Amíg Nikola Gruevszki volt a miniszterelnök, nem engedte be a migránsokat Macedóniába, leváltása után azonban egyik napról a másikra megváltozott a helyzet…
Kevesen tudják, de Gruevszki a mai napig parlamenti képviselő Macedóniában. Tíz évig tartó miniszterelnöki regnálása alatt nem engedte be az országba a migránsokat, ádáz küzdelmet vívott Soros György ottani szervezeteivel, de az új államfő, Gjorge Ivanov hatalomra kerülése óta Macedónia már máshogy áll ezekhez a kérdésekhez.
„Hogy köze van-e a Soros-szervezeteknek Ivanov megválasztásához? Miután megnyerte a választásokat, egyik pillanatról a másikra megváltozott Macedónia hozzáállása a migránsokhoz, és az új miniszterelnöknek a Soros-szervezetekkel sincs baja” – nyilatkozta Kovács István a Magyarország élőben című műsorban.
Az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója arról is tájékoztatott, hogy menekültstátuszt olyan személynek kötelező adni, akit hazájában politikai vagy vallási okból üldöznek, élete veszélyben van. Nem zárható ki, hogyha ezek a kritériumok nincsenek, akkor is ilyen elbírálásban részesüljön valaki. Példaként említette Charles Puigdemont volt katalán elnököt, akit Spanyolországban köztörvényes bűncselekménnyel vádolnak, mégsem adja ki sem Belgium, sem Németország, hanem a két ország asszisztál a bujkálásához.
Kérdésre válaszolva Kovács elmondta, hogy a Gruevszki menekültstátusa hasonló jogokkal ruházza fel Macedónia egykori miniszterelnökét, mint amilyenekkel a magyar állampolgárok rendelkeznek. „Útlevelet kaphat, Schengenen belül szabadon utazhat” – tájékoztatott a szakember. Ha viszont Gruevszki másik EU-országba megy, onnan kikérheti Macedónia – tette hozzá.
Ha Magyarország kiadná Nikolas Gruevszkit, az önmagában ellentétes lenne a volt macedón miniszterelnöknek adott menekültstátusszal – mondta Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója szerda este a Hír TV Magyarország élőben című műsorában.
Forrás: hirtv.hu