Home Életmód Életmód hírek Gólyatáborok más felfogásban

Gólyatáborok más felfogásban

hirmagazin_2015-08-26_111114

Szelídült a program, kimaradnak a korábban megszokott, szexuális töltetű játékok, elhagyják a trágár szövegeket az indulókból, az egyetem munkatársai felügyelik az előkészületeket – az egyik fővárosi egyetemen így változtak a tavalyi botrányok hatására a gólyatáborok.
Fotó: MTI

Ahol korábban nem volt, ott szabályzat készült a felsőoktatási intézmények nevét viselő rendezvények szervezéséről, amely egyértelművé teszi a felelősségi köröket. Erre a felsőoktatási törvény júliusi módosítása kötelezi az egyetemeket és a főiskolákat. A rendezvények – így a gólyatáborok – főszervezőjének nevét és telefonszámát nyilvánosságra kell hozni, illetve az intézmény rendelkezésére kell bocsátani.

A felsőoktatási intézmények augusztusban zajló gólyatáborai többnapos rendezvénysorozatok, melyeken a leendő elsősök játékos feladatok keretében ismerkedhetnek meg a felsőbb évesekkel, az oktatókkal, s eligazítják őket az egyetemi élet útvesztőiben. Mindez persze bulizással párosul, emiatt számos (rém)történet is elterjedt arról, miként „szívatják” a „beavatások” során a frissen érkezőket. Ennek legszélsőségesebb esetei a szexuális erőszakok.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) már korábban jelezte, tanítóképző és jogi kara – amelyek rendezvényein tavaly, illetve tavalyelőtt szexuális erőszak történt – ebben az évben nem rendez gólyatábort. Más karokon idén is megszervezik az újonnan felvetteknek szóló összejöveteleket, ám a korábbiaknál szigorúbb feltételek szerint. A szabályzat, amelynek alapján mostantól az ELTE gólyatáborait és orientációs napjait megtartják, részletesen kitér a felelősségi viszonyokra, a programok tartalmi megkötéseire, valamint a szervezési, lebonyolítási feladatokra.

TÖBB LÁTOGATÓT SZERETNE A GOOGLE KERESŐBŐL?
A Kulcsszo.hu csapata gyors segítséget tud adni, hogy a helyezései a keresőben pozitívan változzanak és több megrendelője legyen.

A dokumentum szerint fokozott figyelmet kell fordítani a résztvevők testi épségének, egészségének megóvására, emberi méltóságának, önrendelkezési jogának tiszteletben tartására. A gólyatábori programokban nem szerepelhetnek olyan feladatok, melyekben a résztvevők alkoholt fogyasztanak, vagy amelyek szexualitásra vonatkozó utalást tartalmaznak.

De nemcsak a feltételeket szigorították: előzetes képzést írtak elő a mentoroknak, senioroknak, azaz a felsőbb éves egyetemistáknak és animátoroknak. A váratlan helyzetek kezelésére, valamint az empátia erősítésére is felkészítik a szervezőket. Ősszel átfogó kutatást végeznek, hogy feltárják az intézményen belüli erőszakot, előítéletességet.

A Szegedi Tudományegyetem hallgatói önkormányzata idén központilag fogadott el szabályzatot a gólyatáborok lebonyolítására. – Ennek alapján mindenki, aki a gólyatáborok területére belép, teljes körű felelősségi nyilatkozatot tölt ki, aláírásával kötelezőnek ismeri el a szabályzatban foglaltakat. Minden kari gólyatábornak négy felelőse volt: polgárjogi, egészségügyi, biztonsági és hallgatói. Eddig nyolc rendezvényen vannak túl, panasz, nem érkezett hozzánk – közölte az intézmény.

A Debreceni Egyetem hallgatói önkormányzata a HÖOK javaslatait vette figyelembe az idei gólyatáborok szervezésénél, idén is kiemelten figyelve a biztonságra.Előzmények
Tavaly augusztus 29-én megerőszakoltak egy fiatal lányt az ELTE tanítóképző karának fonyódligeti gólya-táborában.
Az erőszakkal gyanúsított  K. Sándor Szilárd szeptember 1-jén került előzetesbe. A 38 éves férfit a Fonyódi Városi Bíróság idén júniusban első fokon hét és fél év börtönre ítélte.
Az ELTE rektora fegyelmi eljárásokat indított.
Egy egyetemista lány számolt be az ellene az ELTE jogi karának gólyatáborában 2013-ban elkövetett nemi erőszakról az Index tavaly októberi cikkében.
Novemberben kizártak két hallgatót emiatt a karról, egyet pedig két félévre eltiltottak tanulmányai folytatásától.Ajánlások
A HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) ajánlásokat fogalmazott meg a gólyatábort rendezők számára.
Szerepelnek köztük a házirendre és annak betartatására vonatkozó javaslatok, így például az, hogy a tábor területén legyen tilos fényképet vagy videót készíteni.
Arra is kitérnek, milyen szempontok alapján érdemes a szervezőknek kiválasztaniuk a tábor megrendezését segítő munkatársakat.
A jelentkezőket hasznos az állásinterjúkon is alkalmazott felméréseknek – például személyiség-, intelligencia- és más alkalmassági teszteknek – alávetni az ajánlások szerint.

Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás