Görög szemszögből láttatják a dokumentumok 1974 júliusának és augusztusának történéseit.

A görög titkosszolgálat szerdán, ötven év után feloldotta az 1974-es ciprusi válsággal kapcsolatos 58 hírszerzési jelentés titkosítását, első alkalommal bennfentes betekintést engedve a történelmi eseményekbe. A szerkesztett dokumentumok révén görög szemszögből lehet pillantást vetni 1974 júliusának és augusztusának történéseibe. A görög nemzeti hírszerző szolgálat (EYP) közlése szerint az iratok közzétételének célja az volt, hogy hozzájáruljanak az események átfogóbb megértéséhez.

Ciprust egyesíteni akarták Görögországgal

Ciprus északi részére 1974-ben vonult be a török hadsereg, miután ciprusi görög puccsisták athéni támogatással az év július 15-én átvették a hatalmat Nicosiában, és egyesíteni akarták a szigetet Görögországgal. A ciprusi válság nyomán, július 24-én összeomlott a görögországi vezetés.

A sziget északi részén 1983-ban jött létre a csak Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság, megosztva a szigetet.

„Ötven év elég hosszú és ezzel elég biztonságos idő ahhoz, hogy kényszer nélkül az ember visszatekinthessen egy nemzeti, de szakmai öntudatosság keretében” – hangoztatta Temisztoklisz Demirisz, az EYP főigazgatója.

A jelentések a feszült helyzetet láttatják

A vonatkozó – 1974 július elejei és közepi – jelentések szinte kivétel nélkül az 1967-ben hatalomra került görög – katonák irányította – vezetés és az akkori ciprusi vezetés közötti feszült helyzetre összpontosítottak.

Nicosia akkor úgy tartotta, hogy az athéni junta megpróbál beavatkozni belügyeibe és a ciprusi kormány ellen szervezkedő EOKA B nevű félkatonai csoport mögött áll.

Egy 1974. július 2-i jelentés a görög katonai jelenlét csökkentését sürgető ciprusi tisztségviselők éles hangvételű figyelmeztetéseiről számolt be. Egy másik dokumentum ugyanakkor kommunista hatalomátvétellel kapcsolatos aggályokra hívta fel a figyelmet, amennyiben a görög csapatok távoznának a szigetről.

„A görög tisztek kiebrudalásáról szóló viták aggályokat és nyugtalanságot keltettek a társadalom nacionalista érzületű rétegeiben a kommunista fenyegetés miatt, amelyről úgy tartották, hogy kézzelfoghatóvá válik a görög tisztek távozásával” – olvasható az egyik dokumentumban, amelyet 1974. július 4-én kelteztek.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőJosé Manuel Barroso: „Senki sem hiszi, hogy Ukrajna vissza fogja kapni a Krímet”
KövetkezőEurópai műtárgyhamisító hálózatot lepleztek le
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza