A bajai halászléfőző népünnepély hivatalos megnyitóján nem mindennapi gasztronómiai élvezetet okozott a grillázs kedvelőinek az alkalomra készített cukortorta megízlelése. A rangos esemény alklamából ugyanis Inotai Csabáné Vincze Zsuzsanna grillázskészítő igazi remekművel lepte meg a városvezetést.
A cukorremeket Zsigó Róbert államtitkár, a térség országgyűlés képviselője és Fazekas Sándor miniszter kalapáccsal törte össze, ahogy a szokás ezt megkívánja. A grillázstorta egyébként a napokban bekerült a helyi értéktárba. Az alkotóval az ünnepségen készítettünk interjút.
– A helyi értéktár feladata összegyűjteni mindazt a szellemi és tárgyi értéket, ami egy adott település lakóit összeköti, a közös múlt részeként. Baján eddig négy elem, a városháza épülete, a Halászati Mini Skanzen, a baja halászlé és az Ön által készített a grillázstorta került be az értéktárba.
– Nagyon nagy megtiszteltetés, tulajdonképpen azért is nagyon különleges esemény számomra ez a mai nap, mert az első halászléfőző ünnepen a férjem főzött halászlét, ma pedig a huszadikon én állítottam ki ezt a cukortortát. Ez az alkotás egy közös kooprodukció eredménye, mert a férjem segítségével sikerült elkészíteni. Nagyon boldog vagyok, hiszen nem régen vettek fel a helyi értéktárba, majd a megyei értéktárba is, tavasszal nyertem egy tortámmal két aranyérmet. Többek között a Fehér Asztal Lovagrend aranyérmét egyedül nekem ítélte meg a zsűri.
– Hogyan készült el a halas remekmű?
– Elsőként megterveztem a torta küllemét, ami két napig tartott, majd maga a készítés folyamata egy hetet vett igénybe. Álmatlan éjszakám volt amiatt, hogyan ér ide, hiszen a súlypontja fenn volt. Amint látható, három hal tart egy bográcsot. Korábban készítettem már halas tortát, amin egy bográcsba fejjel lefelé volt a hal, de statikailag nem bírta volna ki ebben a méretben. Így készült el végül ez az alkotás, melynek koronája a 20. halfőző népünnepélyt szimbolizáló szám volt.
– Mennyi alapanyagot használt fel a készítéshez?
– Több mint 4 kiló dió, 5 kiló cukor kellett. Más alapanyag nincs benne. Csak helyi termékből, csak magyar alapanyagból készült. A díszítéshez porcukrot és tojásfehérjét használtam. Nincs benne semmiféle színezék.
– Hogyan kezdődött a grillázskészítő életút?
– A történet sok sok évvel ezelőtt onnan indult, hogy a szüleimet 50. házassági évfordulójuk alkalmából egy esküvői tortával szerettem volna meglepni. Aranylakodalmukra megformáztam a lakóhelyemhez közel lévő szerb kápolnát. A torta olyan jól sikerült, hogy hamarosan a rokonok, barátok is kérték hasonló alkotás elkészítését. Később jött az első külső megrendelés is. Aztán 2000-ben meghívtak Debrecenbe, az Arany Bika Szállóban megrendezett II. Országos Grillázskiállításra. Erre az eseményre három alkotással készültem: egy könyvet formáztam meg grillázsból egy szál marcipán rószával, egy bőségszarut gillázsból benne valódi gyümölccsel, illetve a szegedi Dómot. Utóbbival első díjat nyertem.
A 20 éves halfőző fiesztára készített alkotás
– Megformázta már az indiai Tadzs Mahalt is. Miért?
– A 2004-es őszi IV. Országos Grillázskiállításon is részt vettem Budapesten, amelynek számomra egy különleges mellékszála is volt. Erre az alkalomra szintén egy monumentális épülettel készültem, grillázsból elkészítettem a Tadzs Mahalt. Ennek az alkotásnak a fotója is bekerült egy kiadványba a grillázsokról. Emlékszem, hatalmas munka volt, részletekben több mint 24 órát vett igénybe. A férjem és édesanyám is besegített. A mellékszál pedig, hogy az ország különböző részeiből kiválogatott, együttesen 26 fő egyikeként bedolgozhattam a Guiness-rekordot jelentő torta megvalósításába. A résztvevők egyenként tették rá a nagy alkotásra az otthonról hozott díszítéseket, melyek között mindenféle virágforma volt. És megszületett a végeredmény, mely az eredetileg 1,5 méter széles, 3 méter magasra tervezett méret helyett 3,56 méteresre sikerülve lett torta-világrekord.
Forrás: baon;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu