezt fel a 2010 előtti kormánynak?
Gulyás Gergely: ez szakmai kérdés. Az ágyak kihasználtsága ma 65 százalékos. Sok esetben azt látjuk, hogy rehabilitációs lehetőségként tekintenek a kórházakra sokan. Ezért át kell tekinteni a kapcitásokat, lesz, ahol emelés lesz, lesz, ahol nem.
Müller Cecília azt mondta, csak olyan betegeket küldtek haza, akiknek nem kellett a kórházban feküdni feltétlenül. Miért kerültek ezek a betegek kórházba egyáltalán?
Gulyás Gergely: épp erről beszéltem az előző kérdésre adott válaszban. Át kell gondolni azt a finanszírozási formát, ami azt ösztönözte, hogy a betegek minél több időt töltsenek kórházban.
A kormányinfó véget ért.
Köszönjük kitartó figyelmüket!