A legendás sárgaréz csíkot, a keleti és nyugati elválasztó vonalat, 102 méterrel odébb kell helyezni, mert a hely nem jó helyen van a greenwichi Királyi Obszervatóriumban, Angliában.
Erre a helyre évente turisták százezrei zarándokolnak, akiknek nem ide kellene jönniük, hanem 102 méterrel keletebbre, ahol valójában a meridián van eredetileg.
A nagy gond az, hogy 102 méterrel odébb azonban csupán csak egy szemetes áll, így csillagászok sürgetik, hogy a greenwichi délkör pontos helyét újra jelöljék ki.
Greenwich története
A nagy csillagászati dolog is az Egyesült Államokhoz tartozik, mert 1884. október 22-én Washingtonban megkötötték az új Meridián-egyezményt. Ennek az a lényege, hogy egy kezdő délkört határoztak meg az egyezmény alapján (nulla fok). Ez minden ország számára meghatározó tudományos megállapítás.
Országok így megegyeztek abban, (Magyarország is) hogy egyetlen kezdődélkör legyen minden ország számára a megannyi kezdődélkör helyett.
Így a Nemzetközi Fokmérési Szövetség 26 állama abban egyezett meg, hogy a földrajzi hosszúságok számozását attól a délkörtől számítják, ahol áthalad az angol greenwichi Királyi Csillagvizsgáló nagy délkörtávcsöve.
A mostani tudományos néhány méteres szőrszálhasogatásnak tudományos magyarázata nem más, mint, amit megállapított Nemzetközi Meridián Konferencia, amit Chester A. Arthur amerikai elnök hívott össze.
Ezen a konferencián a tudósok arról is határoztak, hogy a hosszúsági köröket a kezdőmeridiántól két irányba 0 foktól 180 fokig számítsák, keletre plusz, illetve nyugatra mínusz előjellel.
Ettől fogva a Föld minden országának meg van a délkörhöz képest a kelet-nyugati meghatározása, amelyet csupán egy rézcsík választ el.
Ez a csík választja el Földbolygónk keleti és nyugati féltekét.
A nagy 102 méteres változást egy újfajta technológia hozta létre.
“A technológia fejlődésével elkerülhetetlen volt, hogy változzon a kezdőmeridián helye. Talán új jelzést kellene feltüntetni a Greenwich Parkban” – nyilatkozta a Virginiai Egyetem Kutatója a Daily Mirror brit lapnak.
„Egy új csík jó ötlet, most ugyanis csak egy szemetes van ott” – tette hozzá a magas tudású.
Persze még azt is megjegyezte, hogy ez a néhány méter nincs jelentős hatással a zónaidőkre.
Az új felfedezéssel azonban a cartográfiának és az angol adófizető állampolgároknak még meggyűlhet a baja. Utóbbinak abban az esetben, ha néhány méter miatt át kell helyezni a kuka helyére a 0 pontot!
Forrás: erdekesvilag.hu