A római uralom alatt már fontos település, a honfoglalás után királyi adományként a híres Dombai család kapta meg, akik századokon át birtokolták. E család egyik tagja építette fel várát, melynek várnagyát az 1313-ban kelt oklevél említi, amikor István veszprémi püspök, a püspökség Zyl nevû birtokát Henrik bán fia János mester fiának, István mester dombói várnagynak és tárnokmesternek évi egy márkáért bérbe adta majd Károly Róbert uralkodása idején a Dombayak, később a Verbőczyek tulajdonába került. Verbőczy István itt írta nevezetes jogkönyve, a Tripartitum egy részét.
Károly Róbert király 1326-ban Csókakõ, Gesztes, Bátorkõ, és Csesznek várakért csereként a Csák nembeli István fiainak Péternek és Istvánnak adományozta Dombó és Nyék várakat.
,,Castrum Dombo” alakban jelentkezik 1453-ban, még mindig a Dombai családé.
A falak között megfordult Tinódi Lantos Sebestyén is, aki 1538 körül itt írta Jáson és Medea című széphistóriáját.
A törökök 1542-ben foglalták el, 1599-ben Pálffy Miklós vezette sereg visszavette. A Dombai család magtalan kihalta után házasság útján Werbõczi István szerezte meg az egész uradalmat. A hódoltság végén, 1699-ben Caprara tábornok más császári vezérekkel egyetértésben a vár lerombolását határozta el, amit 1702-ben végre is hajtottak.
A vár palánkkal körülvéve a Kapos árterületébõl kiemelkedõ szigetre épült. Négyszögletes alaprajzú, erõs építmény lehetett, melynek sarkain egy-egy kõtorony állt. A vár lerombolása után a megmaradt köveit a lakosság hordta szét. Ma már csak egy téglából rakott, elhanyagolt falrész látható.
A A vár mérete egykoron kb. 70 x 105 méter lehetett. 1702-ben robbantották fel a karlócai békeszerződés alapján. A várat a XIV-XVII. században patkó alakban település övezte, amelyről egyes kutatók azt feltételezik, hogy Dombóvár település őse, a középkori Dombó, ahol templom is állt. A vár és a település részletes régészeti kutatása még nem történt meg.
Az egyik falrészlet tetején rendszeresen fészkel és költ egy fehér gólya (Ciconia ciconia) pár.
A vár és környéke változatos, természetszerű benyomást keltő tájképi együttes, nagy kiterjedésű gyepekkel, cserjés és fás ligetekkel, a völgytalpból kiemelkedő terasz-szigeten álló várrommal. A várfal maradványának tetején az évtizedek alatt állandósult tájképi elemmé vált a gólyafészek, benne a gólyákkal.
Cím: Dombóvárkülterület
Tel: (+36) 74 466-053
E-mail: dombovar@tourinform.hu
Web: www.dombovar.hu